مراحل افزایش سرمایه شرکت‌ها در بورس

در این مقاله به مراحل افزایش سرمایه شرکت‌ها در بورس ایران خواهیم پرداخت و به طور کامل روال انتشار اطلاعیه‌های مرتبط با افزایش سرمایه در سایت کدال را بررسی خواهیم کرد. همان طور که احتمالا می‌دانید انواع افزایش سرمایه در بورس انجام می‌شود که هر کدام مراحل قانونی خاص خودش را دارد و از طرفی میزان افزایش سرمایه نیز در این امر تفاوت‌هایی را ایجاد می‌کند. سهامداران و سرمایه‌گذارانِ بازار سرمایه با اطلاع دقیق از مراحل افزایش سرمایه می‌توانند با آگاهی کامل و با دید بهتری نسبت به سرمایه ‌گذاری و معامله‌گری در بازار سهام اقدام کنند و تصمیمات بهتری اتخاذ کنند.

مراحل افزایش سرمایه یک شرکت بورسی

هر افزایش سرمایه‌ای در بورس با پیشنهاد هیئت مدیره آن شرکت آغاز می‌شود. اینکه چرا هیئت مدیره تصمیم به افزایش سرمایه می‌گیرد و به طور کلی افزایش سرمایه چه سودی برای یک شرکت دارد بحث جداگانه‌ای است که پیشنهاد میکنم برای اطلاعات در این خصوص و همچنین آشنایی با انواع افزایش سرمایه مقاله زیر را مطالعه کنید.

داستان افزایش سرمایه در بورس به زبان ساده

مرحله اول: پیشنهاد هیئت مدیره شرکت در خصوص افزایش سرمایه

همان طور که عرض کردیم اولین باری که سهامداران و فعالین بازار سرمایه از برنامه افزایش سرمایه یک شرکت مطلع می‌شوند زمانی است که اطلاعیه‌ای با عنوان “پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه” در سایت کدال منتشر می‌شود.

این اطلاعیه احتمالا بعد از تایم معاملاتی در یک روز خاص در سایت کدال منتشر می‌شود و از اینجا داستان افزایش سرمایه آن شرکت اغاز می‌شود.

پیشنهاد هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه
برای دسترسی به اطلاعیه‌های هر نماد به سایت کدال مراجعه کرده و نماد مورد نظر خود را از قسمت جستجوی اطلاعیه‌ها سرچ کنید

در این اطلاعیه میزان و نوع افزایش سرمایه ذکر شده است و همچنین در پیوست اطلاعیه گزارش توجیهی هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه وجود دارد که در آن دلایل شرکت برای افزایش سرمایه ذکر شده است.

تنها کسانی که به اخبار رانتی دسترسی دارند قبل از این اطلاعیه از برنامه افزایش سرمایه شرکت مطلع می‌شوند. از اینجا به بعد مراحل را به صورت خلاصه‌ وار ذکر می‌کنیم و برای اطلاع از جزئیات هر مرحله ویدئوی انتهایی مقاله را مشاهده کنید که به تفصیل و کامل مراحل انواع افزایش سرمایه را توضیح داده‌ایم.

مرحله دوم: تایید حسابرس سازمان

در مرحله دوم اطلاعیه‌ای در سایت کدال منتشر می‌شود با عنوان “اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه” که در این اطلاعیه حسابرس سازمان گزارش توجیهی شرکت در خصوص افزایش سرمایه را تایید میکند.

مرحله سوم: مجوز افرایش سرمایه

پس از تایید حسابرس، سهامداران منتظر مجوز افزایش سرمایه هستند که از سوی سازمان بورس صادر می‌شود. معمولا یک الی دو ماه پس از اطلاعیه تایید حسابرس، اطلاعیه‌ای در کدال منتشر می‌شود با عنوان “مدارک و مستندات درخواست افزایش سرمایه” که در واقع همان مجوز افزایش سرمایه است که در این اطلاعیه مشخص می‌شود که آیا سازمان با افزایش سرمایه‌ی پیشنهادی موافقت کرده است یا خیر. گاها سازمان بورس تنها با بخشی از افزایش سرمایه موافقت می‌کند.

مرحله چهارم: تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه در مجمع عمومی فوق العاده

بعد از اعطای مجوز افزایش سرمایه از سوی سازمان یورس، اطلاعیه‌ای در کدال منتشر می‌شود با عنوان “آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق العاده” که در این اطلاعیه از سهامداران دعوت می‌شود در مجمع عمومی فوق العاده هیئت مدیره شرکت کنند و در این مجمع در خصوص انجام افزایش سرمایه تصمیم گیری می‌شود. بعد از برگزاری این مجمع اطلاعیه‌ای در کدال منتشر می‌شود با عنوان “تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده” که در آن نتیجه تصمیمات مجمع به اطلاع سهامداران رسانده می‌شود.

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

مرحله پنجم: تعیین مهلت استفاده از حق تقدم‌ها

اگر افزایش سرمایه از محل آورده نقدی باشد، اطلاعیه‌ای در کدال منتشر می‌شود که در آن مهلت استفاده از حق تقدم‌ها مشخص شده و همچنین شماره حساب شرکت برای پرداخت ارزش اسمی سهام جدید درج شده است. اگر افزایش سرمایه از نوع دیگری باشد این مرحله وجود نخواهد داشت.

مرحله ششم: بازگشایی نماد و حق تقدم‌ها

بعد از مراحل بالا اگر افزایش سرمایه کمتر از 200 درصد باشد معمولا در کمتر از 10 روز نماد و پس از ان حق تقدم‌ها بازگشایی می‌شود و البته سهام جایزه تا یکی دو ماه قابل معامله نخواهد بود. اگر افزایش سرمایه بالای 200 درصد باشد سهم بعد از حداقل 2 ماه بازگشایی می‌شود و در عین حال سهام جایزه نیز قابل معامله است.

مرحله هفتم: ثبت افزایش سرمایه

در نهایت بسته به نوع افزایش سرمایه و قدرت اجرایی شرکت در به ثبت رساندن افزایش سرمایه در اداره ثبت شرکت‌ها، بعد از 2 الی 6 ماه داستان حق تقدم‌های استفاده شده و استفاده نشده به پایان می‌رسد و افزایش سرمایه ثبت می‌شود و اطلاعیه‌ی ثبت افزایش سرمایه در کدال منتشر می‌شود.

مراحل افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

همان طور که در بالا ذکر شد مراحلی از افزایش سرمایه که مرتبط با حق تقدم‌ها می‌باشد تنها در یک نوع از افزایش سرمایه وجود دارد و آن هم افزایش سرمایه از محل آورده نقدی است.

مراحل افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها

افزایش سرمایه از محل سود انباشته و از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها دو نوع دیگر افزایش سرمایه هستند که بیشتر از سوی سهامداران مورد استقبال قرار می‌گیرند. مراحل افزایش سرمایه در این دو نوع از افزایش سرمایه مشابه است و روال کلی آن در بالا ذکر شد.

مراحل افزایش سرمایه به ترتیب اطلاعیه‌های کدال (ویدئویی)

در ویدئوی زیر با جزئیات بیشتری از مراحل افزایش سرمایه به ترتیب اطلاعیه های منتشر شده در کدال و قوانین مرتبط با آنها آشنا خواهید شد.

ویدئوی بالا برای کانال vip سهم شناس ضبط شده است و در اینجا برای مخاطبان وبسایت سهم شناس نیز بارگذاری شده است. برای عضویت در این کانال آموزشی می‌توانید با شماره زیر در تماس باشید.
09229322075

سهم شناس

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی