مفهوم سال مالی در شرکت‌ها

مسائل مالی در یک شرکت، از مسائل پایه‌ای و اساسی محسوب می‌شود و ارائه گزارش‌های مالی در شرکت‌های بورسی از اهمیت زیادی برخوردار است. هر شرکت برای تعیین سود و ضرر و امور حسابداری، به یک سال مالی نیاز دارد. همانطور که نامش پیداست، سال مالی برای همه شرکت‌ها 12 ماه است. سال مالی می‌تواند مطابق با سال شمسی (اول فروردین تا پایان اسفند) باشد. اما شرکت‌ها می‌توانند سال مالی متفاوتی داشته باشند و لزوماً نباید از اول فروردین آغاز شود.

شرکت‌های پذیرفته شده در بورس موظفند علاوه بر گزارشات مالی سالانه، هر 3 ماه یکبار گزارشی از وضعیت مالی شرکت ارائه دهند. در واقع سرمایه گذاران از این گزارشات برای تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند و پس از بررسی وضعیت مالی و پیش بینی روند آتی سهم، شرکت‌هایی که سودآوری آن‍ها حتمی است را در سبد سهام خود قرار می دهند. در این مقاله قصد داریم به بیان مفهوم سال مالی شرکت‌های بورسی بپردازیم.

سال مالی چیست؟

سال مالی مدت زمان یک سال است که ابتدا و پایان مشخصی دارد که بعد از پایان آن یه سری فعالیت‌ها و حسابرسی‌های مالی انجام می‌پذیرد. شرکت‌ها در این بازه صورت‌های مالی و فعالیت خود را تهیه و به سهامدارها ارائه می‌کنند. سال مالی لزوما منطبق با سال تقویمی نیست. مثالا ممکن است سال مالی یک شرکت از یک مهر آغاز و آخر شهریور سال بعد پایان یابد. اما در بیشتر شرکت‌های بورسی، سال مالی از ابتدای فرودین هر سال شروع و تا پایان اسفند ماه ادامه دارد. البته شرکت‌های سرمایه گذاری و خدمات مالی بر اساس نوع فعالیت، می‌توانند سال مالی متفاوتی (از ابتدای مهر تا پایان شهریور سال بعد و یا از ابتدای دی تا پایان آذر سال بعد) داشته باشند.

سود نقدی سهام در پایان سال مالی پرداخت می‌شود

بر اساس قانون، شرکت‌ها موظفند حداکثر 4 ماه پس از سال مالی صورت‌های مالی و تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه به تصویب برسانند. همچنین حداکثر 8 ماه پس از تصویب آن ها بایستی سود نقدی سهامداران را پرداخت نمایند. بنابراین با پایان یافتن یک سال مالی، با برگزاری مجامع، برای پرداخت میزان سود نقدی تصمیم گیری خواهد شد.

تاریخ شروع و پایان سال مالی

اولین روز از سال مالی جدید، اولین روز پس از پایان سال مالی قبلی است. به عنوان مثال، اگر سال مالی شرکتی 31 شهریور تمام شود، 1 مهر سال مالی جدید آن شرکت آغاز خواهد شد.

در ایران سال مالی تعریف شده ای برای شرکت‌ها وجود ندارد. هیچ قانونی وجود ندارد که شرکت‌ها بایستی حتما در تاریخ اول فروردین سال مالی خود را آغاز کنند. شروع سال مالی جدید به شرکت بستگی دارد که بخواهد از چه تاریخ تا چه تاریخی را در نظر بگیرد.

گزارش‌های میان دوره‌ای چیست و چه ارتباطی با سال مالی دارد؟

یکی از عوامل مهمی که در تحلیل بنیادی مورد بررسی قرار می‌گیرد، گزارشات میان دوره ای شرکت‌ها است. این بررسی جهت تشخیص روند سودآوری شرکت در آینده دور و نزدیک صورت می‌گیرد. در این صورت با سرمایه گذاری در شرکت‌های سودآور می توان احتمال ریسک را در معاملات خود کاهش دهیم.

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

گزارشات میان دوره‌ای به گزارشات مالی گفته می‌شود که اطلاعات مالی شرکت (اعم از وضعیت فروش، تولید و ماسئل مالی دیگر) به سهامدارها ارائه می‌شود. منظور از دوره همان سال مالی است.

شرکت‌ها بایستی در بازه های زمانی 3، 6، 9 و 12 ماهه از تاریخ آغاز سال مالی، اطلاعات مربوط به فروش، تولید و مسائل مالی شرکت را در قالب گزارشی ارائه دهند. به این نوع از گزارش‌ها، گزارش‌های میان دوره ای گفته می شود. این گزارشات در سامانه کدال ارائه دهند. این سایت، سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار است. برای اطلاعات در این زمینه مقاله کدال چیست را مطالعه کنید.

سال مالی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران

شرکت‌هایی که در بورس تهران پذیرفته شده‌اند، سال مالی متفاوتی دارند. تعدادی از این شرکت‌ها سال شمسی (اول فروردین تا پایان اسفند) و تعدادی دیگر اول مهر تا پایان شهریور را برای سال مالی در نظر گرفته اند.

سال مالی برای شرکت‌ها قابل تغییر است. عده‌ای از شرکت‌ها پس از تشکیل مجمع فوق العاده سال مالی شرکت را تغییر می‌دهند.

برای مشاهده سال مالی هر شرکت، می توان به صورت‌های مالی یا آگهی مجمع عمومی عادی سالیانه و یا اطلاعیه‌هایی که این شرکت ها در سامانه کدال ثبت می‌کنند، مراجعه نمود.

نکات قابل توجه در رابطه با دوره مالی و سال مالی

  • زمانی که فعالیت واحد تجاری در پایین ترین سطح خود قرار داشته باشد، پایان دوره مالی در نظر گرفته می شود.
  •  تهیه گزارشات میان دوره ای ۳ ماهه وظیفه ای است که تمامی شرکت های سهامی عام بایستی آن را انجام دهند.
  • صورت های مالی می توانند در بازه های زمانی کمتری مانند ۱ماه تهیه شوند.
  • گزارشات تهیه شده تا مدت زمان تصفیه واحد تجاری، صرفاً جنبه برآوردی دارند.
  • تحلیلگران بازار بورس، با توجه به عملکرد 3 ماهه و تحلیل آن و مقایسه با سود پیش بینی شده از سوی شرکت، تصمیم به خرید و فروش سهام می گیرند.
  • رایج ترین مدت زمان دوره مالی 12 ماه است.

اگر به تازگی به بازار سرمایه ورود کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم مباحث آموزش بورس (مخصوصا مفاهیم پایه‌ای) را به صورت منسجم در یک پکیج جامع آموزش بورس دریافت کنید. برای این منظور به لینک زیر مراجعه کنید.

پکیج جامع اموزش بورس سهم شناس از صفر تا صد

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی