حق تقدم‌های استفاده نشده چیست و سرنوشت آنها چگونه است؟

آگاهی از قوانین پایه‌ای بازار سرمایه برای هر سرمایه‌گذار بورس ضرورت دارد. اگر در حوزه سرمایه‌گذاری و معامله‌گری در بورس ایران فعال هستید، یکی از موضوعات پایه‌ای که باید در مورد آن اطلاعات کاملی داشته باشید بحث افزایش سرمایه است. احتمالا درباره افزایش سرمایه چیزهایی شنیده‌اید و در این صفحه به دنبال پاسخ این موضوع هستید که تکلیف حق تقدم‌های استفاده نشده چه می‌شود؟ در این مقاله در ابتدا توضیح خواهیم داد که حق تقدم‌های استفاده نشده چیست و در انتها به این موضوع خواهیم پرداخت که سرنوشت حق تقدم استفاده نشده چگونه است. همچنین به یک مطلب جالب در مورد بازی حق تقدم‌های استفاده نشده خواهیم پرداخت که میتواند در طی مدت دو ماه سرمایه‌ی شما را چند برابر کند!

مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام

قبل از اینکه به بحث حق تقدم‌های استفاده نشده بپردازیم لازم است کمی در مورد خود حق تقدم‌ها و مهلت استفاده از حق تقدم سهام صحبت کنیم.

حق تقدم چیست؟

احتمالا با انواع افزایش سرمایه آشنا هستید. یکی از انواع افزایش سرمایه، افزایش سرمایه از محل آورده نقدی است که در این نوع از افزایش سرمایه، نمادی به پرتفوی سهامدارن شرکت اضافه می‌شود که به آن حق تقدم می‌گویند و با حرف “ح” در آخر نماد بورسی شرکت مشخص می‌شود.

برای مثال فرض کنید شما 1000 سهم فملی را دارید و این شرکت قصد دارد از محل آورده نقدی افزایش سرمایه 50 درصد بدهد. اگر شما در مجمع عمومی فوق‌العاده‌ی شرکت در خصوص افزایش سرمایه شرکت کرده باشید، بعد از مجمع نمادی به پرتفوی شما اضافه میشود با عنوان “فملیح” و دارایی شما در این نماد 500 عدد خواهد بود. یعنی باتوجه به افزایش سرمایه 50 درصدی، به اندازه 50 درصد سهام قبلی (1000 سهم)، به شما حق تقدم سهم تعلق خواهد گرفت.

قیمت تئوریک سهم و حق تقدم پس از افزایش سرمایه

معمولا قیمت حق تقدم‌ها 100 تومان کمتر از قیمت خود سهم بازگشایی می‌شود. همچنین توجه کنید قیمت سهم بعد از اضافه شدن حق تقدم‌ها به پرتفوی سهامداران، به همان اندازه کاهش پیدا میکند. برای اینکه بدانید قیمت تئوریک سهم بعد از انواع افزایش سرمایه چه عددی خواهد بود به مقاله زیر مراجعه کنید.

ابزار آنلاین محاسبه قیمت سهم بعد از افزایش سرمایه

حق تقدم‌ها به چه دردی میخورند؟

بعد از اینکه حق تقدم‌ها به پرتفوی شما اضافه شد یک مهلت دو ماهه تعیین ‌می‌شود و حق تقدم‌ها مانند سهام عادی قابل معامله هستند و شما می‌توانید آنها را به فروش برسانید. البته در اصل، شما در این مدت 60 روزه می‌توانید سه استراتژی مختلف را در خصوص حق تقدم‌ها در پیش بگیرید:

 • حق تقدم‌های خود را بفروش برسانید.
 • 100 تومان به ازای هر حق تقدم به حساب شرکت واریز کنید و حق تقدم‌ها را به سهم تبدیل کنید.
 • هیچ کاری نکنید!

در مورد هر یک از موارد بالا در ادامه بیشتر صحبت می‌کنیم.

مهلت استفاده از حق تقدم‌ها

اگر با مراحل افزایش سرمایه آشنا نیستید پیشنهاد میکنم مقاله مراحل افزایش سرمایه در بورس را مطالعه کنید.

بعد از مجمع عمومی فوق العاده در خصوص تصمیم گیری در مورد افزایش سرمایه، یک اطلاعیه در سایت کدال منتشر می‌شود با عنوان “مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام” که در آن یک مهلت دو ماهه ذکر شده است که در این مدت دوماهه حق تقدم‌ها قابل معامله هستند و کسانی که حق تقدم به آنها تعلق گرفته است می‌توانند حق تقدم را بفروشند و کسانی که ندارند می‌توانند این حق تقدم‌ها را خریداری کنند. یعنی مثل یک سهام عادی قابلیت خرید و فروش دارد. شما در این مدت دو ماهه می‌توانید بارها این حق‌ها را خرید و فروش کنید و از نوسانات آن کسب سود کنید.

برای مثال در تصویر زیر اطلاعیه‌ی مهلت استفاده از حق تقدم وخارزم در کدال را مشاهده می‌کنید.

مهلت استفاده از حق تقدم

در این اطلاعیه زمان مهلت استفاده از حق تقدم و همچنین شماره حساب جهت واریز پول به حساب شرکت درج شده است. همچنین اگر به پیوست اطلاعیه (آیکون سمت چپ) مراجعه کنید، میتوانید آگهی پذیره نویسی افزایش سرمایه را دانلود کرده و از نحوه دسترسی به گواهی حق تقدم و راه‌های ارسال مدارک برای شرکت آگاه شوید.

شما می‌توانید در مدت دو ماهه اعلام شده حق تقدم‌های خود را در بازار مانند سهام عادی به فروش برسانید و درگیر مراحل تبدیل حق تقدم‌ها به سهام نشوید.

اما گاهی پیش میآید که با توجه به اختلاف قیمت حق تقدم‌ها با سهام اصلی، فروش حق تقدم‌ها به صرفه نیست و سهامداران ترجیح می‌دهند به ازای هر حق تقدمی که دارند 100 تومان به حساب شرکت واریز و در افزایش سرمایه شرکت کنند و حق تقدم‌های خود را به سهم تبدیل کنند. برای این کار نیز تا مهلت قانونی استفاده از حق تقدم‌ها زمان دارید.

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

برای آشنا با مراحل تبدیل حق تقدم به سهم مقاله زیر را مطالعه کنید.
آموزش تبدیل حق تقدم به سهم

اما راه سومی هم وجود دارد و آن این است که هیچ کاری نکنید! یعنی در مهلت تعیین شده حق تقدم‌ها را نفروشید و 100 تومان‌ها را نیز واریز نکنید. در این حالت با پدیده‌ای مواجه می‌شویم به نام حق تقدم‌های استفاده نشده که موضوع اصلی این مقاله است.

حق تقدم استفاده نشده چیست؟

تا اینجا متوجه شدیم که یک مهلتی برای اسفتاده از حق تقدم‌ها تعیین می‌شود (معمولا 60 روز) که در آن بازه زمانی سهامدارن باید برای فروش حق تقدم‌ها یا واریز ارزش اسمی سهام جدید اقدام کنند.

سرنوشت حق تقدم‌های استفاده نشده

اما گاهی پیش می‌آید که افراد مختلف به دلیل عدم آگاه شدن از این مهلت زمانی یا به هر دلیل دیگری موفق به این کار نمی‌شوند. در این حالت یک سری حق تقدم بلاتکلیف باقی می‌ماند که به آن اصطلاحا “حق تقدم‌های استفاده نشده” می‌گویند.

سرنوشت حق تقدم‌های استفاده نشده

در این شرایط حدودا 2 ماه پس از اینکه مهلت استفاده از حق تقدم‌ها به پایان رسیده است، نماد حق تقدم‌ آن سهم دوباره برای چند روز بازگشایی می‌شود و شرکت به نیابت از سهامداران، حق تقدم‌های انها را برای فروش در بازار قرار می‌دهد و افراد دیگر می‌توانند این حق تقدم‌های استفاده نشده را خریداری کنند. در این شرایط سهامدار عمده سهم موظف است حق تقدم‌های استفاده نشده را در آن زمان خریداری کند.

تعیین قیمت حق تقدم‌های استفاده نشده

پس از به پایان رسیدن مهلت استفاده از حق تقدم‌ها، دیگر کنترل و سرنوشت حق تقدم‌های استفاده نشده در اختیار صاحبان آنها نیست و شرکت آنها را معمولا با قیمت 100 تومان کمتر (گاهی هم کمتر) از قیمت روز سهم اصلی در بازار به فروش میرساند و مبلغ حاصل از فروش این حق تقدم‌های استفاده نشده به عنوان مطالبات سهامداران در حساب شرکت باقی می‌ماند.

پول صاحبان حق تقدم‌های استفاده نشده چه می‌شود؟

فرض کنید شما تکلیف حق‌ تقدم‌های خود را در مهلت تعیین شده مشخص نکردید. در این حالت خود شرکت حق تقدم‌های شما را بفروش می‌رساند و پول آن را نزد خود نگهداری میکند. اگر شما به دنبال زنده کردن پول خود هستید بهتر است با امور سهام شرکت تماس بگیرید و در این مورد از آنها سوال کنید که چکاری باید انجام دهید. قانون خاصی در اینجا وجود ندارد و شرکت‌های مختلف هر کدام راهکار خود را ارائه می‌دهند:

 • ممکن است یک شرکتی از شما شماره حساب بخواهد تا طلب شما را پرداخت کنید
 • ممکن است یک شرکت یک بانکی را مشخص کند و بگوید به شعب فلان بانک برای دریافت پول خود مراجعه کنید.
 • یک شرکت ممکن است اتوماتیک پول شما را به حاسب سجام شما واریز کند.
 • یک شرکت ممکن است مبلغ حاصل از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده را به حاسب کارگزاری سهامداران واریز کند و پول شما به موجودی شما در کارگزاری اضافه شود.

به هر حال بهتر است بعد از اینکه حق تقدم‌های استفاده نشده تکلیفش مشخص شد و افزایش سرمایه ثبت شد (اطلاعیه آن در کدال قرار می‌گیرد)، با شرکت مکاتبه کنید و از ماجرا با خبر شوید. در مجموع چیز عجیب غریبی نیست و نگرانی خاصی در این زمینه وجود ندارد، سرمایه شما متعلق به شما است و از بین نخواهد رفت و فقط شاید کمی پیگیری نیاز داشته باشد. بنابراین ما به افراد توصیه می‌کنیم سرنوشت حق تقدم‌ها را به دست خود بگیرید، اما اگر به هر دلیلی در مهلت تعیین شما برای حق تقدم‌های خود اقدامی نکردید نگران نباشید.

کسب سود از بازی حق تقدم‌های استفاده نشده!

در اینجا به نکته‌ای اشاره خواهیم کرد که می‌تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند. همواره توصیه شده است که سرنوشت حق تقدم‌های خود را به دست شرکت نسپارید و در مهلت تعیین شده تکلیف آنها را مشخص کنید. اما می‌توان از بازی حق تقدم‌های استفاده نشده سودهای شیرینی را بدست آورد!

برای روشن شدن موضوع اجازه بدهید یک مثال بزنیم. فرض کنید شما در مجمع افزایش سرمایه یک شرکتی بوده‌اید و حالا مقداری حق تقدم به پرتفوی شما اضافه شده است. کاری نداریم درصد افزایش سرمایه چقد بوده است.

فرض کنید قیمت سهم مورد نظر بعد از افزایش سرمایه 140 تومان است و قیمت حق تقدم‌ها نیز 40 تومان است و مهلت استفاده از حق تقدم‌ها به پایان می‌رسد و نماد حق تقدم سهم بسته می‌شود. حال فرض کنیم بعد از 2 ماه که دوباره حق تقدم‌های استفاده نشده به حراج گذاشته می‌شود، قیمت خود سهم به 280 تومان رسیده باشد. در این شرایط قیمت حراج حق تقدم‌های استفاده نشده حدود 180 تومان خواهد بود. یعنی سهم در این مدت 100 درصد رشد کرده است ولی حق تقدم‌های 40 تومانی بیش از 300 درصد رشد قیمت داشته است و اگر کسی در روز‌های آخر، حق تقدم‌های 40 تومانی را خریده بود و هیچ کاری انجام نمی‌داد، بعد از دو ماه سرمایه‌اش 4 برابر می‌شد! این در حالی است که اگر خود سهم را خریداری کرده‌ بود سرمایه‌ی او 2 برابر شده بود!

می‌بینید که این استراتژی چگونه می‌توان بازدهی بالایی را نصیب شما کند. اما این داستان روی دیگری نیز دارد. فرض کنید سهمی 140 تومان است و حق تقدم‌هایش با قیمت 40 تومان بسته می‌شود و شما با نیت کسب سود رویایی بالا حق تقدم‌های 40 تومانی را خریده‌اید. حال فرض کنید اگر موقع حراج حق تقدم‌های استفاده نشده، قیمت خود سهم به 100 تومان رسیده باشد، قیمت حق تقدم‌های استفاده نشده 1 ریال تعیین می‌شود و عملا در عرض دو ماه کل سرمایه شما از بین خواهد رفت.

در واقع زمانی این استراتژی بازدهی قابل قبولی دارد که شما به درستی روند سهم را در طی دو ماه زمان بین پذیره نویسی و حراج حق تقدم‌های استفاده نشده پیش بینی کرده باشید و سهم در آن بازه زمانی رشد خوبی داشته باشد و اگر اشتباه کرده باشید ضرر زیادی را متحمل خواهید شد.

به هر حال با همه این تفاسیر ما توصیه می‌کنیم وارد این بازی قمارگونه نشوید.

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید
62 نظرات
 1. مصطفی دهقان می گوید

  شما این ایبوک رو خریداری کردید؟ مشکلی نداره برگشت داده میشه اگه مفید نبوده براتون. به شماره 09229322075 در واتساپ پیام بدید و مبلغ رو دریافت کنید.

 2. امیر می گوید

  خیلی عالی و تمیز توضیح دادید واقعا ممنونم

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام، خواهش میکنم

 3. مهدی باباییان می گوید

  خیلی عالی شرح دادید

 4. هامین می گوید

  باعرض سلام
  توضیحاتتون عالی بود
  فقط یه سوال پیش میاد
  حراج حق تقدم ها به چه صورته؟
  یکجا بفروش میرسه؟
  آیا ماهم میتونیم توخریدش شرکت کنیم یا نه؟
  ممنون.

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام
   مرسی
   معمولا دو ماه پس از بسته شدن حق تقدم، اونها رو به حراج میذارن. بله همه میتونن بخرن.

 5. بهنام می گوید

  چه زمانی حق تقدم تبذیل به سهم میشه در سبدمان؟

  1. مصطفی دهقان می گوید

   4 ماه بعد از بسته شدن نماد حق تقدم

 6. مسعود بهنود می گوید

  سلام
  من تعدادی حق تقدم خریدم و متاسفانه در تاریخ سررسید نفروختم، بعد از دوماه شرکت آنها را فروخت اما پس از گذشت ده ماه هنوز پول آنرا به من نداده اند!! امور سهام شرکت میگویند سازمان بورس مجوز لازم را برای انتقال پ.ل به سهامداران به آنها نداده !! آیا قانونی وجود دارد که محدودیت زمانی برای پرداخت پول سهامداران ایجاد کرده باشد؟؟ تا چند وقت میتوانند پول را نزد خودشان نگهدارند؟ ده ماه گذشته !!!!

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام
   متاسفانه قانون خاصی وجود نداره،، احتمال با تاخیر مشکل حل بشه، پیگیر باشید

 7. محمد می گوید

  سلام حق تقدم دارم اما اصل سهام رو فروختم. چه بلایی سرم میاد؟

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام، هیچی، ربطی به هم ندارن اصلا

 8. الهام می گوید

  عالی بود

 9. رضا می گوید

  سلام.
  پردیس دارم زو قیمت580 تومن و 16000 سهم.
  حالا افزایش سرمایه ان شده 14000 تا پردیسح.
  به قیمت 430 تومن.اگر بخوام حق تقدم رو ب سهم تبدیل کنم.وقتی 14000تا سهم ب سهم عادی تبدیل بشه با چه قیمتی تبدیل ب سهم اصلی میشع؟؟؟؟؟

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام متوجه سوالتون نشدم متاسفانه

 10. حسن نسیمی پور می گوید

  سلام.برای واریز مبلغ حق تقدم به حساب شرکت باید منتظر باشیم برایمان فرم ارسال شود.یا خودمان باید اقدام کنیم

  1. مصطفی دهقان می گوید

   خودتون باید اقدام کنید
   مقاله زیر رو مطالعه کنید
   مراجل افزایش سرمایه

 11. حسن نسیمی پور می گوید

  حق تقدم فسازانح وارد پرتفوی وعملکرد من شده.مبلغ۱۰۰تومان به ازای هر سهم که باید به حساب شرکت واریز کنم..شرکت برای من فرم ارسال میکند

  1. مصطفی دهقان می گوید

   خیر، به کدال باید مراجعه کنید

 12. حامد می گوید

  گاهی پیش میاد که مهلت دوماه حق تقدم ها تمدید میشه ! این مطلب درسته؟ و اگر درسته در چه صورتی این اتفاق می افته؟

  1. مصطفی دهقان می گوید

   بله درسته، معمولا به درخواست سهامداران

 13. رضا می گوید

  سلام من تعدادی حق تقدم خریدم و در تاریخ سررسید نفروختم آیا امکانش هست که حق تقدم ها رو به سهام اصلی تبدیل کنم یا شرکت می فروشه ؟ زمان سررسیدش یکی دوروزه تموم شده.

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام، نه دیگه اختیارش دیگه دست شما نیست

 14. مهرنوش می گوید

  سلام. با چه قیمتی حق تقدم های فروخته شده توسط شرکت به حساب ما واریز میشه؟ ممکنه دوره حق تقدم حراج ده روز باشه و هر روز یک قیمتی داره. آیا میانگین گرفته میشه؟

 15. محسن می گوید

  سلام ضمن تشکر
  سوالی دارم
  اینکه اگر در زمان پذیره نویسی حق تقدم های استفاده نشده سهم بخریم
  چقدر طول میکشه به سهم تبدیل بشه
  حق تقدم چهار ماهه آیا استفاده نشده هم چهار ماهه یا زودتر انجام میشه
  سوال دوم اگر حق تقدم نمادی رو بخریم و هیچ کاری نکنیم در زمان فروش حق تقدم های استفاده نشده اونهم میفروشن؟
  در آخر تفاوت پذیره نویسی حق تقدم با مهلت دار چیه؟
  ممنون

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام مرسی
   منظورتون خریده حق تقدم های استفاده نشده هست؟ حدود دو ماه
   در مورد سوال دومتون هم بله

 16. علب می گوید

  سلام حق تقدم رو خود شرکت وقتی میفروشه به قیمت روزی که اون حق تقدم ح معامله شده به فروش میره یا قیمت سهم اصلی اخه هر سایتی یه چیزی میگه

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام
   قیمت روز سهم هرچی باشه صد تومن کمتر بفروش میره

 17. محمد می گوید

  اگر د رزمان مجمع عمومی سالیانه صاحب سهام حق تقدم باشیم و ۱۰۰ تومان را به حساب شرکت واریز کرده باشیم آیا سود سالیانه به آن تعلق می گیرد ؟

  1. مصطفی دهقان می گوید

   خیر،
   تا وقتی تبدیل به سهم نشده باشه قبل از مجمع سود تعلق نمیگیره

 18. مهدی می گوید

  سلام
  من پلاستح در بهمن ۱۴۰۰ به قیمت ۳۳۰تومن خریدم
  از زمانی که بازگشایی تا بسته شدن پلاستح در پذیره‌نویسی خرداد ۱۴۰۱ از ۱۴۰۰به ۸۰۰تومن رسید
  خود سهم در هنگام بسته شدن پلاستح،قیمت ۱۳۰۰تومن رو داشته ،،،،اما اینجا اومدن پلاستح رو ۸۰۰تومن فروختن
  مگه نگفتید ۱۰۰تومن پایینتر از سهم اصلی
  ولی اینجا قیمت ۸۰۰تومن تعیین کردند و سازمان بورس هم تایید کرده
  مگه میشه ؟؟؟ در

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام، قیمت سهم در زمان بسته شدن حق تقدم مهم نیست
   قیمت در زمان باز شدن مجدد حق تقدم ها و زمان حراج مهمه

 19. مهدی می گوید

  اینکه بدتر شد
  پلاست در زمان بازگشایی مجدد حق تقدمش در حراج قیمت ۱۴۰۰تومن داشته
  یه نگاهی در تاریخچه سهام بندازید
  بعد از بازگشایی ،قیمت حق تقدم از ۱۳۰۰به ۸۰۰رسید و در نهایت با قیمت ۹۰۰ بسته شد
  قیمت فروش رو هم برای ما ۸۰۰ زدند
  پس بازم تناقض داره
  لطفاً بیشتر توضیح بدید
  می‌خوام یاد بگیرم وگرنه دیگه نمی‌تونیم کاریش کنیم

 20. مهدی می گوید

  من در حق تقدم های خگستر 97 و حق تقدم وبیمه 98 شرکت کردم ولی اینجوری نبودن
  فقط حدود صد تومن کم میکردن
  الان اصلا نمی‌فهمم نوع قیمت گذاری رو

 21. نیراسو می گوید

  روند دلبخواهی که این بورس در روند قیمت گذاری حق تقدم درپیش گرفته ،برای منی که هفت سال در بورس زندگی کردم واقعا شوکه کننده بود …

 22. رضا می گوید

  سلام من حق تقدم و فروختم یادم رفت قیمتی ۱۰۰ تومان اسمی هر سهمو واریز کنم
  الان باید چ کار کنم چون نه تعداد سهمم افزایش خورده و در واقع نصف پولمو گرفتم

 23. Bita می گوید

  سلام من فراموش کردم حق تقدممو تو سهم سخاش بفروشم الان بلاتکلیفی.کی میتونم به پول برسم .آخرین

  1. مصطفی دهقان می گوید

   با امور سهام شرکت تماس بگیرید

 24. نیره می گوید

  سلام از کجا بدونیم حق تقدم کدام سهمها رو داشتیم و استفاده نکردیم؟

 25. حسین می گوید

  سلام
  در پذیره نویسی عمومی سلب حق تقدم بعد از خرید این حق تقدم های استفاده نشده باز هم باید 100 تومان برای آن پرداخت کرد؟

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام بله

 26. علی حاتمی می گوید

  سلام ضمن تشکر من حق تقدم و بیمه را داشتم نمیدونستم بسته شد و متاسفانه نتونستم بفروشم سوال من این بود بعد از دوماه که حق تقدم های استفاده نشده فروخته شد چقدر زمان می‌بره شرکت بحساب ما واریز کنه آیا قانون خاصی داره ممنون

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام قانون خاصی نداره
   زنگ بزنید امور سهام شرکت بپرسید

 27. امیر می گوید

  با سلام
  یک سوال دارم خدمتتان،با توجه به اینکه حق تقدم خریداری شده در زمان حراج دیگر قابل فروش نیست و فقط باید به سهم تبدیل کرد،
  اگر قصد نوسان گیری از نمادهای حق تقدم داشته باشیم،از کجا متوجه شویم که نماد حق تقدم داخل بازار که در حال معامله هست،در زمان 2 ماهه خودش هست و می توان فروخت،یا اینکه در زمان حراجش هست و قابل فروش نیست.

 28. امیر می گوید

  سلام من افزایش سرمایه بزاگرس رو شرکت کردم و مبلغ اسمی رو هم واریز کردم و نماد بزاگرسح در پرتفوی من بود اما چون از این داستان دوماه مهلت اطلاعی نداشتم همینجوری بصورت قرمز و بسته مدت زیادی این سهم تو پرتفوم مونده بود تا چندی پیش که متوجه شدم گزینه ای هست که حق تقدم رو به سهم تبدیل میکنه و این کار رو کردم و تعداد حق تقدم در پرتفوی من تبدیل به نماد اصلی شد اما عملا نمیتونم هیچ مقداری از اون رو بفروشم. داستان چجوری میشه؟ ممنون

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام، فکر میکنم باید صبر کنید، بهتره با کارگزاریتون صحبت کنید

  2. مصطفی دهقان می گوید

   سلام، با کارگزاریتون تماس بگیرید

 29. فاطمه می گوید

  سلام وقت بخیر ممنون از اطلاعات خوبتون من یه تعداد حق تقدم داشتم تعیین تکلیف نکرده بودم و توی عملکرد پرتفو در ایزی تریدر داشتمشون الان ایزی تریدر اربیس نصب کردم دیگه نیستن چیکار کنم؟ الان ۲ سال گذشته از اون سهام ایا میتونم پولمو بگیرم ؟

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام، با امور سهام شرکت تماس بگیرید، شما از شرکت طلبکار هستید

 30. محمد می گوید

  سلام استراتوژی اخر صفحه اشتباه هست شما 40تومان که حق تقدم هست باید 100تومن براش پرداخت کنی که حراجش نکنن میشه 140تومن بعد این حق تقدم در زمانی که باز هست معمولا بین 5درصد تا 20 یا…. از سهم اصلی نوسان می کنه معولا در جهت منفی که یک تخفیف برا خریدار حساب میشه سهم های که 100تومن ندن میرن حراج بازم اونا نوسان دارن قیمتشون طبق سهم اصلی بالا پایین میشه معمولا تمایل داره برسونه خودش به اون قیمت این که40تومن بشه 180تومن کاملا غلط هست چون 140 تومن عملا باید پرداخت کنی و زمانی که سهم شروع به رشد کنه حق تقدمشم میره بالا ثابت نمی مونه

 31. محمد می گوید

  نظر بعدیم در مورد استراتوژی اگر چند روز اخر حق تقدم می گیرین باید مواظب پرداخت 100 تومن باشین که مهلت تموم نشه مثلا تعطیلی نخوره یا فرصت ارسال فیش پرداختی فرم تکمیل شده داشته داشته باشین اگر مدارک ارسالی نفرستین پول به حساب شرکت میره اما تبدیل به سهم نمیشه باید با پشتیبانی تماس بگیرین 100تومن ها بتون پس بدن

 32. علی می گوید

  سلام من چنوپاح امروز هفتم شهریور۱۴۰۲خریدم ظاهرا حق تقدم استفاده نشده بوده و من اطلاع نداشتم کارگزاری ظاهرا صد تومان ازش کم کرد و توی دارایی ها به صورت چنوپا آورده و گفتن زمان استفاده از حق تقدم استفاده نشده به پایان برسه به دارایی های شما اضافه میشه و و اگر سهمشو ندارید باید تغییر کارگزاری ناظر بزنید راستش سردرگم شدم میشه راهنمایی کنید

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام، سر در گم چرا؟

 33. رضا می گوید

  سلام اقای دهقان وقت بخیر
  من دیروز حواسم نبود اخرین فرصته خرید حق تقدم بکامح هست
  و قبلش 20 هزارتا داده بود
  من اومدم پریروز 100 هزار دیگه خریدم
  این انجام پروسش چقدر زمان میبره که یا پول بدن یا تبدیل به سهم بشه یا سایر اتفاقاتی که ممکنه براش بیوفته
  واقعا 4 ماه پولم بلوکه میمونه؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام، چندماهی زمان میبره تا تکلیف حق تقدم های استفاده نشده مشخص بشه

 34. رضا می گوید

  بعد شما فرمودید با 100 تومن کمنر از مبلغ سهم اصلی به فروش میره
  چه موقع قیمت سهم اصلی ملاک قرار داده میشه؟
  روز بسته شدن حق تقدم یا روز فروش؟

  1. مصطفی دهقان می گوید

   روز فروش

 35. مهدی می گوید

  سلام وقت بخیر ببخشید بنده 100 تومن به ازای هر سهم رو واریز کردم از طریق ذینفعان کار دیگه ای هم باید انجام بدم یا بعد ثبت حق تقدم تبدیل به سهم میشه در پرتفوم؟

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام، کار دیگه ای لازم نیست، باز با امور سهام شرکت تماس بگیرید و اطلاع کسب کنید.

 36. علی می گوید

  درود بر شما و اطلاعات عالی که در اختیار ما گذاشتید…چندتا تا سوال دارم
  ۱-مدت زمان حراج چه مدت هست
  ۲-قیمت حق تقدم آیا همیشه صد تومان پایینتر از سهم اصلی است یا خیر (در حراج)

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام خواهش میکنم
   1- یک روز زمان حراج هست، در ضمن خریدار باید علاوه بر مبلغ خرید حق‌ تقدم ها، مبلغ اسمی رو هم در سامانه آنلاین خودش واریز کنه.
   2- خیر

 37. محمد ع می گوید

  الان که به کارگزاری ها میگن در موقع ای که خریدار اقدام به خرید حق تقدم خریداری نشده میکنه پول ۱۰۰ تومان رو هم از خریدار کم کنن و به ناشر واریز کنن بعدش خریدار چیکار باید کنه بعد دو ماه تبدیل به سهم میشه

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی