گروه‌ خودرویی در بورس و عوامل موثر بر قیمت سهام صنایع خودروسازی

گروه‌های بورسی به مجموعه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اطلاق میشود که زمینه فعالیت یکسانی دارند. صنعت خودروسازی و صنایع وابسته به آن، یکی از گروه های مهم بورس ایران است. گروه خودرویی نامی است که اصطلاحا به این گروه اطلاق میشود. در این مقاله به بررسی و تحلیل گروه خودرویی در بورس می‌پردازیم و عوامل موثر بر قیمت سهام صنایع خودروسازی را بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

گروه‌های بورسی چیست؟

از مهمترین گروه‌های بورسی می‌توان به سرمایه گذاری‌ها، صنایع فلزی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، کانی های فلزی، خودرو و ساخت قطعات، مخابرات، صنعت سیمان و آهن و گچ، صنعت فلزات گرانبهای غیر آهن و … اشاره کرد. در زیر جدولی از کلیه صنایع آورده شده است.

ردیف صنایع و گروه‌های بورسی ردیف صنایع و گروه‌های بورسی
1 آهن و فولاد 27 سایر مواد معدنی
2 انبوه سازی، املاک و مستغلات 28 شیرینیجات
3 بانک ها و مؤسسات اعتباری 29 قند و شکر
4 بیمه 30 فرآورده های نفتی
5 بنادر و کشتیرانی 31 فعالیت مهندسی
6 پیمانکاری صنعتی 32 فعالیت های مرتبط با اوراق بهادار
7 تولید فلزات گرانبهای غیر آهنی 33 قطعات خودرو
8 تولید کود و ترکیبات نیتروژن 34 کانی های فلزی
9 تجهیزات صنعتی 35 کاشی و سرامیک
10 تجهیزات مخابراتی 36 لیزینگ
11 چاپ و نشر 37 لاستیک و پلاستیک
12 چوب 38 محصولات پاک کننده
13 حمل و نقل از طریق خطوط راه آهن 39 ماشین آلات الکتریکی
14 حمل و نقل بار زمینی 40 محصولات کشاورزی
15 حفاری 41 محصولات فلزی
16 خرده فروشی، به استثنای وسایل نقلیه موتوری 42 محصولات لبنی
17 خدمات رفاهی-برق 43 ماشین آلات
18 خودرو 44 محصولات کاغذی
19 خدمات رفاهی متنوع 45 مخابرات
20 دارویی 46 مواد شیمیایی-متنوع
21 زغال سنگ 47 نساجی
22 سرمایه گذاری 48 لاستیکی
23 سیمان، آهن و گچ 49 نرم افزار و خدمات
24 سخت افزار و تجهیزات 50 وسایل خانگی
25 سایر محصولات غذایی 51 وسایل اندازه گیری غیر از کنترل صنعتی
26 سایر محصولات کانی غیر فلزی 52 هتل و رستوران

گروه خودرویی در بورس

گروه خودرویی یکی از گروه‌های بزرگ بورسی است که بسیار مورد توجه اهالی بازار قرار دارد و معمولا جزء گروه‌هایی است که باید در سبد سهام قرار بگیرد. گروه خودرویی معمولا به شرکت‌های سازنده انواع خودروی سبک و سنگین اطلاق میشود و در این زمینه گاهی گروه قطعه سازی را نیز میتوان در این گروه قرار داد. البته گروه قطعه سازی (شرکتهایی که قطعات خودرو تولید میکند) از نظر نگارنده این مقاله، یک گروه کاملا مجزا است که عوامل تاثیر گذار در سودآوری آنها با خودرو سازها بعضا متفاوت است.

لیست نمادهای گروه خودرویی و قطعه سازها در بورس

نمادهای شرکت‌های خودرویی در بورس معمولا با حرف “خ” شروع میشود. برای دسترسی راحت و سریع تر به مجموعه ی نماد های خودرویی، این نماد‌ها را در قالب جدولی تهیه کرده ایم که به شرح زیر می باشد. با کلیک بر روی هر یک از نمادها، به صفحه تابلوی آن نماد در سایت بورس منتقل میشوید.

ردیف نماد نام شرکت نماد نام شرکت
1 خودرو ایران خودرو خبهمن گروه بهمن
2 خساپا سایپا خفنر فنرسازی خاور
3 خپارس پارس خودرو خدیزل بهمن دیزل
4 خزامیا زامیاد خکمک کمک فنر ایندامین
5 خوساز محورسازان ایران خودرو خزر فنرسازی زر
6 خریخت صنایع ریخته گری ایران خلنت لنت ترمز ایران
7 ورنا سرمایه گذاری رنا (هلدینگ) ختراک ریخته گری تراکتورسازی ایران
8 خمهر مهرکام پارس خنصیر مهندسی نصیر ماشین
9 خاذین سایپا آذین خرینگ رینگ سازی مشهد
10 ختور رادیاتور ایران خموتور موتورسازان تراکتورسازی ایران
11 خاهن آهنگری تراکتورسازی ایران خمحور تولید محور خودرو
12 خچرخش چرخشگر خپویش سازه پویش
13 خشرق الکتریک خودرو شرق

عوامل موثر بر قیمت سهام نمادهای خودرویی

سهام نمادهای خودرویی میتوانند بر اثر اخبار بنیادی، سیاسی و اجتماعی دچار نوسانات شدیدی شود. عوامل بسیاری بر روی قیمت خودرو می توانند تاثیرگذار باشند. در این بخش به مهمترین این عوامل می پردازیم. این عوامل عبارتند از:

  • قیمت مواد اولیه (مثل قیمت ورق گالوانیزه)
  • میزان تقاضا و کاهش مناسبات اقتصادی بر روی عوامل تولید کننده قطعات خودرو
  • قیمت دلار و تغییرات آن
  • تحریم‌ها و اثرات آن

1- قیمت ورق گالوانیزه چه تاثیری بر قیمت خودرو دارد

در تولیدات خودرو، از ضخامت های متعددی از ورق های گالوانیزه استفاده می‌شود. در ایران معمولا از ضخامت های 4 تا 5 میلی متر مورد استفاده قرار می گیرد. ورق های گالوانیزه ورق فولادی است که آن را با فلز «روی» پوشش می‌دهند.

علت اصلی تقاضای بالای ورق گالوانیزه، خاصیت ضد زنگ زدگی آن است. به دلیل محدودیت های تولید داخلی، بخشی از نیازهای بازار از طریق واردات تامین می شود. به همین دلیل نوسانات زیادی در قیمت آن وجود دارد. این نوسانات می تواند تاثیر مستقیمی بر روی قیمت خودروها بگذارد.

در یک سال گذشته (سال 97 و 98) قیمت ورق گالوانیزه با افزایش 61 درصدی همراه بوده است. برای مثال، این افزایش قیمت ورق های گالوانیزه توانسته است باعث افزایش 45 درصدی قیمت تیبا شود.

2- تاثیر دلار بر روی قیمت خودرو به عنوان اصلی ترین عامل

مواد و قطعات اولیه در ساخت خودرو تماما در داخل کشور تولید نمیشود. از آنجا که برخی از قطعات خودروها بصورت وارداتی از سایر کشورها تامین می شود، نرخ ارز بعنوان عامل اصلی در تامین این قطعات، تاثیر زیادی در روند قیمتی خودروی داخلی می گذارد. در نتیجه با افزایش قیمت دلار، شاهد افزایش قیمت خودرو نیز خواهیم بود. اما توجه کنید معمولا افزایش قیمت خودرو منتهی به افزایش قیمت سهام خودرویی نمیشود. بلکه چیزی که اهمیت دارد میزان فروش و حاشیه سود است. در برخی موارد خودروسازان مجبورند به علت اینکه قیمت تمام شده خودرو بالاست (به دلیل افزایش قیمت دلار)، حاشیه سود خود را کاهش دهند تا بتوانند محصولات خود را بفروش برسانند.

3- تاثیر میزان تقاضا و کاهش مناسبات اقتصادی بر روی قیمت خودرو

تقاضا برای خودرو در ایران همیشه وجود دارد. این یک امر عجیب است که دلیلش وجود دلالان ماشین است. در ایران عامل تقاضا و کاهش مناسبات اقتصادی در مقایسه با قیمت دلار، تاثیر کمتری بر روی قیمت خودرو می‌گذارد. البته در سایر کشورها این عوامل مؤثرتر هستند اما در ایران به دلیل وضعیت نامتعادل بازار جز عوامل اصلی محسوب نمی شوند.

از سوی دیگر دلالان نیز نمی گذارند که بازار تقاضا کاهش یابد و جای خالی متقاضیان واقعی را پر کرده اند. با این وجود، زمانی که بازار مسکن و آهن آلات در نیمه اول سال 98 دچار رکود شد، طبیعی است که در بازار خودرو نیز میزان تقاضای حقیقی در روند رکودی کاهش می یابد.

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

4- تاثیرگذاری تحریم‌ها بر روی قیمت خودروی داخلی

تحریم‌ها نیز از عوامل مؤثری هستند که می توانند قیمت خودرو را تحت تاثیر قرار دهند. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

از آن جا که بخشی از قطعات (از جمله موتور خودرو) و مواد اولیه برای تولیدات خودرو از طریق واردات تامین می شود، به واسطه ی تحریم ها، تولید کنندگان دچار کمبود این اقلام می شوند. در نتیجه، این امر به عنوان یک عامل مؤثر، باعث افزایش قیمت خودروها خواهد شد.

چالش های صنعت خودروسازی در ایران

خودروسازان با چالش های زیادی رو به رو هستند. از جمله این چالش‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • با کاهش قیمت خودرو، تقاضا هم کاهش می یابد: شاید این مسئله عجیب باشد اما باز در ایران شاهد این داستان هستیم که با کاهش قیمت تقاضا کم میشود! به دلیل افزایش ناگهانی قیمت خودرو، مردم نه از روی نیاز، بلکه برای نوعی سرمایه گذاری و حفظ ارزش دارایی هایشان به سمت خرید خودرو رو آوردند. این میزان تقاضا حقیقی نبوده و زمانی که قیمت ها به حالت منطقی برگردد، میزان تقاضا برای خرید خودرو نیز کاهش می یابد.
  • عدم وجود نقدینگی لازم: خودروسازان برای تولید مدل های جدید به نقدینگی نیاز دارند. با وجود تحریم‌ها و مشکلات در نقل و انتقال پول، خودروسازان با کمبود مواد اولیه و قطعات رو به رو خواهند بود.
  • وجود تحریم ها و عدم واردات فناوری: وجود تحریم ها بر روی واردات فناوری نیز تاثیر گذار است. بنابراین این فناوری ها باید در داخل کشور توسعه یابد. اما به دلیل وجود مشکلات در نقدینگی طبیعتاً چنین امری امکان پذیر نخواهد بود.

علاوه بر این، جهان نیز با سه چالش اساسی در صنعت خودرو سازی رو به رو است:

  • مقررات زیست محیطی
  • توسعه فناوری
  • کمبود تقاضا

در این میان، بر حفاظت از محیط زیست به خصوص در اروپا و چین تاکید بیشتری شده است. در نتیجه تلاش خودرو سازان بر این است که با توسعه فناوری میزان سوخت را کاهش دهند. در حالی که به دلیل کمبود تقاضا، سود آن ها نیز کاهش می یابد. از طرفی، توسعه فناوری باعث شده تا مردم برای خرید مدل جدیدتر دست نگه دارند که این امر باعث ضعف در اقتصاد جهان در زمینه خودرو خواهد شد.

سایپا و ایران خودرو دو غول خودروسازی ایران

شرکت سایپا (با نماد خساپا) و شرکت ایران خودرو (با نماد خودرو) دو غول خودرو سازی ایران هستند که به عنوان شرکت‌های لیدر در گروه خودرویی در بورس مطرح هستند و بقیه شرکت‌های معمولا تابع آنها هستند.

خساپا یکی از دو نماد معروف گروه خودرویی

سایپا شرکت خودروسازی ایرانی است که مقر آن در تهران قرار دارد و در سال ۱۳۴۴ بنیان نهاده شد. پراید معروف ترین شرکت سایپا است.

شرکتهای زیر مجموعه سایپا که در بورس وجود دارند به شرح زیر هستند. درصد مالکیت سایپا از هر یک از این شرکت ها نیز ذکر شده است.

سرمایه‌گذاری سایپا (نماد وساپا)۷۹٫۲۸٪
پلاسکوکار سایپا۷۵٫۶۵٪
کمک‌فنر ایندامین۷۱٫۹٪
سایپا شیشه۶۱٫۹۹٪
سایپا آذین (نماد خازین)۵۹٫۳۵٪
رایان سایپا۵۴٫۱۳٪
زامیاد (نماد خزامیا)۴۳٫۵۹٪
پارس خودرو (خپارس)۳۹٫۶۹٪
سایپا دیزل (خدیزل)۳۷٫۱۸٪
تراکتورسازی ایران۲۴٫۰۹٪
رادیاتور ایران۱۸٫۰۱٪
فنرسازی زر۷٫۹۹٪

ایران خودرو با نماد خودرو

ایران خودرو (با نام تجاری ایکو، IKCO) شرکت خودروسازی ایرانی است که دفتر مرکزی آن در تهران قرار دارد. این شرکت نخست ایران ناسیونال نام داشت و نخستین سری تولیدات آن، گونه‌ای اتوبوس بود. سمند معروفترین محصول این شرکت است. نکته مهم درباره این شرکت دخالت بیش از حد دولت است. ایران‌خودرو قانوناً یک شرکت سهامی عام بوده و سهام آن در بازار سرمایه معامله می‌شود. هرچند دولت در ظاهر سهم کمی در آن دارد اما در حقیقت بازیگران دولتی و خصولتی نقش بسیار پررنگی در حاکمیت و مدیریت آن دارند.

آینده صنعت خودرو و گروه خودرویی

برخی از فعالان بازار سرمایه به علت ضعف این صنعت در ایران، سهام خودروسازی را سهامی غیر بنیادی میدانند و بر این باور هستند که ایران نباید به این صنعت ورود کند و میتواند از محصولات کشورهای صاحب صنعت استفاده کند. در طرف دیگر بسیاری از افراد نظر مخالف آنها را دارند و باتوجه به منابع طبیعی لازم در ایران، آینده این صنعت را بسیار روشن می‌بینند. به هر حال گروه خودرویی با توجه به اهمیت اشتغال زایی آن و نیاز داخلی، از گروه‌های مهم بورسی است که نمیتوان نسبت به تحولات آن بی تفاوت بود.

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی