بورس بهتر است یا ارزهای دیجیتال؟

در این مقاله به یکی از سوالات متداول در خصوص سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتالی خواهیم پرداخت. در شرایطی که در تاریخ نگارش این مقاله (بهار 1400) بسیاری از افراد در بازار بورس ایران متضرر شده‌اند و از طرفی بازار ارزهای دیجیتال یا همان کریپتوکارنسی داغ است، این سوال مطرح می‌شود که “برای سرمایه گذاری بورس بهتر است یا ارز دیجیتال“. البته معمولا این سوال از سوی کسانی مطرح می‌شود که تجربه چندانی در بورس ندارند و باتوجه به ضرری که در بورس متحمل شده‌اند به دنبال راه‌کاری برای جبران این ضرر هستند. در این مقاله ضمن مقایسه بازار بورس سهام ایران و بازار رمز ارزها (یا ارزهای دیجیتال)، افق سرمایه گذاری در این دو بازار را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

در این مقاله کلید واژه‌های کریپتوکارنسی (Cryptocurrency)، رمزارز و ارز دیجیتال همگی معادل هم در نظر گرفته شده است.

نظر شما درباره بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

بسیاری از افراد این سوال را از ما می‌پرسند که نظر شما درباره بازار ارزهای دیجیتال چیست؟ در مقابل باید پرسید از چه منظر؟ از منظر معامله‌گری یا از منظر سرمایه‌گذاری؟ این بازار بسیار نوپا هست، افراد ابتدا باید بدانند در این بازار به دنبال چه چیزی هستند.

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

بحث سرمایه‌گذاری با معامله‌گری متفاوت است. باید این موضوع را به خوبی درک کنید. یک سرمایه‌گذار با تعیین یک هدف زمانی اقدام به سرمایه‌گذاری در یک دارایی میکند که در بازار رمزارزها به آنها هولدر (Holder) می‌گویند.

این افراد با دید بلند مدت اقدام به خرید و نگهداری یک ارز دیجیتال می‌کنند. نظر ما این است که در حال حاضر برای هولد کردن دیر شده است. هولد کردن باید در زمانی انجام شود که بازار در کف قیمتی هست و کسی به آن توجهی نمی‌کند، نه در زمانی که در طی چند ماه قیمت‌ها چندین برابر شده است.

بازار رمز ارزها یک بازار نو پا است و احتمالا آینده‌ی خوبی دارد و می‌تواند کم کم خود را به عنوان یک بازار بزرگ‌ و قابل اعتنا در اشل جهانی معرفی کند. ولی این به منزله این نیست که سرمایه‌گذاری در این بازار در این قیمت‌ها جذاب باشد.

معامله‌گری در بازار ارزهای دیجیتال

اما معامله‌گری بحث متفاوتی است. یک معامله‌گر اصول و قواعدی دارد که با عنوان “استراتژی معامله” نام برده می‌شود، که در آن چیزی تعریف شده است به نام حد ضرر. یک معامله‌گر در بازار فعال است و طبق استراتژی خود عمل می‌کند و هیچ برنامه‌ای برای نگهداری یک دارایی ندارد. هر گاه استراتژی او سیگنال خریدی بدهد می‌خرد و هرگاه استراتژی او سیگنال فروش را صادر کند می‌فروشد.

معامله‌گری در بازار رمز ارزها بسیار جذاب است. بر خلاف سرمایه‌گذاری، معامله‌گری در بازار‌های مالی محدود به زمان خاصی نیست و برای یک معامله‌گر همیشه و در همه بازارها وقت خوبی برای معامله‌ هست و همیشه فرصت‌های معاملاتی مختلفی در بازار وجود دارد.

یک معامله‌گر حرفه‌ای و با دیسپلین بالاف در تمامی بازارها می‌تواند کار کند. در واقع اصول معامله‌گری در همه بازارها مشابه است. بازار ارزهای دیجیتال با توجه به مزایایی که دارد برای یک معامله‌گر ایده‌آل است. بنابراین توجه کنید که قصد دارید در این بازار معامله‌گر باشید یا سرمایه‌گذار، فرق این دو از زمین تا آسمان است!

قبل از این اینکه بیشتر در مورد این موضوع صحبت کنیم، اجازه بدهید به تفاوت‌های بورس و بازار ارزهای دیجیتال اشاره کنیم.

تفاوت بورس با ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال به لحاظ قوانین و شرایط فنی بازار تفاوت‌های زیادی با بورس سهام ایران دارد. در تصویر زیر تفاوت‌ها به خوبی بیان شده است.

تفاوت بورس و ارز دیجیتال

ریسک سرمایه‌گذاری

ریسک سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها بسیار بیشتر از بورس است. چراکه دامنه نوسان وجود ندارد، بازار نوپا است و آینده آن کمی مبهم است، پارامترهای بنیادی و شفافی در اختیار سرمایه گذار خرد وجود ندارد و در کل می‌توان گفت بازاری است که میتواند در یک شب ریزش‌های بسیار سنگینی را تجربه کند که تصور آن هم برای شما مشکل باشد!

در تصویر زیر می بینید که چطور در یک روز قیمت بیت کوین (معرف ترین ارز دیجیتال) نزدیک 45 درصد ریزش داشته است!

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

قیمت بیت کوین

اما در بورس ایران شرایط بسیار متفاوت است. شرکت‌ها با توجه به فعالیتی که دارند سالانه سودآوری مشخصی دارند، دامنه نوسان وجود دارد، شرایط بنیادی شرکت‌ها نسبتا شفاف است و همه این مسائل ریسک سرمایه‌گذاری در بورس را به شدت کاهش می‌دهد. قیمت سهام یک شرکت نمی‌تواند به صفر برسد! بورس ایران یک بازار محلی است و ساز و کار آن مشخص است، یک شبه بازار ریزش نخواهد کرد و ریسک سرمایه‌گذاری در آن به نسبت بازار کریپتو که یک بازار جهانی است بسیار کمتر است.

همچنین در کنار این مسائل باید از ریسک تحریم‌ها و بلوکه شدن حساب ایرانی‌ها توسط بروکرهای مختلف آگاه باشید. ممکن است با شناسایی IP شما، بروکر یا همان کارگزار حساب شما را مسدود کند و مشکلاتی در این زمینه در انتظار شما باشد.

مزایای بازار رمزارزها در مقابل بورس

اما بازار رمزارزها مزیت‌هایی نیز نسبت به بورس ایران دارد. بازار رمزارزها 24 ساعته است، دو طرفه است، نقدشونگی بسیار بیشتری نسبت به بورس دارد، دامنه نوسان وجود ندارد، بازار دستوری نیست و دولت‌ها نمی‌توانند در آن دخالتی کنند.

نکته مهم این است که تمامی مزیت‌های این بازار، آن را برای معامله‌گری جذاب می‌کند نه برای سرمایه‌گذاری!

همان طور که در بالا عرض شد ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بسیار زیادتر از بورس است، اما می‌توان گفت یک بازاری است که معامله‌گران حرفه‌ای در آن به راحتی می‌توانند کار کنند چراکه ساعت خاصی ندارد، دامنه نوسان و صف خرید و فروش وجود ندارد، بازار دو طرفه است و از روندهای نزولی نیز می‌توانند کسب سود کنند و ابزار متنوع تری در اختیار آنها است.

بورس بهتر است یا بازار ارز دیجیتال؟

با همه این داستان‌ها احتمالا متوجه شده‌اید این که بگوییم بورس بهتر است یا ارز دیجیتال، بستگی به این دارد که به دنبال چه چیزی هستید. اگر شما یک معامله‌گر حرفه‌ای هستید و با اصول معامله‌گری آشنا هستید و توانسته‌اید در بورس ایران به یک سود مستمر برسید، می‌توانید به بازار ارزهای دیجیتال وارد شوید. قطعا در آن بازار هم می‌توانید کار کنید و شاید بازار رمزارزها برای شما جذابیت‌های بیشتری داشته باشد. بنابراین برای این افراد می‌توان گفت بازار ارز دیجیتال بهتر از بورس است و احتمالا می‌توانند بازدهی بیشتری را کسب کنند.

اما برای کسی که در معامله‌گری آماتور است قطعا بورس گزینه‌ی بهتری است. همچنین برای سرمایه گذاری یا هولد کردن، باید در زمان مناسبی اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال کرد. این موضوع نیز نیاز به تجربه زیادی دارد و اگر قصد سرمایه گذاری در این بازار را دارید حتما با افراد با تجربه مشورت کنید.

خروج از بورس و ورود به بازار ارز دیجیتال!

بسیاری از افرادی که در سال 99 در بورس ایران متحمل ضرر و زیان شده‌اند، قصد دارند از بورس خارج شده و به بازار رمزارزها ورود کنند، بلکه زیانی که در بورس متحمل شده‌اند را در بازار کریپتو جبران کنند!!

این موضوع آنقدر احمقانه و ساده لوحانه است که نیاز به صحبت درباره آن نیست. این افراد قطعا در بازار ارز‌های دیجیتال نیز باقی مانده سرمایه‌ی خود را از دست خواهند داد.

تفاوتی نمی‌کند شما در کدام بازار فعالیت داشته باشید، اگر با قواعد معامله‌گری آشنا باشید در همه بازارها می‌توانید کار کنید و اگر نباشید در همه بازارها در نهایت زیان خواهید کرد.

برای شروع بورس بهتر است یا بازار ارزهای دیجیتال؟

اگر شما هنوز به دنیای معامله‌گری وارد نشده‌اید، قطعا بورس گزینه بهتری برای شما خواهد بود. اگر در بورس ایران بتوانید تجربه لازم را کسب کنید و به یک سود مستمر برسید، در آن صورت می‌توانید به بازار ارز دیجیتال نیز وارد شوید. اگر در بورس ایران نتوانید سود کنید، در آن بازار قطعا همه سرمایه خود را از دست خواهید داد.

پول احمق نباشیم!!

بسیاری از افراد با شنیدن رکورد‌هایی که قیمت بیت کوین در ماه‌های اخیر (زمستان 99) ثبت کرد، وسوسه شده‌اند سرمایه خود را درگیر این بازار کنند. اگر با این دید تصمیم به سرمایه‌گذاری در این بازار کرده‌اید، فراموش نکنید شما پول احمق یا Dumb Money هستید!
برای آشنایی با پول احمق در بازار‌های مالی، مقاله بیت کوین در بورس ایران را مطالعه کنید.

حتما مطالعه کنید: آموزش معامله گری به روش سنتیمنتال

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید
3 نظرات
 1. مسعودکاظمی می گوید

  باسلام.مثل همیشه مفیدوساده وکاربردی.باتشکر

 2. حامد می گوید

  سلام
  ممنون

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام
   خواهش میکنم

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی