سرمایه گذاری در بورس چگونه است؟

برای سرمایه گذاری در بورس باید نکات زیادی را مد نظر قرار داد. بازار سرمایه یکی از جذاب ترین جاهایی است که میتوان در آن به سرمایه گذاری پرداخت و سود مناسبی از آن بدست آورد. البته سرمایه گذاری در بورس به سادگی بازارهای موازی (ارز، طلا و …) نیست و نیاز به آموزش، تجربه و آگاهی بیشتری دارد. اگرچه بازار بورس به عنوان یک بازار پر ریسک شناخته میشود اما باید بدانید بازدهی بورس در 40 سال اخیر بیشتر از تمامی بازارهای دیگر بوده است. بنابراین همواره سرمایه گذاری در بازار بورس به عنوان یکی از سودآورترین سرمایه گذاری‌ها شناخته میشود، به شرط آنکه از دانش و آگاهی کافی برخوردار باشید و بی گدار به آب نزنید. شما برای موفقیت در بورس باید آموزش ببینید، مطالعه کنید و با ریزه کاری های آن آشنا شوید. بسیاری از افراد پس از مدتی فعالیت در بورس، با تحمل ضرر از آن خارج میشوند. احتمالا شما که به این صفحه راهنمایی شده اید، قصد ورود به بازار سرمایه را دارید. در این مطلب به چگونگی سرمایه گذاری در بورس خواهیم پرداخت و فوت و فن این کار را به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

هدف از سرمایه گذاری در بورس چیست؟

سرمایه گذاری در بورس به معنی خرید سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس با امید به کسب سود از این بازار است. معمولا یک سرمایه گذار، سهام شرکت ها را با دو هدف خریداری میکند:

 • برخورداری از سود سالانه سهام
 • فروش سهم در قیمت بالاتر و بهره مندی از سود حاصله

همه‌ی کسانی که در بورس سرمایه گذاری می‌کنند می‌خواهند سود کنند و سرمایه‌ی خود را افزایش دهند. برای این منظور شما می‌توانید یکی از دو استراتژی بالا یا هر دوی آنها را انتخاب کنید. اما قضیه به راحتی بیان کردن آن نیست. قبل از ادامه بحث اجازه دهید ببینیم شما با خرید سهام چه چیزی بدست می آورید.

خریدن سهام یک شرکت چه فایده‌ای دارد؟

فرض کنید شما صاحب یک کارخانه هستید و می‌خواهید نصف کارخانه را به فرد دیگری بفروشید. فرض کنید کسی پیدا میشود و نصف کارخانه را به قیمت n تومان از شما میخرد. اطلاعات مربوط به معامله نیز در یک ورق کاغذ (استعاره ای از اوراق بهادار یا برگه‌ی سهام) مکتوب میشود. در این صورت این کارخانه دارای دو سهم است و شما از آن پس، تنها صاحب 50% سهام این کارخانه خواهید بود.  به طبع اگر سود سالانه این کارخانه x تومان باشد، به شما که صاحب یکی از دو سهم این کارخانه هستید، نصف x تومان سود تعلق می‌گیرد. در واقع سود کلی کارخانه باید بین همه سهامدارهای کارخانه تقسیم شود.

حال اگر هر یک از سهامدارها برگه سهام خود را به فرد دیگری بفروشد در واقع سهم خود از آن کارخانه را فروخته است (برگه های سهام قابلیت داد و ستد دارند). حال فرض کنید شما کارخانه‌ی خود را به 1000 سهم تقسیم میکنید و آنها را به فروش می‌گذارید و هر کس بنا بر سرمایه خود تعدادی از این سهم ها را میخرد و به همان نسبت مالک بخشی از کارخانه میشود و باز به همان نسبت از سود سالانه‌ی کارخانه سهم میبرد. بنابراین تعداد کل سهام این کارخانه 1000 عدد است و این عدد ثابت خواهد بود.

حالا فرض کنید که شرکتی مثل ایران خودرو دارای چند میلیارد سهام است. شما با خرید هر تعداد سهم ایران خودرو، در واقع به همان نسبت در سود سالانه‌ی این شرکت سهیم خواهید بود. درست مانند این است که شما با خرید یک سهم ایران خودرو انگار یک آجر این کارخانه را خریده اید. در واقع شما به تعداد سهامدارهای این شرکت پیوسته اید. سود سالانه شرکت های بورسی بر تعداد سهام شرکت تقسیم میشود و به سهامدارها پرداخت میشود. بنابراین کسی که 1000 سهم یک شرکت را دارد، 1000 برابر کسی که 1 سهم شرکت را دارد، سود دریافت میکند. بورس اوراق بها دار جایی است که سهام شرکت‌های مختلف مورد خرید و فروش قرار میگیرد.

سرمایه گذاری در بورس با هدف دریافت سود سالانه سهم

حال که با مفهوم خرید سهام و سود سهام آشنا شدید، کاملا برای شما قابل درک خواهد بود که سرمایه گذاری در بورس با هدف دریافت سود سالانه به معنی است. شما می‌توانید سهام هر شرکت بورسی را که دوست دارید خریداری کنید و در سود سالانه آن شرکت سهیم باشید. اما قیمت سهام هر شرکت میتواند متفاوت باشد. باید ببینید آیا قیمتی که برای پرداخت سهم یک شرکت پرداخت میکنید به نسبت سودی که به ازای یک سهم در پایان سال دریافت خواهید کرد، میارزد یا خیر. طبیعی است که هرچه قیمت سهم نسبت به سودش پایین تر باشد به نفع شما است.

برای درک این مطلب فرض کنید شما 1000 تومان سرمایه دارید. از طرفی قیمت یک سهم 1000 تومان است و سود آن 200 تومان. خوب در این صورت شما با سرمایه خود می‌توانید 1 سهم خریداری کنید و در پایان سال 200 تومان سود بگیرید. حال فرض کنید قیمت یک شرکت دیگر با همان سود (200 تومان) 500 تومان است. در این صورت شما با سرمایه خود میتوانید 2 سهم این شرکت را بخرید و در پایان سال 400 تومان سود دریافت کنید. در حالت دوم شما با همان سرمایه، دو برابر حالت اول در سال سود دریافت خواهید کرد. بنابراین توجه به نسبت قیمت سهم به سود آن بسیار مهم است.

برای آشنایی بیشتر نگاهی به تحلیل بنیادی چیست بیاندازید.

خرید و فروش یا معامله گری در بورس

اما راه دیگر سرمایه گذاری و کسب سود در بورس، خرید و فروش (ترید) یا معامله گری در بورس است. در این روش سرمایه گذار سهم را با هدف کسب سود سالانه سهم خریداری نمی‌کند. بلکه سهم را میخرد که با قیمت بالاتری بفروشد و سود کسب کند. البته این دو روش مغایرتی با یکدیگر ندارند.

برای درک این موضوع فرض کنید شما سهم یک شرکت را به قیمت n تومان خریده‌اید و قصد دارید در پایان سال مالی از سود نقدی شرکت بهره‌مند شوید. اما بعد مدتی قیمت سهم شما به هر علتی افزایش پیدا میکند و به n+m تومان میرسد. علت افزایش قیمت سهام یک شرکت را بعدا توضیح خواهیم داد. حال شما می‌توانید قید سود سالانه را بزنید و سهم خود را بفروشید. در این صورت به ازای هر سهم، شما m تومان سود کرده اید. ترید یا معامله در بورس در واقع خرید و فروش سهم با هدف سود کردن است.

مزیت سرمایه گذاری در بورس

مزایای سرمایه گذاری در بورس
آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

حال که با اهداف سرمایه گذاری در بورس آشنا شدید زمان آن رسیده است که به این پرسش پاسخ دهیم که اصولا چرا باید در بورس سرمایه گذاری کرد و این بازار چه مزیت هایی نسبت به بازارهای دیگر دارد؟ این یک پرسش اساسی است. مزایای زیر را میتوان برای سرمایه گذاری در بورس ذکر کرد:

مهم نیست چقدر سرمایه دارید

شما با هر میزان سرمایه می‌توانید وارد بازار سرمایه شوید. این مطلب یکی از مزایای بسیار مهم سرمایه گذاری کردن در بورس است. طبعتا برای ورود به بسیاری از بازارها (مثل مسکن، سکه و… ) یک سرمایه حداقلی لازم است. اما حداقل سرمایه لازم برای ورود به بورس 100 هزار تومان است. شما می‌توانید با این میزان سرمایه به خرید و فروش سهم بپردازید.

نقد شوندگی بالا

این موضوع برای یک سرمایه گذار مالی باید در الویت باشد زیرا هر لحظه به هر علتی ممکن است به سرمایه خود نیاز پیدا کند. از این رو نقد شوندگی بالا در بورس یکی از مزایای مهم آن است. شما هر وقت که بخواهید میتوانید سهم خود را بفروشید و کارگزاری ها سرمایه شما را بعد از دو روز کاری به حسابتان واریز می‌کنند. این را مقایسه کنید با بازار مسکن.

تنوع در سرمایه گذاری

این مسئله بسیار حائز اهمیت استو در بورس ایران شرکت هایی از 40 صنعت مختلف وجود دارند که این مطلب تنوع زیادی را برای سرمایه گذاری در پیش روی شما قرار داده است. در بورس سهام شرکت های فولادی، پتروشیمی، خودرویی، دارویی، فلزات اساسی، پالایشی و غیره وجود دارد. این را مقایسه کنید با بازار طلا و ارز. در این بازارها شما تنها یک گزینه برای خرید فروش دارید. در واقع طلا یا ارز تنها مثل یک شرکت یا یک صنعت در بورس است. در بورس بالغ بر 500 شرکت وجود دارد که سهام آن را میتوانید بخرید.

بازدهی بالاتر نسب به بازار موازی

بازدهی کلی بورس (شاخص بورس) در 10 سال اخیر به طور میانگین سالی 35 درصد بوده است. این میزان از تمامی بازارهای موازی بیشتر بوده است. مضاف بر این که در همین مدت سهام برخی از شرکت بازدهی بسیار بیشتری از این مقدار داشته اند.

کمک به رشد اقتصاد کشور

سرمایه گذاری در بازر سرمایه میتواند محرک اقتصاد کشور باشد و در چرخه تولید به کشور کمک کند در حالی سرمایه گذاری در ارز، سکه و بسیاری از بازارهای دیگر باعث رشد تورم و آسیب به اقتصاد می‌شود.

نتیجه گیری

سرمایه گذاری در بورس با اهداف مختلفی انجام میشود. در این مقاله دیدیم که خرید سهم میتواند به دو صورت به ما سود بدهد:

 • سود سالانه
 • سود حاصل از خرید و فروش سهم

بنابراین باتوجه به بازدهی بالا و مزایای دیگر بورس، اگر با اطلاع و دانش کافی در این بازار ورود کنید میتوانید سود خوبی از سرمایه گذاری خود بدست اورید.

بورس شغل دوم، درآمد اول!

شعار اهالی بورس

مفاهیم پایه‌ای بورس بسیار گسترده و مهم هستند. اگر به تازگی به بازار سرمایه ورود کرده‌اید، پیشنهاد میکنیم مباحث آموزش بورس را به صورت منسجم در یک پکیج جامع اموزش بورس دریافت کنید. برای این منظور به لینک زیر مراجعه کنید.

پکیج جامع اموزش بورس سهم شناس از صفر تا صد

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید
2 نظرات
 1. مسعودکاظمی می گوید

  باسلام.ازمجموع مطالبتان اینطور متوجه شدم که برای ورود به بورس بایدچندملیون تومن سرمایه نقدی داشته باشم تابتوانم خرید پله ای انجام بدهم یا میانگین کم کنم و..اما کسی که سرمایه نقدی او کم کم وبتدریج اضافه میشود مثلا ماهی یک یا2 ملیون تومن چه جوری میتونه واردبازار سهام بشه.مثلا من برایم درطول سال وبتدریج امکانش هست که 10-12 ملیون تومن سرمایه گذاری کنم امایکجا این پول راندارم.ممنون میشوم اگرتوضیح دهید چون خیلی ذهن مرامشغول کرده.

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام
   مقاله سرمایه گذاری بلند مدت رو مطالعه کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی