آموزش خواندن ترازنامه در بورس

یکی از مواردی که باید در تحلیل بنیادی به آن تسلط کامل داشته باشید، آشنایی با ترازنامه شرکت‌های بورسی است. خواندن ترازنامه شرکت‌ها در بورس معمولا به درستی آموزش داده نمی‌شود. در این مقاله قصد داریم به آموزش خواندن ترازنامه در بورس بپردازیم. سعی کرده‌ایم مطالب را با رویکرد کاربردی بیان کنیم تا برای اهالی بورس جذاب و مفید باشد. ما همراه باشید.

ترازنامه چیست؟

به زبان ساده ترازنامه یک صورت حساب مالی است که یک شرکت در هر دوره مالی آن را منتشر میکند و در آن موارد مالی شرکت مثل دارایی‌ها، بدهی‌ها و سرمایه‌ی شرکت به طور کلی ذکر میشود.

نحوه‌ی دسترسی به ترازنامه شرکت‌های بورسی

هر تحلیلگر بنیادی نیاز دارد تا به صورت مستمر به بررسی ترازنامه شرکت‌های بورسی بپردازد و به راحتی بتواند به آنها دسترسی داشته باشد. خوشبختانه تمامی شرکت‌های بورسی اطلاعیه‌هایی را تحت عنوان صورت‌های مالی میاندوره‌ای هر 3 ماه روانه سایت کدال میکنند که یکی از بخشهای اصلی این اطلاعیه ترازنامه است.

در تحلیل بنیادی تسلط به خواندن ترازنامه‌های شرکت‌های بورسی بسیار ضروری است. برای دسترسی به ترازنامه شرکت‌ها ابتدا به سایت کدال مراجعه و در قسمت جستجوی اطلاعیه نماد مورد نظرتان را وارد کرده و نوع اطلاعیه را هم روی اطلاعات و صورت‌های میاندوره‌ای قرار دهید و دکمه جستجو را بزنید.

ترازنامه خوانی در بورس

آخرین اطلاعیه شرکت در خصوص صورتهای مالی میان دوره‌ای را باز کنید. با صفحه زیر روبرو می شوید که معمولاً به صورت پیش فرض در بخش ترازنامه قرار دارد.

خواندن سر برگ ترازنامه

در بالای ترازنامه یک سری اطلاعات کلی درج شده است که احتمالا مهمترین آنها سرمایه ثبت شده شرکت در اداره ثبت شرکتها است و همچنین اطلاعاتی مانند اسم شرکت، نماد شرکت در بورس و سال مالی شرکت هم در سربرگ این صفحه ذکر شده است.

سر برگ ترازنامه

نکته بسیار مهمی که هر تحلیلگر بنیادی برای خواندن ترازنامه در بورس باید بداند این است که تمامی ارقام ذکر شده در ترازنامه به میلیون ریال است و باید ۶ تا صفر جلوی اعداد قرار دهید. برای مثال در تصویر بالا می‌بینیم که سرمایه ثبت شده وسبحان 130 میلیارد تومان است.

خواندن بخش اصلی ترازنامه در بورس

اجازه دهید به بخش اصلی ترازنامه بپردازیم. فرمت کلی یک ترازنامه به این صورت است که در سمت راست دارایی‌ها و در سمت چپ بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام درج می شود.

ترازنامه شرکتهای بورسی

نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که در یک ترازنامه سمت راست ترازنامه با جمع سمت چپ ترازنامه برابر است. اگر به پایین ترازنامه دقت کنید متوجه می شوید که مجموعه سمت راست و مجموعه برنامه برابر است که در تصویر زیر مشخص است.

ترازنامه شرکتهای بورسی
ترازنامه شرکتهای بورسی
آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

با این اوصاف تعریف حقوق صاحبان سهام مشخص میشود کل دارایی‌های یک شرکت را منهای بدهی‌هایش کنیم آن چیزی که باقی می ماند برای سهامداران یک شرکت با عنوان حقوق صاحبان سهام شناخته می شود.

حقوق صاحبان سهام در ترازنامه

سود انباشته و اهمیت آن در تحلیل بنیادی

در بخش حقوق صاحبان سهام بندی وجود دارد به نام سود انباشته که از اهمیت زیادی در بین تحلیلگران بنیادی برخوردار است. سود انباشته بخشی از سود خالص شرکت‌ها است که مثل سود نقدی در بین سهامداران توزیع نشده است بلکه برای سرمایه گذاری مجدد در خود شرکت ذخیره میشود.

ترازنامه شرکتهای بورسی

از سود انباشته برای افزایش سرمایه، خرید تجهیزات، سرمایه‌گذاری و طرح‌های توسعه شرکت استفاده می‌شود. برخی مواقع هم ممکن است در سالهای بعد این سود را بین سهامداران تقسیم کنند.
سود انباشته را تقسیم بر تعداد کل سهام شرکت کنید تا سود انباشته به ازای هر سهم را بدست آورید.

دارایی و بدهی‌های جاری و غیرجاری چیست و در خواندن ترازنامه شرکت‌ها چه اهمیتی دارد؟

اگر در ترازنامه دقیق تر بشویم متوجه می‌شویم که در دو سمت ترازنامه دارایی‌ها و بدهی‌ها به دو بخش جاری و غیرجاری تقسیم می شوند. به تصویر زیر دقت کنید.

دارایی ها و بدهی‌ها جاری و غیر جاری

دارایی‌ها و بدهی‌های جاری

دارایی‌های جاری در کمتر از یک سال می توانند به پول نقد تبدیل شوند. مانند سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت، پول نقد در بانک، کالاهای آماده فروش در انبار، چک هایی که شرکت از مشتریان گرفته است و زمان ان برای سال جاری است و غیره. همچنین بدهی‌های جاری باید در کمتر از یکسال پرداخت بشوند. مانند سود سهامداران، چک‌هایی که برای خرید مواد اولیه شرکت داده است، مالیات و غیره.

دارایی و بدهی‌های غیر جاری

دارایی‌های جاری یا بلند مدت به دارایی‌هایی اطلاق میشود که برای نقد کردن انها به زمان بیشتری نیاز است. مانند سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت، دارایی‌های ثابت (مانند زمین و تجهیزات) و دارایی‌های نامشهود (مانند حق امتیازها) و غیره. بدهی‌های غیر جاری هم تعهداتی است که شرکت دارد اما سر رسید پرداخت آنها برای سال‌های بعد است و شرکت فعلا لازم نیست آنها را تسویه کند. مانند پرداختنی‌های بلند مدت، پاداش آخر خدمت کارکنان و غیره.

خواندن ترازنامه در بورس چه کمکی به سرمایه‌گذاران خواهد کرد؟

در تحلیل بنیادی جهت بررسی عملکرد یک شرکت و پیش‌بینی وضعیت آینده آن نیاز است تا عوامل متعددی را در نظر بگیریم. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران نیاز دارند تا قبل از انتخاب سهام و اقدام به سرمایه‌گذاری، اطلاعات کافی را درباره شرکت مورد نظر خودشان بدست اورند. یکی از راه‌هایی که به افراد کمک می‌کند تا اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنند، صورت‌های مالی آن شرکت است.

صورت‌های مالی نشان میدهد که تجارت اصلی یک شرکت چیست و چه فعالیت‌هایی انجام میدهد. عملکرد گذشته آن چگونه بوده است و چه آینده‌ای برای آن شرکت قابل پیش‌بینی است. یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های صورت‌های مالی شرکت‌ها، ترازنامه است که در این مقاله به ان پرداختیم.

تحلیلگران بنیادی در یک ترازنامه به موارد مختلفی توجه دارند. یکی از آنها جمع حقوق صاحبان سهام است که میتوان آن را با ارزش بازاری شرکت مقایسه کرد و از این منظر سهم‌های مختلف را باهم مورد قیاس قرار داد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله زیر مراجعه کنید.

مقایسه ارزش ذاتی و ارزش بازاری یک شرکت در بورس

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید
4 نظرات
 1. حمیدرضا می گوید

  سلام. ممنونم که ترازنامه رو به این واضحی به رایگان توضیح دادین.

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام
   خواهش میکنم

 2. نگین می گوید

  سلام آیا کتابتون هم به همین سادگی توضیح داده شده؟

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام، بله

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی