آموزش تابلو خوانی در بورس – مقدماتی و پیشرفته

تابلو خوانی در بورس یکی از مباحث جانبی است که برای موفقیت در بورس به مانند پلی میانبر عمل میکند و همواره به یادگیری آن تاکید می‌شود. علت آن این است که در زمان کوتاهی میتوان اطلاعات زیادی را با مشاهده تابلوی معاملات یک سهم بدست آورد و تصمیمات بهتری را اتخاذ کرد. از طرفی نکاتی در تابلوی معاملات وجود دارد که نه در اطلاعات بنیادی شرکت میتوانید آنها را پیدا کنید و نه در چارت قیمتی یک سهم. در واقع مبحث تابلوخوانی یا بازار خوانی در بورس، متفاوت با مباحث تحلیل بنیادی و تکنیکال است.

در این مقاله قصد داریم به آموزش تابلو خوانی در بورس بپردازیم. سعی میکنیم مطالب را در دو بخش مجزا، از مقدماتی تا پیشرفته بیان کنیم. اگر شما تازه کار هستید، مطالعه بخش اول مقاله (آموزش تابلوخوانی مقدماتی) برای شما کفایت میکنید و هر زمان که حرفه‌ای تر شدید و بخش اول را بخوبی درک کردید، می‌توانید به تابلوخوانی پیشرفته رجوع کنید. اما اگر شما تجربه کافی را در بازار سرمایه دارید، می‌توانید از مطالعه بخش اول صرف نظر کنید (احتمالا با آنها آشنا هستید) و به مطالعه بخش دوم مقاله (آموزش پیشرفته تابلو خوانی در بورس که احتمالا برای شما جالب خواهد بود) بپردازید. با همراه باشید.

فهرست بخش‌ها پنهان

بخش اول: آموزش مقدماتی تابلوخوانی در بورس

در این بخش به آموزش مقدماتی تابلو خوانی در بورس می‌پردازیم که شامل مطالب زیر است:

 • معرفی تابلوی معاملاتی یک سهم
 • آموزش دسترسی به تابلوی نمادهای بورسی
 • معرفی اجزای موجود در تابلوی اصلی نمادهای بورسی
 • اطلاعات تکمیلی درباره هر کدام از اجزای تابلوی معاملاتی و کاربردهای ‌آنها

تابلوی معاملاتی یک سهم

با رشد اینترنت در بین عموم مردم و به طبع اینترنتی شدن معاملات سهام، تابلوی معاملاتی برگه‌های سهام نیز اینترنتی شده‌اند و سایت سازمان مدیریت فناوری بورس تهران (یا همان TSETMC) مرجع رسمی ارائه اطلاعات مربوط به معاملات سهام است که اقدام به نمایش تابلوی معاملاتی بر هر سهم یا نماد بورسی میکند.

اطلاعات موجود در تابلوی معاملات سهام اتوآپدیت است، یعنی در زمان انجام معاملات بورس، بصورت لحظه‌ای بروزرسانی می‌شود. سهامداران هر کدام از نمادهای بورسی، از طریق همین صفحه است که میتوانند قیمت معامله سهام آن شرکت را بصورت لحظه‌ای مشاهده کنند. هر تغییر اطلاعات مربوط به سفارش گذاری خریداران و فروشندگان و انجام معاملات، در چند ثانیه بر روی این تابلو نمایان می‌شود.

برای مثال تابلوی معاملاتی نماد وپخش را در تصویر زیر می‌بینید.

تابلوخوانی در بورس
تابلوی معاملاتی نماد وپخش

چگونه می‌توانید به تابلو معاملات یک سهم مراجعه کنیم؟

بدیهی است که شما برای تابلو خوانی یک سهم ابتدا باید به تابلوی اصلی مربوط به آن سهم در سایت TSETMC مراجعه کنید. سه راه برای دسترسی به تابلوی نمادهای بورسی وجود دارد.

راه اول از طریق موتورهای جستجوگر:

نمادِ سهم مورد نظر خود را در موتورهای جستجوگر مثل گوگل سرچ کنید. معمولا در 99.99 درصد مواقع همان لینک اول شما را به تابلوی معاملاتی سهم در سایت TSETMC راهنمایی میکند.

تابلوی اصلی نماد بورسی
جستجوی نماد در گوگل و کلیک روی اولین لینک

راه دوم از طریق جستجوی مستقیم در سایت TSETMC:

به سایت مدیریت فناوری بورس یا TSETMC مراجعه کنید. برای اینکار کلمه “بورس” را در گوگل سرچ کنید. اولین لینک شما را به این سایت راهنمایی میکند.

دسترسی به سایت بورس

به محض ورود به سایت TSETMC، با تصویر زیر مواجه خواهید شد. همان گونه که مشاهده می‌کنید در بالای صفحه سمت چپ یک آیکونی شبیه ذره بین وجود دارد، میتوانید برای جستجوی نماد مورد نظر خود روی آیکون جستجوی نماد کلیک کنید.

جستجوی نماد در سایت بورس
جستجوی نماد در سایت بورس

با کلیک روی نماد مورد نظر صفحه تابلوی معاملاتی آن برای شما باز خواهد شد.

راه سوم از طریق پنل کارگزاری:

در اکثر اکثر کارگزاری‌ها، آیکونی جلوی نمادهای بورسی وجود دارد که کاربر را مستقیم به تابلوی نماد در سایت TSETMC راهنمایی میکند. در تصویر زیر آیکون مربوطه را در پنل کارگزاری مهر آفرین مشاهده می‌کنید. گرافیک پنل‌های کاربری در کارگزاری‌های مختلف متفاوت است. با کمی جستجو میتوانید این آیکون را در پنل کارگزاری خود پیدا کنید.

تابلو خوانی در بورس | معرفی اجزای مختلف تابلوی معاملاتی

در این قسمت به معرفی جزء به جزء اجزای مختلف تابلوی معاملاتی یک سهم می‌پردازیم. اولین نکته مهم در تابلو خوانی در بورس، آشنایی با تمامی اطلاعات موجود در تابلوی سهم است.

برای مثال در شکل زیر تابلوی معاملاتی نماد وپخش را مشاهده می‌کنید. تمامی نمادهای بورسی دارای یک چنین تابلوی معاملاتی هستند و انواع اطلاعات ارائه شده برای همه آنها مشترک است. این تابلو در نگاه اول ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد اما بعد از آشنایی با قسمت‌های مختلف آن درخواهید یافت که چندان هم پیچیده نیست.

تابلوی معاملاتی اطلاعات مختلفی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. تابلو خوانی در بورس هنر استفاده هدفمند از این اطلاعات است. همانگونه که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، ما برای راحتی کار بخش‌های مختلف تابلو را شماره گذاری کرده ایم و هر بخش را به ترتیب اعداد مشخص شده در شکل توضیح خواهیم دارد.

تابلوی معاملاتی سهم

بخش 0: تابلوی سفارشات (پایه‌ی تابلوخوانی در بورس)

در این قسمت از تابلوی سهم که موقعیت آن را در تصویر بالا هم مشاهده می‌کنید، سه تا از بهترین مضنه‌های سفارشات خرید و فروش را که در سیستم معاملات ثبت شده است مشاهده می‌کنید. به تصویر زیر نگاه کنید.

تابلوی سفارشات خرید و فروش سهام
تابلوی سفارشات خرید و فروش

به سطر اول تصویر بالا دقت کنید. این تابلو نشان می‌دهد که 1 نفر، سفارش خرید 726 سهم وپخش را با قیمت 89330 ریال ثبت کرده است. این سفارش (order) بهترین سفارش خرید است (بالا ترین قیمت). اگر دقت کنید در سطر بعدی 2 نفر با مجموع حجم 403 سهم، سفارش خود را در قیمت 89325 ریال ثبت کرده اند که از نفر سطر اول قیمت کمتری دارد. هر کس که سفارش خریدش قیمت بالاتری داشته باشد در اولیت قرار دارد و در سطر بالاتری قرار میگیرد و در نهایت در سه سطر اول تابلوی سفارشات که در بالا مشاهده می‌کنید نمایش داده میشود تا فروشندگان بتوانند حجم و قیمت سفارشات خرید را ببینند. در این لحظه یک فروشنده میتواند 726 سهم را با قیمت 89330 به خریدار بفروشد.

همین داستان در سمت چپ تصویر برای سفارشات فروش صادق است. اولین سطر نشان دهنده ارزان ترین سفارش فروش است و در سطرهای پایین تر قیمت سفارش ثبت شده بیشتر است. در واقع سطر اول نشان دهنده بهترین خریدار و بهترین فروشنده است. در این لحظه یک خریدار میتواند 279 سهم را به قیمت 89391 بخرد.

این تابلوی سفارشات خرید و فروش در زمان بازار دائما در حال تغییر است زیرا معاملات پشت سرهم انجام می‌پذیرد و باعث بالا و پایین رفتن قیمت یک سهم می‌شوند. درک تابلوی سفارشات میتواند زمینه ساز درک بهتر بقیه‌ی قسمت‌های تابلوی معاملاتی باشد. بنابراین اگر به خوبی مطلب را متوجه نشدید سر سری از آن نگذرید و یک بار دیگر توضیحات بالا را مطالعه کنید. اولین قدم در آموزش تابلو خوانی در بورس درک تابلوی سفارشات خرید و فروش است.

به کمک همین تابلوی سفارشات میتوان در بورس به صورت روزانه نوسانگیری کرد. مقاله زیر را مطالعه کنید:
آموزش نوسانگیری حرفه ای روزانه در بورس

بخش 1: خلاصه اطلاعات قیمتی

در این بخش خلاصه‌ای از اطلاعات مربوط به قیمت و تغییرات آن نمایش داده می‌شود. احتمالا کسی که به تابلوی معاملاتی یک سهم رجوع میکند اولین جایی را که بررسی میکند همین قسمت است. هر چیزی که می‌بینید مربوط به قیمت سهم است.

اطلاعات موجود در این بخش:

 • اطلاعات اولین سطر تابلوی سفارشات را به عنوان خرید (89330) و فروش (89391) مشاهده می‌کنید (به تابلوی سفارشات در بخش قبلی نگاه کنید). البته این اطلاعات در واقع تکراری است و لزومی به نمایش آن در اینجا نبوده است.
 • قیمت آخرین معامله انجام شده را با عنوان معامله (89391) مشاهده می‌کنید. این قیمت در واقع آخرین قیمتی است معامله با آن قیمت انجام شده و هر لحظه ممکن است تغییر کند. جلوی آن مقدار و درصد تغییر (1.37%) قیمت را نسبت به قیمت پایانی مشاهده میکنید. اگر این تغییر مثبت باشد با رنگ سبز و اگر منفی باشد با رنگ قرمز نمایش داده میشود. در مورد قیمت پایانی بعدا توضیح خواهیم داد. در واقع با یک نگاه به این قیمت متوجه میشود سهم در آن لحظه مثبت (سبز) است یا منفی (قرمز). همچنین درصد مثبت یا منفی بودن را می‌فهمید. اگر چند دقیقه به تغییرات قیمت آخرین معامله نگاه کنید متوجه روند قیمت میشوید.
 • یکی دیگر از اطلاعات ارائه شده در این قسمت، مربوط به قیمت پایانی است که زیر آخرین معامله درج شده است. قیمت پایانی یک سهم بازه نوسان روز بعد را مشخص میکند. قیمت پایانی حرکت کند تری نسبت به قیمت آخرین معامله دارد. تغییرات قیمت پایانی یک سهم منوط به حجم معاملات سهم در منفی‌ها و مثبت‌ها است. هر چقدر سهم در مثبت های بالا بیشتر معامله شود قیمت پایانی بالاتر میرود و برعکس. در تصویر می‌بینید قیمت پایانی 873 ریال معادل 0.99% رشد کرده است (رنگ سبز). این بدان معنی است که معاملات انجام شده سهم در آن روز تا آن لحظه، بیشتر در قیمت‌های بالاتر از قیمت پایانی دیروز انجام شده است و قیمت پایانی امروز سهم نسبت به قیمت پایانی دیروز 0.99% معادل 873 ریال رشد کرده است. قیمت پایانی دیروز را در سمت چپ قیمت پایانی با عنوان “دیروز” مشاهده می‌کنید.
 • دیگر اطلاعات موجود در این بخش، قیمت اولین معامله انجام شده در آن روز است که در سمت راست تحت عنوان “اولین” مشاهده می‌کنید. این عدد طبیعتا تا پایان آن روز تغییر نخواهد کرد.

بخش 2: اطلاعات مربوط به معاملات روز

در این قسمت از تابلوی معاملاتی، اطلاعات مربوط به معاملات همان روز تا ان لحظه نمایش داده میشود. اطلاعات مهمی که برای یک معامله‌گر میتواند حائز اهمیت باشد. به تصویر زیر نگاه کنید.

همان گونه که مشاهده می‌کنید در این بخش اطلاعات مربوط به معاملات روز سهم درج شده است که شامل 4 مورد زیر است:

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

 • تعداد معاملات انجام شده آن روز تا آن لحظه (586 معامله)
 • حجم کل معاملات انجام شده در آن روز تا ان لحظه (318122 سهم)
 • ارزش کل معاملات آن سهم در آن روز تا آن لحظه (نشانگر موس را روی عدد ان نگه دارید تا عدد به ریال نمایش داده شود)
 • ارزش بازار سهم که نشانده کل ارزش سهام‌های موجود آن سهم می‌باشد (تعداد سهام موجود شرکت ضربدر قیمت پایانی سهم)

بخش 3: وضعیت سهم

تابلوی سهام 3

در این قسمت ساعت آخرین معامله انجام شده درج میشود و وضعیت نماد را مشاهده میکنید. وضعیت نماد اگر مجاز باشد یعنی در ساعات کاری معاملات انجام میشود. اگر وضعیت سهم، متوقف و ممنوع باشد یعنی انجام معاملات در این نماد موقتا متوقف شده و نمی‌توانید این سهم را خرید و فروش کنید. علل توقف نماد بسیار متفاوت است.

بخش 4: اطلاعات بازه قیمتی

در این قسمت اطلاعاتی در مورد بازه قیمتی سهم ارائه میشود.

تابلوی سهام 4

این اطلاعات شامل موارد زیر است:

 • بازه قیمتی روز که نشان دهنده بالاترین و پایین‌ترین قیمتی است که در آن روز تا آن لحظه معامله انجام شده است.
 • قیمت مجاز که سقف و کف قیمتی مجاز را در آن روز مشخص میکند. قیمت در آن روز نمیتواند بیشتر یا کمتر از سقف و کف مجاز شود. وقتی که فروشنده ای نباشد، خریدارها در سقف قیمتی سفارشات خرید خود را قرار می‌دهند و به این ترتیب صف خرید ایجاد می‌شود. صف فروش هم زمانی که فروشنده ها در کف قیمتی سفارش کذاری میکنند و خریداری وجود ندارد شکل می‌گیرد. این بازه بر اساس قیمت پایانی دیروز تعیین شده است. اگر امروز قیمت پایانی افزایش یابد، به همان نسبت قیمت‌های این بازه مجاز برای فردا افزایش می‌باید و در صورت کاهش قیمت پایانی امروز، سقف و کف بازه مجاز برای فردا کاهش میابد.
 • بازه هفته و بازه سال هم بیشتر و کمتر قیمت نماد وپخش را در یک هفته و یک سال اخیر نشان می‌دهد.

بخش 5: اطلاعات مربوط به معاملات حقوقی و حقیقی

همان طور که می‌دانید سهامداران شامل دو بخش حقوقی و حقیقی هستند. سازمان‌ها و نهادها به عنوان حقوقی‌ها و اشخاصی مثل من و شما به عنوان سهامدار حقیقی شناخته می‌شوند که در این قسمت می‌توانید آمار حجم معاملات انجام شده توسط حقیقی‌ها و حقوقی‌ها را در آن روز و تا آن لحظه مشاهده کنید. همچنین تعداد خرید و فروش هر کدام را به تفکیک مشاهده ‌می‌کنید.

تابلوی سهام 5

در تصویر بالا مشاهده میکنید که در تاریخ ثبت این تصویر، 61.4 درصد خریدارها حقیقی و 38.5 درصد خریداران حقوقی بوده‌اند و 58.6 درصد فروشندگان حقیقی و 41.3 درصد فروشندگان حقوقی بوده‌اند. حجم هر کدام هم درج شده است. این اطلاعات در کل نشان میدهد در تاریخ مذکور حقوقی‌ها اکثرا فروشنده بوده‌اند و اکثر حجم خرید شده توسط حقیقی‌ها انجام شده است.

مبحث آموزش تابلو خوانی در بورس، اطلاعات مربوط به فعالیت معاملاتی حقوقی‌ها و حقیقی‌ها اهمیت بسیار زیادی برای معامله‌گران دارد. از این اطلاعات میتوان به اطلاعات ثانویه زیادی دست پیدا کرد که در بخش آموزش پیشرفته تابلو خوانی درباره آن صحبت خواهیم کرد.

بخش 6: اطلاعات مربوط به نماد

تابلوی سهام 6

اطلاعات این بخش تقریبا ثابت است و در روزها تغییری نمی‌کند. این اطلاعات مربوط به هر نماد است که مشخص کننده موارد زیر است:

 • تعداد کل سهام شرکت (در تصویر بالا می‌بینید که شرکت دارو پخش با نماد وپخش در مجموع دارای 840 میلیون سهم است)
 • حجم مبنا (حجمی که باید یک سهم در قیمت آخرین معامله‌ی مثبت 5 درصد معامله شود تا قیمت پایانی 5 درصد افزایش یابد، اگر حجم مبنای یک سهم 1 باشد به این معنی است که با انجام یک معامله در مثبت 5 آن روز، قیمت پایانی سهم 5 درصد رشد میکند)
 • سهام شناور که نشان‌ دهنده مقدار سهام قابل داد و ستد یک سهم از مجموع کل سهام شرکت است (در بالا می‌بینید که نماد وپخش کل 840 میلیون سهم دارد که فقط 11% آن شناور است و در بازار در حال داد وستد است. بقیه سهام‌ها تحت تملک سهامداران اصلی حقوقی شرکت است)
 • میانگین حجم ماه نیز یک فاکتور متغییر است که میانگین حجم معاملات آن سهم را در یک ماه اخیر نشان میدهد (عدد این فاکتور برای وپخش 470891 سهم است به این معنی که در یک ماه گذشته به طور میانگین 470891 سهم در روز معامله شده است)

بخش 7: اطلاعات مربوط به سود شرکت

تابلوی سهام 7

در این بخش از پنجره تابلوی معاملاتی هر سهم، میزان سود سهم با عنوان EPS مشخص شده است. همچنین نسبت P/E که نشان دهنده قیمت سهم، تقسیم بر سود آن است نمایش داده می‌شود. از طرفی میانگین P/E گروه هم در این قسمت درج شده است که میتوانید این دو عدد را با هم مقایسه کنید (منظور از گروه، مجموعه شرکت‌هایی هستند که در یک صنعت فعالیت میکند، مثلا وپخش در گروه دارویی قرار دارد و شرکت های دارویی همگی در گروه دارویی هستند).

برای اطلاعات کامل درباره سود سهم (EPS) و مفهوم نسبت P/E به مقالات زیر مراجعه کنید:

اهمیت سود عملیاتی (EPS) در تحلیل بنیادی

نسبت P/E در بورس چیست؟

بخش 8: نمودار حجم – قیمت روزانه

در این قسمت، نمودار قیمت روزانه سهم از ساعت 9 صبح که معاملات آغاز می‌شود تا ساعت 12 و نیم ظهر که معاملات پایان میابد نمایش داده می‌شود.

تابلوی سهام 8

همچنین حجم معاملات در پایین نمودار با ستون‌ها آبی نمایش داده می‌شود که با یک نگاه میتوانید حجم معاملات انجام شده در آن روز را در ساعات مختلف مشاهده کنید.

بخش 9: شرکت‌های همگروه

در این قسمت می‌توانید وضعیت شرکت‌های همگروه نماد مذکور را مشاهده کنید.

تابلوی سهام 9

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، نماد وپخش در گروه “مواد و محصولات دارویی” قرار دارد و همگروهی های این نماد اکثرا در مثبت 5 در حال معامله شدن هستند. این قسمت از تابلوی معاملات آن جهت مهم است که شرکت‌های همگروه معمولا روندهای مشابهی دارند و باید به روند کلی یک گروه توجه داشت.

بخش 10: اطلاعیه‌های منتشر شده در کدال

تمامی شرکت‌های بورسی وظیفه دارند به طور مستمر وضعیت مالی، مدیریتی و امور جاری شرکت را در قالب اطلاعیه‌هایی در سایت کدال منتشر کنند و در اختیار سهامدارها قرار بدهند. در این قسمت آخرین اطلاعیه‌های منتشر شده شرکت در کدال نمایش داده میشود.

با کلیک بر روی هر اطلاعیه به صفحه مورد نظر در سایت کدال راهنمایی می‌شوید. برای آشنایی با سایت کدال مقاله زیر را مطالعه کنید.

سایت کدال چیست؟

در تابلو خوانی به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

تا اینجا به صورت اجمالی با اطلاعاتی که در تابلوی معاملاتی مربوط به هر نماد بورسی درج شده است آشنا شدیم. همان طور که مشاهده کردید، دایره وسیعی از اطلاعات معاملات و حتی اطلاعات بنیادی و تکنیکال مربوط به شرکت‌ها در تابلوی معاملاتی آن وجود دارد که کاربر با یک نگاه به این تابلو میتواند اطلاعات بسیار زیاد و متنوعی بدست بیاورد.

اما اینکه چگونه میتوان از این اطلاعات در کنار هم برای تصمیم‌گیری در انجام معامله استفاده کرد جای بحث دارد. در واقع آیا میتوان تنها با نگاه کردن به تابلوی معاملات و اتکا به اطلاعات این تابلو اقدام به خرید و فروش کرد؟ جواب این سوال مثبت است. اما در تابلو خوانی سهم به چه اطلاعاتی بیشتر نیاز داریم؟ به چه نکات پنهانی باید توجه کنیم؟ جواب این پرسش‌ها بسیار مفصل است و در بخش بعدی تحت عنوان”آموزش پیشرفته تابلوخوانی در بورس” به آن خواهیم پرداخت.

بخش دوم: آموزش پیشرفته تابلوخوانی در بورس

تابلو خوانی پیشرفته در بورس تهران یکی از تکنیک‌های معاملاتی در بازار سرمایه است که هر سرمایه گذاری فارغ از تحلیل بنیادی و تکنیکال می‌تواند از آن در جهت بهبود بازدهی معاملات خود استفاده کند. از سوی دیگر شما به کمک تابلوخوانی حرفه‌ای می‌توانید به یک سری اطلاعات پنهانی دست پیدا کنید که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نمی‌شود.

تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان از آنها برای کسب اطلاعات پنهان از تابلوی معاملاتی یک سهم استفاده کرد. ما در یک کتاب الکترونیکی (ایبوک) به آموزش ترفندهای مهم تابلوخوانی پیشرفته خواهیم پرداخت که در موضوعات مختلفی میتواند به معامله‌گر کمک کند که پیدا کردن موقعیت‌ها مناسب خرید یک سهم تنها یکی از دستاوردهای تکنیک‌های تابلوخوانی پیشرفته است. برخی از تکنیک‌های آموزش داده شده در این ایبوک در هیچ کتابی به شما آموزش نخواهند داد و حاصل سال‌ها تجربیات گران بهای اعضای تیم آموزشی سهم شناس می‌باشد.

این کتاب 22 صفحه با فرمت PDF است و فهرست مطالب آن را در تصویر زیر میتوانید مشاهده کنید.

تابلو خوانی در بورس PDF

کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته را میتوانید از لینک زیر خریداری کنید.

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید
5 نظرات
 1. وطنخواه وطنخواه می گوید

  اطلاعات و نحوه ی آموزش شما عالیست.متشکرم

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام، ممنون دوست عزیز، نظر لطف شماست

 2. scarecrow می گوید

  ممنون ولی همش پولیه 🙁

 3. امید می گوید

  عالی بود با تشکر

  1. مصطفی دهقان می گوید

   خواهش میکنم

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی