کاهش دامنه نوسان بورس به 2 درصد!

دیروز (14 اسفند 98) بعد از ظهر خبری از سوی سازمان بورس منتشر شد مبنی بر اینکه بازه یا دامنه نوسان بورس به 2 درصد کاهش خواهد یافت! این در حالی است که بازار تعطیل بوده است و این قانون از اولین روز کاری بعد (شنبه 17 اسفند) اجرایی خواهد شد.

اطلاعیه سازمان فرابورس در خوصص تغییر دامنه نوسان

در اطلاعیه شرکت فرابورس ایران آمده است: به منظور حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران بورس، مقرر شد دامنه نوسان قیمت در کلیه نمادهای معاملاتی در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس از روز شنبه، 17 اسفند ماه امسال به دو درصد کاهش یابد. تابلو قرمز بازار پایه فرابورس ایران کماکان دارای دامنه نوسان 1 درصد است. تغییرات دامنه نوسان در مقاطع زمانی سه ماهه از زمان اجرا قابل بازنگری است.

اطلاعیه فرابورس، دامنه نوسان به 2 درصد کاهش یافت
اطلاعیه سازمان فرابورس درباره کاهش بازه نوسان بورس

بنابراین باتوجه به این اطلاعیه حداقل تا سه ماه دیگر این قانون اجرایی میشود و قابل بازنگری نخواهد بود. در واقع غیر مستقیم راه را برهرگونه اعتراض در مورد این قانون بسته شده است! احتمالا متولیان این امر می‌دانستند که این خبر با واکنش خوبی از سوی اهالی بورس مواجه نخواهد شد. در این اطلاعیه موارد زیر قابل توجه است.

سازمان بورس هم در یک اطلاعیه جداگانه این موضوع را اعلام کرده است.

اطلاعیه بورس
اطلاعیه بورس در خصوص کاهش بازه نوسان بورس از 5 به 2 درصد

واکنش‌ها به این خبر چگونه بوده است؟

در فضای مجازی اکثر کاربران به این موضوع واکنش تندی نشان داده اند و اکثر واکنش‌های سرمایه گذاران خرد منفی بوده است و این مسئله را سنگ اندازی مسئولان امر در راه رشد شاخص بورس می‌دانند.

برخی از نظرات کاربران فضای مجازی را در زیر مشاهده می‌کنید:

کاربری گفته است: ” این تصمیم باعث میشود کسی برای نوسانگیری تو بورس نیاد. یعنی حداقل سه ماه روی یک سهم سهامداری کند”

کاربری دیگر گفته است: “ضرر اصلی متوجه خود سازمان بورس و کارگزاری‌ها است، چون از این به بعد کارمزدهای نجومی حاصل از خرید و فروش نوسانگیرها را از دست خواهد داد”

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

کاربری که از این تصمیم خیلی ناراحت به نظر می‌رسد گفته است: “تازه داشت بورس به یک جای امن برای سرمایه گذاری تبدیل میشد، من که شنبه از این بازار خارج میشم”

اما در این بین افراد با تجربه‌تر، کارشناسان و البته مدیران پیج‌ها و کانال‌های بورسی بعضا واکنش ملایم تری نسبت به این موضوع داشته‌اند و سعی کرده اند از زوایای مثبت نیز به این تصمیم سازمان بورس نگاه کنند.

مزایا و معایب کاهش دو درصدی دامنه نوسان بورس

در اینجا میخواهیم بدون گارد گرفتن به نوع انشار این اطلاعیه، به مزیت‌ها و معایب این قانون بپردازیم.

معایب دامنه 2 درصد

اصولا در بازارهایی که دامنه نوسان وجود دارد، ما شاهد صف های خرید و فروش هستیم. این در حالی است که این بازه هرچقدر کمتر باشد، صف‌های خرید و فروش بیشتری را خواهیم دید. همین صف ها باعث بوجود آمدن هیجان کاذب (چه در روند مثبت و چه در روند منفی) در بازار خواهد شد و احتمال اشتباه را بیشتر خواهد کرد. کاهش دامنه نوسان از 5 به 2 به این مسئله دامن خواهد زد. این درحالی است که بسیار از بازارهای بین المللی بدون بازه هستند.

عیب بعدی این قانون این است چالاکی و بازدهی بازار را کاهش خواهد داد. بازدهی یعنی میزان سود تقسیم بر زمان. با این اوصاف زمان رسیدن قیمت یک سهم به تارگت مورد نظرش بیش از دو برابر خواهد شد و عملا بازدهی سرمایه گذاری در بورس به شدت کاهش خواهد یافت.

مزیت بازه نوسان 2 درصدی

بسیاری از افراد نوسانگیر (که البته تعداد معمول انها به عنوان کاتالیزور بازار مفید است) دیگر برایشان صرف نمی‌کند که به دنبال نوسانگیری های روزانه باشند. با توجه به کارمزد 1.5 درصدی هر معامله، عملا نوسانگیری روزانه در بورس چندان منطقی نخواهد بود.

اما مزیت بزرگ این قانون، در زمان کاهش و هیجانات فروش است. با بازه 2 درصدی همانگونه که در رشد بازار سرعت کم خواهد شد، در ریزش بازار نیز کمک کننده است و اجازه افت سریع قیمت را نخواهد داد. این قانون در کنار قانون جدید حجم مبنا میتواند از ریزش بازار جلوگیری کند.

سوال اصلی: چرا زمان اجرای این قانون بدون اطلاع قبلی بوده است؟

اما بدون در نظر گرفتن مزایا و معایب این قانون، سوال اصلی متوجه نحوه اطلاع رسانی آن است. چرا این اطلاعیه در پایان معاملات چهارشنبه منتشر شده و از شنبه لازم الاجرا است؟! آیا حق طبیعی سهامدارها و سرمایه گذارها نیست که برای مثال از یک ماه قبل از اجرایی شدن این قانون، از آن اطلاع داشته باشند تا زمان برای تصمیم گیری داشته باشند؟ آیا مسئولان نمی‌توانستند برای مثال تاریخ اجرای این قانون را یک هفته بعد اعلام کنند؟ در واقع نادیده گرفتن این حقوق مسلم باعث بوجود آمدن جو منفی در بین سرمایه گذاران شده است و این پالس را به بازار مخابره کرده است که سازمان نمی‌خواهد رشد شاخص بورس ادامه پیدا کند.

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی