نکات مهم در تحلیل بنیادی سهم نیرو سرمایه

شرکت نیرو سرمایه که با نماد نیرو در بورس حضور دارد یک شرکت مهم در زمینه شبکه انتقال برق در کشور است که برای اهالی بازار چندان شناخته شده نیست. در این مقاله ضمن معرفی این شرکت و پتانسیل های آن به نکات مهم در تحلیل بنیادی سهم نیرو اشاره خواهیم کرد. این مقاله به گونه نگارش شده است که در هر زمان میتواند برای خواننده مفید باشد و نکات تحلیلی ذکر شده در آن تاریخ انقضا ندارد.

معرفی شرکت نیرو سرمایه و حوزه فعالیت آن

در اینجا نمی‌خواهیم این شرکت را به صورت رسمی و با چند خط توضیحات بدرد نخور درباره تاریخچه شرکت معرفی کنیم! اینگونه معرفی را میتوانید از قسمت “درباره ما” سایت خود شرکت نیرو سرمایه به آدرس niroosarmayeh.co مطالعه کنید.

اجازه بدهید سراغ اصل مطلب برویم. نیرو سرمایه یک شرکت خدماتی است. خدمات این شرکت شامل انتقال و توزیع برق در تهران و البرز است. صنعت برق به سه قسمت، تولید، انتقال و توزیع تقسیم بندی می شوند. در مسیر انتقال انرژی همواره انرژی تا به مصرف کننده برسد، با تلفات زیادی همراه خواهد بود و  این مهم در شبکه برق تهران با اهمیت‌تر است. بنابراین موضوع فعالیت این شرکت به صورت بالقوه جایگاه مهمی در این صنعت دارد.

معرفی متانیر از زیر مجموعه‌های نیرو

نقش و اهمیت شرکت نیرو سرمایه در شبکه برق تهران بسیار پر رنگ است. شرکت نیرو سرمایه یک هولدینگ است و در بخش پرتفوی غیر بورسی خود مالکیت مستقیم و غیر مستقیم 60 درصدی شرکتی به نام “مهندسی تعمیرات انتقال نیروی تهران” یا همان “متانیر” را دارد.

توضیح: اگر به تصویر زیر نگاه کنید نیرو سرمایه 42 درصد مالکیت مستقیم متانیر را دارد و به واسطه شرکت آگاهان نیرو که 30 درصد متانیر را دارد (60 درصد آگاهان نیرو در اختیار نیرو سرمایه است)، نیرو سرمایه به طور غیر مستقیم مالکیت 20 درصدی متانیر را نیز دارد که در مجموع مالکیت نیرو سرمایه در متانیر به 60 درصد میرسد.

پرتفوی غیر بورسی نیرو

متانیر یکی از بازوهای مهم شرکت توانیر است. توانیر یکی از شرکت‌های زیر مجموعهٔ وزارت نیرو است که مسئولیت «توسعهٔ تأسیسات تولید، انتقال و عمده‌ فروشی برق» را در کشور برعهده دارد. بزرگترین پروژه نگهداری و تعمیرات صنعت برق ایران شامل: 20% تجهیزات شبکه تولید و انتقال و 25% مشترکین صنعت برق کشور (شبکه تحت پوشش شرکت برق منطقه‌ای تهران) از سال 77 تاکنون توسط شرکت متانیر در حال اجرا است.

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

خلاصه اینکه متانیر شرکت مهمی است، تقریبا در بازار پست های توزیع و فوق توزیع کشور، استان تهران و البرز بی‌رقیب است و مالکیت 60 درصدی آن در اختیار نیرو سرمایه است. این تنها یکی از شرکت های زیر مجموعه نیرو است.

ارزشگذاری متانیر در تحلیل بنیادی نیرو سرمایه

متانیر مهم‌ترین شرکت زیر مجموعه نیرو سرمایه است و ارزشگذاری همین یک شرکت میتواند دید بسیار خوبی نسبت به ارزندگی سهم نیرو به ما بدهد. بنابراین تحلیل بنیادی سهم نیرو بدون دسترسی به صورتهای مالی متانیر به نظر چندان سودمند نخواهد بود. اما متاسفانه صورتهای مالی این شرکت در کدال منعکس نمیشود و در اختیار عموم قرار ندارد (اگر خواننده این مطلب هستید و از صورتهای مالی متانیر اطلاعاتی دارید لطفا زیر این مقاله کامنت کنید).

چنانچه این شرکت متانیر برای بازار شناخته‌ شده‌تر بود احتمالا شرکت نیرو سرمایه می‌بایست ارزش بازاری خیلی بیشتری می‌داشت. در حال حاضر در زمان نگارش این مقاله (1 اسفند 1400) ارزش بازاری سهم زیر 200 میلیارد است.

ارزش بازاری نیرو
ارزش بازاری 196 میلیارد تومان در 1 اسفند 1400

سهام کشف نشده و کمتر شناخته شده برای بازار بدلیل اینکه بسیار زیر قیمت واقعی معامله می شوند، از بهترین گزینه های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران محسوب می شوند. نیرو سرمایه نیز یکی از این سهم‌ها است. اما به علت شفاف نبودن صورتهای مالی و ناشناخته بودن سهم باید تا زمان شکوفا شدن شرکت صبر کرد و این موضوع دید بلندمدتی را می‌طلبد.

پتانسیل‌های نیرو

  • انتقال به بازار بالاتر و شناخته‌تر شدن سهم.
  • دریافت پروانه‌ی خرده فروشی برق که به گفته مدیر عامل شرکت میتواند بیش از 200 میلیارد فروش را برای شرکت به همراه داشته باشد که از این منظر p/s شرکت زیر 1 خواهد بود! اعتبار پروانه تا 1403 خواهد بود.
  • سرمایه گذاری در بورس و تبدیل شدن به یک شرکت سرمایه گذار فعال در بازار سرمایه.
  • سرمایه گذاری در صنعت نیروگاهی که میتواند همراه با متحول شدن قیمت گذاری برق، مسیر جدیدی در سودآوری شرکت باز کند.

بیشتر بخوانید: تحلیل بنیادی یا تحلیل تکنیکال، کدام یک در بورس ایران جواب میدهد؟

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی