رفع مشکل فونت فارسی در نرم افزار آمی بروکر

نرم افزار آمی بروکر (AmiBroker) یکی از نرم افزارهای تحلیل تکنیکال است که امکانات بسیار جالبی دارد اما این نرم افزار آفلاین است و باید اطلاعات مربوط به نمادهای بورسی ایران را از سایت TSETMC دریافت کنید و به نرم افزار وارد کنید. با این حال امکانات جذاب نرم افزار آمی بروکر از جمله ابزار فوق پیشرفته Analysis است که در نرم افزار دیگری وجود ندارد و باعث میشود ما سختی کار انتقال داده به نرم افزار را به جان بخریم. اما مشکلی که برخی از افراد در ارتباط با این نرم افزار گزارش کرده‌اند مربوط به فارسی نبودن فونت نام نمادها در نرم افزار آمی بروکر است. برخی افراد گزارش کرده‌اند بجای نام نماد علامت سوال ؟؟؟؟ درج میشود برخی افراد هم گزارش داده‌اند حروف عجیب غریبی که مشخص نیست به چه زبانی است به جای نام فارسی نمادها وجود دارد و امکان تشخیص اینکه چارت مربوط به کدام نماد است وجود ندارد. در این مقاله به طور کامل به رفع مشکل فونت فارسی در نرم افزار آمی بروکر خواهیم پرداخت.

توضیح کوتاه درباره نرم افزار Tseclient و نرم افزار آمی بروکر AmiBroker

نرم افزار آمی برو کر AmiBroker مانند بسیاری دیگر از نرم افزارهای تحلیل تکنیکال یک نرم افزار آفلاین است. یعنی باید دیتای مربوط به چارت سهام را به آن وارد کنید و آن را به صورت مستمر آپدیت کنید. برای این منظور سایت فناوری بورس یا همان TSETMC نرم افزاری را در اختیار کاربران قرار داده که به کمک آن می‌توانند دیتای نمودار مربوط به نمادهای بورسی و فرا بورسی را دریافت کنند و به هر نرم افزاری که می‌خواهند منتقل کنند. این نرم افزار Tseclient نام دارد و در سایت بورس برای دانلود موجود است.

اما مشکل فونت فارسی در نرم افزار آمی بروکر یکی از مشکلات اعصاب خردکن است که معمولا این مشکل به دو صورت خودنمایی میکند. ابتدا اجازه بدهید مشکل را شرح دهیم و بعد به حل مشکل بپردازیم.

شرح مشکل فونت نام نمادها در آمی بروکر

مشکل فونت نام نمادها (که گاهی با عدم نمایش چارت نیز همراه است) به دو صورت بروز میکند:

 • فونت نام نمادها به جای فارسی با حروف عجیب غریب نشان داده می‌شود!
 • نام نمادها به صورت علامت سوال ؟؟؟ دیده می‌شود!

هر کدام از این حالت‌ها علت خودش را دارد اما شما برای محکم کاری تمامی موارد گفته شده در ادامه‌ی این مطلب را بررسی کنید.

رفع مشکل فونت فارسی در نرم افزار آمی بروکر

در هر حال مشکل به احتمال زیاد از تنظیمات سیستم شما است، پس سعی نکنید نرم افزار را پاک کنید و دوباره نصب کنید یا بارها دیتا را از Tseclient دریافت کنید و امتحان کنید. معمولا مشکل فونت فارسی مربوط به یکی از دو مسئله زیر است:

 1. تنظیمات زبان ویندوز
 2. تنظیمات Encoding ویندوز

موارد زیر را بررسی کنید.

1- تنظیمات زبان ویندوز

در وهله اول چک کنید که آیا زبان لوکال (Locale) ویندوز شما فارسی است یا خیر. توجه کنید این زبان ربطی به زبان کیبرد شما در هنگام تایپ ندارد. چک کردن زبان لوکال ویندوز و تغییر آن به فارسی کار ساده‌ای است. برای این منظور به کنترل پنل (Control Panel) سیستم خود مراجعه کنید و وارد بخش تنظیمات زبان (Language) شوید.

(این آموزش برای ویندوز 8 است، اگر ویندوز شما متفاوت است لینک‌هایی در ادامه آورده شده است که تغییر زبان ویندوز به فارسی را آموزش داده است، همچنین خودتان نیز می‌توانید در گوگل سرچ کنید “تغییر زبان لوکال ویندوز فلان” و آموزش این کار را ببینید)

ورود به تنظیمات زبان ویندوز

بعد از آن گزینه Advanced Setting را بزنید.

صفحه زیر برای شما باز می‌شود. بر روی گزینه‌ای که در شکل می‌بینید کلیک کنید.

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

در پنجره‌ای که باز می‌شود روی گزینه Change System Locale کلیک کنید.

تنظیمات زبان ویندوز 2

در انتها چک کنید زبان لوکال ویندوز فارسی باشد و اگر نبود آن را روی فارسی (Persian) قرار دهید و دکمه OK را بزنید.

تنظیمات زبان ویندوز برای مشکل فونت فارسی نرم افزار امی بروکر

اگر زبان ویندوزتان فارسی بود که مشکل از اینجا نبوده و اقدامات بعدی را انجام دهید، اگر فارسی نبود احتمالا با فارسی کردن آن مشکل حل شده است. پس دوباره نرم افزار آمی بروکر را باز کنید و دیتایی که قبلا داشتید را به نرم افزار وارد کنید و ببینید آیا فونت فارسی شده است یا خیر. اگر مشکل شما فونت عجیب غریب نمادها بوده است احتمال بسیار زیاد مشکل بر طرف شده است.

برای آموزش تغییر زبان ویندوزهای دیگر می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید.
ترفند فارسی کردن زبان ویندوز + آموزش تصویری
چطور ویندوز 7 ، 8 و 10 را فارسی کنیم؟

2- تنظیمات Encoding ویندوز

اگر نام نمادهای در نرم افزار آمی بروکر ؟؟؟ است احتمالا تنظیمات Encoding ویندوز شما UTF8 است. در اینجا از توضیحات مطالب تخصصی اجتناب می‌کنیم. تنها کاری که باید شما انجام دهید این است که در تنظیمات نرم افزار Tseclient در قسمت Encoding به جای ASCII گزینه UTF8 را انتخاب کنید و ذخیره را بزنید و دیتا را دریافت کنید.

مشکل فونت فارسی UTF8

دیتایی که قبلا با انکودینگ ASCII گرفته بودید بدرد شما نمی‌خورد. آنها را پاک کنید. دیتای جدید را با انکودینگ UTF8 به نرم افزار آمی بروکر وارد کنید. اکنون باید نام نمادها به زبان شیرین فارسی نمایش داده شود.

تیر آخر برای حل مشکل نام نمادها در آمی بروکر

اگر تمامی مراحل بالا را انجام دادید و کماکان با مشکل فونت نمادها در آمی بروکر دست به گریبان هستید (بعید است) تیر آخر را هم امتحان کنید.

قبل دریافت دیتا، در نرم افزار TSE Client بجای نام “نام لاتین” ‘گزینه‌ی “نام” را انتخاب کنید و بعد دیتا را دریافت کنید.

سپس در نرم افزار آمی بروکر بعد از Import کردن فایلهای مربوطه، در پنجره زیر در ستون اول بجای Ticker گزینه Full name را انتخاب کنید.

حل مشکل فونت فارسی در امی بروکر

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. لطفا اگر تجربه‌، نکته، نظر و یا سوالی در این زمینه دارید در پایین همین صفحه در قسمت کامنت‌ها مطرح کنید تا دوستانی که احیانا با این مشکل مواجه هستند بتوانند پاسخ خود را در این صفحه پیدا کنند و این صفحه یکبار برای همیشه مشکل فونت فارسی در نرم افزار آمی بروکر و مشکلات مشابه آن را حل کند.

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید
7 نظرات
 1. داریوش می گوید

  سلام خسته نباشید واقعا سایت جالبی دارید و من خیلی استفاده کردم … یک مورد خواستم بگم شاید به درد دوستان شما در امی بروگر بخوره مشکل فونت فارسی منم این مشکل داشتم .. حالا یک راه حل دیگه هم هست تمام موارد شما رو من چک کردم ولی نشد .. حالا بگم در قسمت تنظیمات ویندوز که فونت انتخاب میکنیم همون قمستی که تنظیم رنگ راست کلید روی صفحه ویندوز و گزینه اخر انتخاب میکنیم و به اون صفحه میرویم گزینه ای که نوشته روی ایکون های صفحه دسی تاپ تغییر میده اونجا فونتهای زیادی هست که شش یا هفت فونت هست که کاملا امی بروکر رو فارسی میکنه …. فکر کنم نتوستم خوب توضیح بدم ولی میدونم علم شما انقدر بالا هست و متوجه منظور من شده ایدpersoalize_________window color___ advanced در این قسمتappearance.sttigs

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام، ممنون از شما دوست عزیز، اگر اسکرین شات هم بگیرید از مراحلی که فرمودید و برای ما در واتساپ ارسال کنید ممنون میشم، ما به مقاله اضافه کنیم مطلب شمارو
   شماره واتساپ 09229322075

 2. داریوش می گوید

  سلام براتون تو واتس اپ فرستادم

 3. نکونام می گوید

  حاجی خدا خیرت بده مشکلم حل شد.

  1. مصطفی دهقان می گوید

   ارادت، التماس دعا 🙂

 4. محمد می گوید

  سلام و بسیار سپاسگزارم و فقط میتونم بگم که الهی خیر ببینی

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام
   سلامت باشید

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی