نکاتی که در تحلیل بنیادی سهم کبافق باید به آن توجه شود

شرکت معادن بافق یکی از شرکت‌های معدنی در ایران است که سهام آن در بورس با نماد کبافق حضور دارد. همان طور که می‌دانید برگه سهام سند مالکیت شما در یک شرکت است و باید قبل از خرید سهام یک شرکت به خوبی با ماهیت و زمینه فعالیت آن شرکت آشنا باشید. در این مقاله ضمن معرفی اجمالی شرکت معادن بافق به نکاتی که در تحلیل بنیادی سهم کبافق اهمیت دارد خواهیم پرداخت. همچنین با پتانسیل‌ها و ریسک‌های شرکت معادن بافق آشنا خواهیم شد و رفتار سهم را نیز بررسی خواهیم کرد. مجموعه این مطالب را ما با عنوان سهم شناسی در بورس یاد می‌کنیم و اعتقاد داریم همه افراد با هر گونه استراتژی معاملاتی باید برای سرمایه گذاری موثر در بورس سهم شناسی بلد باشند. با ما همراه باشید.

اطلاعات عمومی شرکت معادن بافق

  • نماد: کبافق
  • نام شرکت: معادن‌ بافق
  • نوع بازار: بازار دوم بورس
  • گروه: استخراج کانه‌های فلزی
  • پایان سال مالی: 29 اسفند
  • نشانی: یزد، بافق، کیلومتر 45 جاده بهاباد، مجتمع معدنی کوشک
  • آدرس شرکت و امور سهام: تهران، خیابان سید جمال الدین اسد آبادی، خیابان شانزدهم، پلاک 10
  • وب سایت: www.bmc.co.ir

تاریخچه شرکت معادن بافق

شرکت معادن بافق یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های معدنی در ایران است.

درباره شرکت کبافق

این شرکت در خرداد ماه سال 1345 تاسیس و به صورت سهامی خاص شروع به کار کرد و در سال 1370 به سهامی عام تبدیل شد و تمام مردم (اشخاص حقیقی و حقوقی) می‌توانستند سهام آن را خریداری کنند. همچنین در اواخر سال 1375 در بورس تهران پذیرفته شده است. از این حیث نیز یکی از قدیمی‌های بازار سرمایه محسوب می‌شود. معادن این شرکت در 45 کیلومتری شرقی شهر بافق در استان یزد قرار دارد.

موقعیت معادن بافق
موقعیت جغرافیایی معادن بافق

فعالیت‌های شرکت معادن بافق

کشف، استخراج و بهره برداری از معدن سرب و روی کوشک (روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بافق) و تجزیه مواد معدنی و کارهای بازرگانی مرتبط مانند واردات، صادرات و توزیع و فروش فرآورده‌ها و ماشین آلات معدنی جز فعالیت‌های اصلی شرکت معادن‌ بافق‌ است.

محصول شرکت کنسانتره روی و سرب است. ماده معدنی بعد از استخراج از معدن یک سری عملیات روی آن انجام میشود تا به کنسانتره تبدیل و قابل استفاده شود. سپس کنسانتره در طی چندین مرحله عملیات به شمش تبدیل می‌شود. محصول هدف نهایی شرکت معادن بافق شمش روی و سرب است و در سال‌های اخیر توانسته است کنسانتره خود را به شمش روی تبدیل کند. این موضوع یکی از گام‌ها موثر در روند سودآوری شرکت بوده است.

تحلیل کبافق

چرخه تولید و فروش شرکت

کبافق در بخش فروش یک توزیع نرمال زمانی ندارد. برای مثال ممکن است در 9 ماهه اول سال هیچ فروشی نداشته باشد و در 3 ماهه پایانی فروش خود را به صورت یکجا انجام دهد. حتی ممکن است برای چند سال فروشی نداشته باشد و محصول خود را در انبار نگهداری کند. از این منظر تحلیلگران بنیادی باید موجودی انبار این شرکت را مد نظر خود قرار دهند.

بخش اعظم محصولات این شرکت صادر می‌شود و از این منظر سودآوری شرکت به قیمت جهانی روی و سرب و نرخ دلار وابستگی زیادی دارد. معمولا شرکت سعی میکند محصولات خود را در زمانی که قیمت‌های جهانی در اوج هستند به فروش برساند.

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

تحلیل بنیادی (یا تحلیل فاندامنتال) هر شرکتی در بورس داستان خودش دارد و موضوعی نیست که بتوان نسخه واحدی برای تمامی شرکت‌های بورسی پیچید. تحلیل بنیادی کبافق نیز پیچیدگی‌های خودش را دارد و در تحلیل آن باید به نکات زیادی توجه کرد. روند فروش و سودآوری این شرکت در تحلیل آن در الویت قرار دارد. همچنین باید با ریسک‌ها و پتانسیل‌های سهم آشنا باشید.

نمونه تحلیل بنیادی یک شرکت تولیدی

کبافق یک شرکت تولیدی است و همان طور که گفتیم میزان فروش و روند سودآوری شرکت‌های تولیدی مثل کبافق در الویت قرار دارند. برای آشنایی با چگونگی تحلیل بنیادی یک شرکت تولیدی مقاله زیر را مشاهده کنید.
آموزش تحلیل بنیادی یک شرکت تولیدی

پتانسیل‌ها و تهدیدها در تحلیل بنیادی کبافق

عمده صادرات شرکت معادن بافق به کشور چین است و تا زمانی که چین مراودات خود را با ایران حفظ کند، می‌توان گفت کبافق مشکل خاصی در بخش فروش ندارد. اما کاهش قیمت جهانی می‌تواند به شدت سودآوری شرکت را کاهش دهد.

یکی از مزایای بزرگ شرکت این است که خودش دارای معدن است و هزینه کمتری را نسبت به شرکت‌هایی که مواد اولیه را می‌خرند دارد. همچنین تولید شمش باعث شده است ارزش افزوده دو چندانی برای شرکت ایجاد شود. اما در بخش هزینه‌ها دو مسئله این شرکت را تهدید می‌کند. یکی بحث کمبود آب و هزینه‌های تامین آن است و دیگری بحث حق مالکانه دولت می باشد که اگر دولت تصمیم به افزایش نرخ حق مالکانه خود بگیرد، بر سودآوری کبافق اثر منفی می‌گذارد.

رفتار شناسی سهم کبافق

رفتار شناسی سهم با تحلیل آن متفاوت است. آنچه در ادامه آورده شده است رفتار شناسی سهم کبافق است نه تحلیل بنیادی کبافق!

این سهم در گذشته بسیار کوچک و چالاک بود، در سال 94 تعداد کل سهام شرکت 202 میلیون برگه سهم بود و ارزش بازاری سهم به 40 میلیارد تومان هم رسید!

همچنین در تابستان سال 97 نیز همچنان کل ارزش بازاری شرکت تنها 240 میلیارد تومان بود. تا اینکه شرکت در اواخر سال 98 یک افزایش سرمایه 500 درصدی از سود انباشته داد و تعداد سهام شرکت به 1 میلیارد و 200 میلیون برگه سهم رسید و ارزش بازار شرکت در انتهای سال 98 به 5000 میلیارد تومان رسید.

به دلیل این رشد خیره کننده در طی سال‌های 97 و 98، این سهم در سال 99 رشد چندانی را تجربه نکرد. از مهر 99 تا دی ماه 99 این سهم یک رشد 140 درصدی را نیز انجام داد و از معدود سهم‌هایی بود که از سقف تاریخی خود در تابستان 99 نیز فراتر رفت.

کبافق دیگر آن سهم کوچک سال‌های قبل نیست اما همچنان در گروه خود سهم به نسبت کوچکی هست که حرکات آن چه در رشد و چه در اصلاح نسبتا شارپ و نقدشوندگی آن به نسبت کم است. تنها سهامدار عمده این سهم شرکت خدمات بازرگانی پیمان امیر است که فعالیت زیادی ندارد.

ضریب همبستگی با شاخص کل

نکته جالب در مورد این سهم این است که با شاخص کل هیچ همبستگی خاصی ندارد و حتی تا حدود خیلی کمی بر خلاف شاخص کل حرکت میکند. ضریب همبستگی کبافق با شاخص کل بورس در زمان نگارش این مقاله 16- درصد است.

به دلیل نقدشوندگی کم و کوچک بودن سهم، حرکات این سهم در کوتاه مدت چندان قابل پیش بینی نیست و بهتر از تکنیک‌های تابلوخوانی برای پیش بینی رفتار سهم در کوتاه مدت بهره برد.

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی