همه چیز درباره صندوق دارا دوم (پالایش یکم)

صندوق ETF دوم یا همان صندوق دارا دوم (یا همان پالایش یکم!) یکی از خبرسازترین صندوق‌های دولتی بود که سر و صدای زیادی را در بین اهالی بازار سرمایه ایجاد کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی پرتفوی این صندوق بپردازیم و از تمامی زوایا پدیده دارادوم را واکاوی کنیم. سعی می‌کنیم در خلال این مقاله به سوالات مختلف و ابهاماتی که در خصوص صندوق دارادوم وجود دارد پاسخ روشنی دهیم. با ماهمراه باشید.

صندوق ETF دارا دوم چیست؟

ETF یا صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله، صندوق‌هایی متشکل از سهام چندین شرکت بورسی هستند که واحد‌های این صندوق‌ها را می‌توانید در بازار بورس مانند سهام عادی خرید و فروش کنید.

دولت اخیرا اعلام کرده است قصد دارد برای جبران کسری بوجه و البته باتوجه به چشم انداز سیاست‌های خصوصی سازی، بخشی از سهام خود در برخی از شرکت‌های بورسی را در قالب صندوق‌های ETF دولتی به مردم بفروشد. تاکنون و در زمان نگارش این مقاله (5 شهریور 99)، یک صندوق دولتی تحت عنوان دارایکم به مردم واگذار شده است و در حال حاضر پذیره نویسی صندوق دولتی دوم نیز موسوم به دارا دوم آغاز شده است.

برای اطلاعات بیشتر درباره چیستی صندوق‌های دولتی مقاله ETF دولتی چیست را مطالعه کنید.

اما عرضه‌ی صندوق دارا دوم با حرف و حدیث‌های زیادی همراه بود. قبل از اینکه به حواشی مربوط به این صندوق بپردازیم اجازه دهید نگاهی به پرتفوی این صندوق داشته باشیم.

صندوق دارا دوم متشکل از چه سهم‌هایی است؟

این صندوق چیزی نیست جزء بخشی از سهام چهار شرکت پالایشی کشور که نزد دولت باقی مانده است و دولت قصد دارد آن را به مردم واگذار کند، این شرکت‌ها شامل پالایشگاه تهران، تبریز، اصفهان و شیراز است که در تصویر زیر جزئیات مالکیت دولت در این شرکت‌ها را مشاهده میکنید.

پرتفوی صندوق دارا دوم

حواشی مربوط به صندوق دارا دوم

این صندوق بر خلاف صندوق دارایکم حواشی زیادی با خود داشت و البته همچنان هم دارد. اما دلیل اصلی برای اینکه صندوق دارادوم تا این حد مهم شد و سر و صدای زیادی به پا کرد بر می‌گردد به اعلام منتفی شدن عرضه این صندوق از سوی سازمان خصوصی سازی. 20 مرداد ماه بود که سایت رسمی سازمان خصوصی سازی خبر منتفی شدن عرضه دارا دوم را برای روی سایت منتشر کرد در حالی که دقیقا شب قبل از آن خبر عرضه دارادوم از صدا و سیمای کشور به طور رسمی اعلام شده بود!

سایت خصوصی سازی علت عرضه نشدن دارادوم را “عدم اقدام وزارت نفت در تاسیس صندوق مذکور” عنوان کرد. سپس اعلام شد این صندوق به صورتی بلوکی و به حقوقی ها عرضه خواهد شد. این خبر تنش منفی زیادی به بازار وارد کرد و فشار عرضه در اکثر نمادها بخصوص پالایشگاهی‌ها بسیار زیاد شد.

در ادامه وزارت نفت ادعای سازمان خصوصی سازی را رد کرده و اعلام کرد “به هر شکلی که بخواهند این صندوق را عرضه کنند ما همکاری خواهیم کرد و مشکلی وجود ندارد”.

در نهایت در روز سه شنبه 21 مرداد ماه، محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با تجارت نیوز با اعلام اینکه مشکل عرضه صندوق دارادم حل شد، گفت: “با پیگیری‌هایی که از وزارت نفت انجام شد، وزارت نفت متقاعد شد که صندوق دارادوم به شکل ETF به مردم عرضه شود و مقرر شد تا شهریور ماه زیر ساخت‌های لازم مهیا شود”.

همه این عدم هماهنگی‌ها (که عده‌ای آن را ساختگی میدانستند) باعث افت 20 درصدی شاخص و کاهش اعتماد مردم نسبت به بورس شد.

جزئیات عرضه‌ی صندوق دارا دوم

در تاریخ 4 شهریور ماه 1399 جزئیات عرضه‌ی صندوق دارا دوم به صورت رسمی اعلام شد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

تغییر نام صندوق ETF دوم از دارادوم به پالایش یکم!

گویا حواشی مربوط به صندوق دارادوم تمامی ندارد. در زمان شروع پذیره نویسی نام آن دستخوش تغییر شد و این ETF با نام پالایشی یکم با نماد “پالایش” در بازار عرضه خواهد. درباره علت این نام اینگونه بیان میشود که بر اساس اینکه متولی تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری دولتی کدام سازمان یا شرکت باشد، نام صندوق مشخص می‌شود.

بنابراین از آنجا که متولی صندوق ETF دولتی اول وزارت دارایی بود، نام آن صندوق ”دارایکم“ شد و در صندوق دوم، چون متولی آن شرکت پالایش و پخش است از این رو این صندوق به اسم «پالایشی یکم» با نماد «پالایش» نام گذاری شد.

زمان عرضه صندوق ETF دارا دوم

زمان پذیره نویسی این صندوق پس از کش و قوس‌های فراوان بالآخره اعلام شد. زمان عرضه صندوق دارا دوم از 5 شهریور 99 آغاز و تا 19 شهریور ماه ادامه خواهد داشت. بنابراین مدت پذیره نویسی این صندوق 2 هفته خواهد بود.

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

سقف خرید دارا دوم برای هر نفر چقدر است؟

سقف خرید برای فرد حقیقی 500 سهم معادل 5 میلیون تومان است. توجه کنید قیمت هر سهم پالایش (دارادوم) 10 هزار تومان است.

نکته: کسانی که در عرضه دارایکم شرکت کرده بودند (2 میلیون تومان)، سقف خرید دارادوم برای این افراد 3 میلیون تومان است. به عبارتی سقف کلی خرید در نمادهای دارایکم و دارادوم در مجموع 5 میلیون تومان است.

چه کسانی می‌توانند دارا دوم (پالایش یکم) را خریداری کنند؟

تمامی افراد حقیقی امکان خرید این صندوق را دارند. افرادی که کد بورسی دارند باید از طریق سامانه معاملات انلاین کارگزاری خود اقدام کنند. افرادی که کد بورسی ندارند میتوانند از طریق سیستم بانکی اقدام کنند.

تخفیف این صندوق چقدر است؟

صندوق های سرمایه گذاری دارا دوم دولتی با 20% تخفیف ارائه می‌شود انتظار می‌رود که همچون صندوق دارا یکم با استقبال خوب مردم مواجه شود. برای خرید صندوق دارا دوم کافیست در بازه زمانی پذیره نویسی با مدارک شناسایی (کارت ملی) به بانک مراجعه نمایید البته افراد دارای کد بورسی نیاز نیست به بانک مراجعه نمایند. سرمایه گذاران بدانند که تا یک ماه امکان فروش آن را ندارند. حداقل مبلغ لازم برای خرید صندوق دارا دوم 100 هزار تومان می باشد.

آیا دارا دوم بخریم؟!

این سوال احتمالا مهم‌ترین سوال افرادی است که قصد خرید این صندوق را دارند. پذیره نویسی این صندوق تا 19 شهریور ادامه دارد و فرقی نداره الان این صندوق رو بخرید یا روز آخر.
پس عجله نکنید، توجه کنید مبنای قیمت گذاری این صندوق قیمت پایانی نمادهای شپنا، شبندر، شبریز و شتران در روز 4 شهریور بود (با 20 درصد تخفیف). خوب طبیعی هست که اگر تا روز 18 شهریور قیمت این سهم ها افزایش پیدا کند، این صندوق ارزنده میشود و پیشنهاد میکنیم حتما بخرید، در غیر این صورت توصیه خاصی برای خرید این صندوق نداریم. در هر صورت تا روزهای آخر صبر کنید و وضعیت این سهم‌ها را زیر نظر بگیرید. آن زمان می‌توانید تصمیم بهتری بگیرید.

آموزش خرید دارادوم (پالایشی یکم)

در اینجا نحوه خرید صندوق دارادوم (یا همان پالایش یکم) را برای کسانی که کد بورسی دارند توضیح داده‌ایم.

 • دارادوم با نماد “پالایش” در بورس عرضه میشود
 • مهلت ارسال سفارش: 5 شهریور الی 19 شهریور 99
 • ساعت سفارش‌گیری: از 12:30 الی 14:00
 • قیمت هر واحد صندوق: 100,000 ریال (ده هزار تومان)
 • حداکثر تعداد واحدهای قابل خریداری: 500 واحد
 • کارمزد پذیره‌نویسی: بدون کارمزد
 • لازم به ذکر است مجموع واحدهای قابل خریداری در صندوق‌های اول و دوم دولتی (دارایکم و پالایش) 500 واحد بوده و در صورت شرکت در پذیره‌نویسی دارایکم به تعداد 200 واحد، حداکثر می‌توانید تا 300 واحد از صندوق پالایش را خریداری نمایید.

.برای خرید این صندوق ابتدا به پنل کارگزاری خود مراجعه و نماد “پالایش” را جستجو کنید. برای مثال در تصویر زیر جستجوی این نماد را در کارگزاری مفید مشاهده میکنید.

نماد پالایش
نماد پالایش

بعد از انتخاب نماد پالایش، در قسمت سفارش تعداد (500) و قیمت (100000) را وارد کنید و سفارش خود را ثبت کنید.

آموزش خرید دارادوم

اگر سفارش شما در قسمت سفارشات فعال ثبت شد و‌ مبلغ سفارش بلوکه شد، پس سفارش به درستی انجام شده‌‌ و دیگه نیاز به انجام هیچ کاری نیست.

.توجه کنید که مبلغ سفارش همچنان بلوکه خواهد ماند، اما سفارش شما در روزهای آتی ممکن است از سیستم حذف شود که جای نگرانی ندارد. پس از پایان پذیره نویسی، حدودا یک ماه دیگر، سهام به شما تخصیص داده شده و آن مبلغ پول بلوکه شده هم از حساب شما کسر خواهد شد.

توجه: تا زمانی که پول شما بلوکه شده است، به هیچ عنوان سفارش دوباره نذارید، و به هیچ عنوان از طریق دو کارگزاری مختلف هم سفارش نذارید که بعدا احتمال دارد به مشکل بر بخورید.
در صورتی که سفارش شما بیش از حد مجاز باشد مبلغ به میزان بیشتر بلوکه شده و تاپایان تخصیص (حداقل یک ماه دیگر) امکان آزاد سازی مبلغ وجود نخواهد داشت.

در صورت داشتن هر گونه سوالی در مورد دارادوم، سوال خود را در پایین همین مقاله در قسمت نظرات درج کنید تا در اسرع وقت پاسخ آن را دریافت کنید.


آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید
4 نظرات
 1. سهراب نصیری می گوید

  اینجانب به میزان 300 سهم پالایش یکم خریداری کردم چگونه میتوانم متوجه بشم سهام فوق راخریداری کرده ام؟و در کدوم سایت میتوانم چک کنم؟ سپاسگزارم

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام، کد بورسی دارید؟

 2. کسری می گوید

  ایا برای ثبت داخل پرتفو باید تغییر ناظر را بزنیم یا خود به خود داخل پرتفو ظاهر می شود

  1. مصطفی دهقان می گوید

   بعد از آزاد سازی اگر نیومد تو پرتفوتون تغییر کارگزار بزنید

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی