معامله‌گری در بورس به عنوان شغل اول!

معامله‌گری در بورس سهام یا هر بازار مالی دیگر یکی از ساده‌ترین شغل‌های دنیا است! اگر باور ندارید، این مقاله را از دست ندهید. حتما این جمله را شنیده‌اید که می‌گویند “بورس شغل دوم، درآمد اول!”. آیا معامله گری در بورس می‌تواند به عنوان یک شغل قلمداد شود؟ در این مقاله به این پرسش مهم پاسخ خواهیم داد. اگر به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اید یا قصد دارید در آینده به این حرفه وارد شوید، حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید، چراکه این مطلب حاصل تجربه 15 ساله نگارنده‌ی آن در بورس ایران است.

این مقاله حاصل 15 سال تجربه‌ی نگارنده آن در زمینه معامله‌گری است.

سهم شناس

معامله گری ساده‌ترین شغل دنیا!

معامله‌گری به واقع یکی از راحت‌ترین مشاغل دنیاست. شما در هر شغلی باید در ساعت خاصی از خواب بیدار شوید و هر روز مسیری را در ترافیک و آلودگی هوا طی کنید تا به محل کار خود برسید و در آنجا احتمالا با رئیس و ارباب رجوع سر و کار دارید و قطعا در قبال حقوقی که دریافت می‌کنید مسئولیت‌هایی دارید. حالا سختی فیزیکی بسیاری از مشاغل بماند. اگر شغل شما آزاد است با انواع مشکلات دست به گریبان هستید و احتمالا بهتر از من می‌توانید از سختی کار خود بگویید. اما من به عنوان یک معامله‌گر به شما می‌گویم شغل من هیچ گونه سختی خاصی ندارد!

شغل اول معامله گری در بورس

من معمولا در خانه با لباس راحتی و در حالت درازکش معامله می‌کنم! هیچ رئیسی ندارم، در ترافیک خسته کننده شهر قرار نمی‌گیرم و پاسخگوی هیچ کسی نیستم و هیچ مسئولیتی ندارم. چه چیز از کار ساده‌تر؟ فقط به یک اینترنت و یک لب تاپ نیاز دارم. این شغل واقعا ساده است. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که پس چرا 80 الی 90 درصد افراد نمی‌توانند در این حرفه موفق باشند؟

90 درصد افراد با ضرر از بورس خارج می‌شوند

طبق آمارهای غیر رسمی 90 درصد افراد در طی 2 سال بعد از ورود به بازارهای مالی، با ضرر از آن خارج می‌شوند. اما چرا؟ دلیل آن آنقدر واضح است که دیگر کسی آن را نمی‌بیند! شما یک جراح را در نظر بگیرید. یک جراج که 30 سال سابقه جراجی دارد این کار را مثل آب خوردن انجام میدهد، اما همه ما میدانیم که او به واسطه یک تجربه 30 ساله به این مهارت رسیده است و این گونه نیست که در بدو ورود خود به این حرفه، وارد اتاق عمل شده و شروع به جراحی کند. همه میدانیم این فرد سالها در دانشگاه درس خوانده و سالها به عنوان دستیار و به صورت عملی کنار یک استاد آموزش دیده و بعد از سالها تجربه به این مهارت رسیده است.

اما در بورس یا سایر بازارهای مالی، فرد از روز اول شروع به معامله میکند!! دقیقا مثل فردی است که از روز اول چاقو به دست وارد اتاق عمل شود و بخواهد جراحی کند. من سوالی از شما می‌پرسم، کدام یک از شما قبل از ورود به بازار بورس این دیدگاه را داشته‌اید که من به عنوان یک فرد مبتدی حداقل باید 2 سال آموزش ببینم بعد شروع به معامله کنم؟ آیا در اطراف خود نیز کسی را سراغ دارید که این ذهنیت را داشته باشد؟ با احتمال بسیار زیاد پاسخ شما منفی است.

چرا افراد به دنبال آموزش حرفه‌ای نیستند؟

دلیل آن همان سادگی این شغل است که در ابتدای مقاله عرض کردم. همه فکر میکنند چون این کار راحت است نیاز به اموزش ندارد. دلیل دیگر آن است که همه ما در طول زندگی تجربه معامله‌گری را داشته ایم و فکر میکنیم معامله‌گری در بورس هم به همان صورت است. هر کسی در زندگی تجربه خرید و فروش ماشین، خانه و طلا را داشته است و به علت اقتصاد تورمی ایران هر چیزی را که خریده‌ است مدتی بعد گران‌تر توانسته آن دارایی را بفروشد. این تجربه که خودش یک نوع معامله‌گری است باعث این دیدگاه می‌شود که خوب من سهام را امروز میخرم و چندوقت بعد گران‌تر میفروشم! در صورتی که معامله گری در بورس بسیار متفاوت‌تر است. ممکن است شما سهام یک شرکتی را خریداری کنید و آن شرکت بعد از چند سال ورشکست شده و به کلی از بورس خارج شود. در بورس قیمت سهام می‌تواند تا 95 درصد کاهش پیدا کند و باید 20 سال صبر کنید تا قیمتش دوباره به قیمت قبلی برسد.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله بورس تا کجا می‌تواند ریزش کند را مطالعه کنید.

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

زمان مورد نیاز برای یادگیری شغل معامله‌گری در بورس

همان طور که بارها در این مقاله اشاره شد، معامله‌گری در بورس یک شغل است و ما به این موضوع تاکید داریم. شما برای اینکه یک مدرک کارشناسی در یک رشته دانشگاهی دریافت کنید حداقل باید 4 سال درس بخوانید، این در حالی است که بورس سهام از بسیاری رشته‌ها پیچیده‌تر است. بنابراین حداقل زمان مورد نیاز برای آموزش این حرفه 4 سال است.

این 4 سال یک میانگین است. شما یا باید نزد یک مربی آموزش ببینید که در این صورت سرعت یادگیری شما بسیار بیشتر است و بسته به مربی و استعداد خود، این مسیر را می‌توان در 2 سال نیز طی کرد. یا اینکه بازار مربی شما شود و خود بازار آن را به شما یاد بدهد که این مسیر 6 سال زمان خواهد برد. یعنی اگر کسی بدون هیچ اموزشی معامله‌گری در بورس را آغاز کند، بعد از 6 سال آزمون و خطا در بازار و تحمل ضرر، می‌تواند در نهایت به یک معامله‌گر سود ده در بازار تبدیل شود.

البته معمولا 90 درصد افراد آنقدر ساده انگار هستن که معامله گری را با سرمایه زیاد اغاز میکنند و بعد از مدتی با تحمل ضرر سنگین از بازار خارج می‌شوند و نمی‌توانند 6 سال در بازار دوام بیاورند تا به مرحله پختگی برسند. اما 10 درصد افراد هم به دلیل اینکه آنقدر عقل داشته‌اند که بدانند بورس کارخانه پول سازی نیست، حداقل با سرمایه اندک وارد این وادی شده و توانسته‌اند خود را سر پا نگاه داشته و بعد سال‌ها صرف وقت، به یک معامله‌گر حرفهای تبدیل بشوند.

اما بسیار اندک هستند کسانی که از ابتدا با آموزش اصولی شروع کنند و در زمان خود صرفه جویی کنند و بعد از 2 سال بتوانند به یک معامله گر حرفه‌ای تبدیل شوند. من خودم در دسته 10 درصدی‌ها قرار دارم و به شما می‌گویم اشتباه من را تکرار نکنید. اگر تصمیم دارید معامله گری شغل شما باشد، اگر در کنار یک مربی حرفه‌ای آموزش ببینید، در طی 2 سال می‌توانید به مهارت لازم برسید.

مربی حرفه‌ای در زمینه آموزش معامله‌گری

قبل از ورود به بورس و قبل از اینکه بخواهید پیش یک مربی آموزش ببینید باید با مبانی و تعاریف اولیه بورس آشنا باشید. در سایر بازارهای مالی هم به همین صورت است. یعنی مثلا در ابتدا باید بدانید اصلا سهام چیست، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی چیست، نمودار چیست، قوانین بازار به چه صورت است، کار با پنل معاملاتی چگونه است و غیره. این مباحث نیاز به مربی ندارد. شما با تهیه یک پکیج آموزشی صفر تا صد بورس می‌توانید با مبانی بورس آشنا شوید. ما هم این پکیج را تهیه کرده‌ایم که برای مشاهده‌ی این بسته آموزشی میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید.
آموزش صفر تا صد بورس

اما این پکیج نمی‌تواند به شما معامله گری را یاد بدهد! نه تنها این پکیج، هیچ بسته و دوره‌ی آموزشی دیگر نیز نمی‌تواند شما را به یک معامله‌گر حرفه‌ای تبدیل کند. آیا شما با خواندن هزار کتاب در زمینه جراحی می‌توانید جراح شوید؟! قطعا پاسخ منفی است.

شما پس از فراگیری مبانی بورس، باید پیش یک مربی دو سال به صورت عملی در بازار معامله کنید و مربی اشتباهات شما را بررسی و به شما مسیر درست را آموزش دهد و همواره در کنار شما و با شما معامله انجام دهد. این موضوع را نمی‌توانید در اینترنت پیدا کنید. حتما باید به صورت مستقیم با مربی در تماس باشید. اما متاسفانه کمتر گوش شنوایی برای این صحبت‌ها پیدا می‌شود.

معرفی مربی حرفه‌ای

متاسفانه امروزه در فضای مجازی و مخصوصا اینستاگرام، پر شده از اساتید جعلی که خودشان نیز در گمراهی به سر می‌برند و اتفاقا با هوچی‌گری و تولید محتوای جذاب توانسته‌اند مخاطبان زیادی دور خود جمع کنند. اگر هر مطلبی را در هر جایی مشاهده کردید فقط یک سوال را از خود بپرسید، اگر اینقدر راحت بود پس چرا این همه افراد متضرر در بازار وجود دارد؟ ساده لوح نباشید لطفا، هر کسی به شما گفت به سادگی می‌توان در بورس سود کرد، دروغ می‌گوید. هیچ راه ساده و میانبری وجود ندارد.

هستند افرادی که به واقع مربیان دلسوز و مجربی هستند ولی تعداد آنها کمتر از انگشتان یک دست است. اگر می‌خواهید معامله‌گری شغل شما باشد و با این صحبت‌ها قصد دارید پیش یک مربی آموزش ببینید، پیشنهاد سهم شناس به شما عضویت در کانال آموزشی سهم شناس و بهره‌مندی از راهنمایی‌های استاد مصطفی دهقان است.
معرفی استاد مصطفی دهقان
نگارنده‌ی این مقاله و دارای 15 سال تجربه معامله‌گری و سرمایه گذاری در بورس
روش معامله‌گری بر اساس تحلیل بنیادی و پرایس اکشن (سنتیمنتال)
روش آموزش به صورت مجازی (با عضویت یک ساله در کانال vip سهم شناس می‌توانید از مشاوره و راهنمایی‌های ایشان استفاده کنید و همواره به صورت مجازی با ایشان در تماس باشید).
تماس: 09229322075

سهم شناس
آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی