زمان پیش گشایش بازار بورس

زمان پیش گشایش در بازار بورس ایران چیست؟ نحوه سفارش گذاری و نحوه خرید سهام در پیش گشایش چگونه است؟ ساعت پیش گشایش بورس چه زمانی است؟ اینها سوالات متداولی هستند که معمولا افرادی که به تازگی به دنیای بورس وارد شده‌اند برای آنها مطرح است و هر چند مطلب ساده‌ای به نظر می‌رسد اما این به معنی بدیهی بودن موضوع نیست. این مقاله برای افراد مبتدی و تازه‌کار نوشته شده است و اگر شما فرد حرفه‌ای و با تجربه‌ای در بورس هستید مطلب تازه‌ای برای شما ندارد.

زمان پیش گشایش در بازار بورس یعنی چه؟

در بازار بورس ایران چه در بازار سهام چه در بازار آتی کالا، قبل از اینکه معاملات در یک روز کاری آغاز شود، مدت زمانی به سفارش گذاری اختصاص دارد که در این مدت معامله‌گران می‌توانند سفارشات خرید و فروش خود را ثبت کنند اما هیچ معامله‌ای انجام نمی‌گیرد.

تایم پیش گشایش در بورس در واقع با این هدف پیش بینی شده است که معامله‌گران بتوانند میزان عرضه و تقاضا برای یک سهم را در آن روز معاملاتی بسنجند و در واقع خریدارها و فروشندگان یکدیگر را ارزیابی کنند.

قیمت‌ بازگشایی سهم چگونه تعیین می‌شود؟

همان طور که گفتیم در تایم پیش گشایش هیچ معامله‌ای انجام نمیشود. اما یکی دیگر از اهداف تایم پیش گشایش کشف قیمت بازگشایی یک سهم در روز جاری است. باتوجه به حجم‌های مختلفی که افراد مختلف در قیمت‌های متفاوت اقدام به سفارش گذاری خرید و فروش میکنند، قیمتی که بهترین خریدار و بهترین فروشنده در آن سفارش گذاشته‌اند مدام در حال تغییر است.

از این رو شما در تایم پیش گشایش متوجه خواهید شد که قیمت مَچ شده مدام در حال تغییر است و در نهایت در ساعت 9 در هر قیمتی که سفارشات خریداران و فروشندگان یک بالانس و تعادل نسبی داشته باشد، سهم بازگشایی می‌شود.

ساعت پیش گشایش در بورس چه زمانی است؟

قوانین بازار سرمایه و قوانین مربوط به معاملات سهام که توسط سازمان بورس تدوین می‌شود مدام در حال تغییر است. در آخرین قانون تدوین شده توسط سازمان بورس و ناظر بازار، ساعت پیش گشایش برای بورس سهام ایران از ساعت 8:45 آغاز می‌شود و تا 9 ادامه می‌یابد. بعد از آن، راس ساعت 9 صبح معاملات آغاز می‌شود که به معنی خاتمه زمان پیش گشایش است.

زمان پیش گشایش بورس
آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

نکات مهمی که باید در مورد زمان پیش گشایش بدانید

همان طور که گفته شد، مدت زمان پیش گشایش یا مچینگ 15 دقیقه است، در این مدت شما می‌توانید سفارشات خود را وارد کرده، آنها را ویرایش یا حذف کنید. نکته مهم که باز هم بر می‌گردد به قانون گذاری‌های سازمان، این است که شما دیگر نمی‌توانید در 5 دقیقه پایانی سفارشات خود را حذف یا ویرایش کنید. به عبارتی از ساعت 8:55 تا ساعت 9 امکان حذف یا ویرایش سفارشات وجود نخواهد داشت ولی میتوانید سفارش جدیدی را وارد سامانه معاملات کنید. توجه کنید در تایم پیش گشایش هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود و در راس ساعت 9 سفارشات خرید و فروش اجرا خواهد شد.

نحوه سفارش گذاری خرید در تایم پیش گشایش

نحوه سفارش گذاری در تایم پیش گشایش با تایم معاملات هیچ تفاوتی ندارد. اما توجه به چند نکته چه برای سفارش گذاری در تایم پیش گشایش و چه برای سفارش گذاری در تایم بازار ضروری است:

برخی از موارد به عنوان تخلف در نحوه سفارش گذاری شناخته می‌شود:

  • ثبت سفارش با قیمت خیلی بالاتر یا پایین‌تر از نرخ جاری در تابلو که باعث حرکت ناگهانی قیمت شود.
  • حذف سفارش در تایم پیش ‌گشایش و اقدام به سفارش‌گذاری در سمت مقابل در معاملات پیوسته.
  • پوشاندن مظنه‌های بازار با ارسال بیش از ۲ سفارش خرید یا فروش با قیمت‌های متفاوت (بیش از 2 سفارش چه برای خرید چه برای فروش قرار ندهید).
  • ثبت سفارش در صف‌های خرید و فروش با هدف افزایش حجم صف و حذف سفارش در صورتی مشخص شود این کار برای فریب صورت گرفته است.
  • سفارش خرید و فروش در بهترین مظنه تابلوی سفارشات نباید مربوط به یک کد معاملاتی باشد.

توجه کنید برای اینکه بتوانید بهتر معانی عبارات بالا را درک کنید باید با تابلوی معاملاتی آشنا باشید. از این رو پیشنهاد میکنم حتما مقاله آموزش تابلوخوانی در بورس – مقدماتی و پیشرفته را مطالعه کنید.

استراتژی خرید سهم برای نوسانگیری در تایم پیش گشایش بورس

در انتها پیشنهاد میکنم نگاهی به مقاله آموزش نوسانگیری حرفه‌ای روزانه در بورس داشته باشید تا دریابید که چگونه می‌توان از تایم پیش گشایش در بورس برای نوسانگیری روزانه استفاده بهینه کرد.

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی