نگاه مینیمالیستی در تحلیل بنیادی سهم فلات

گروه سرمایه گذاری صنایع و معادن فلات ایرانیان که با نماد فلات در بازار پایه زرد فرابورس حضور دارد یکی از سهم‌های زیر خاکی بورس ایران است و ممکن است روزی از زیر خاک بیرون بیاید و به ارزش واقعی خود برسد. در این مقاله قصد داریم کمی درباره بنیاد این شرکت صحبت کنیم. البته قرار نیست در اینجا به تحلیل بنیادی سهم فلات بپردازیم، فقط می‌خواهیم یک نگاه مینیمالیستی به بنیاد این سهم داشته باشیم. گاهی لازم نیست قضیه را خیلی پیچیده کرد. میتوان با یک دید ساده خیلی راحت‌تر به اصل قضیه رسید.

اطلاعات عمومی شرکت سرمایه گذاری صنایع و معادن فلات ایرانیان

در جدول زیر اطلاعات عمومی گروه سرمایه گذاری صنایع و معادن فلات ایرانیان رو مشاهده میکنید.

1نام شرکتگروه سرمایه گذاری صنایع و معادن فلات ایرانیان
2نماد بورسیفلات
3وبسایت شرکتificoholding.com
4سال تاسیس / پذیرفته شدن در بورس1384 / 1392
5نوع بازارپایه زرد فرابورس
6گروهسرمایه گذاری
7سال مالی30 آذر

ماهیت شرکت سرمایه گذاری فلات ایرانیان

شرکت سرمایه گذاری فلات ایرانیان یک شرکت سرمایه گذاری است. مثل تمام شرکت‌های سرمایه گذاری یک پرتفوی بورسی دارد و یک پرتفوی غیر بورسی.

نگاه مینیمالیستی به بنیاد سهم فلات

اگر به پرتفوی بورسی شرکت مراجعه کنید چیز خاصی وجود ندارد. در تاریخ نگارش این مقاله ارزش پرتفوی بورسی شرکت 13 میلیارد تومان است.

اما در پرتفوی غیر بورسی آن چند شرکت وجود دارد که مهم ترین آنها کک سازی طبس هست.

از کجا می‌گوییم که این شرکت مهم ترین زیر مجموعه فلات است؟ کافی است نام شرکت ها را در گوگل سرچ کنید و یک سری به وبسایت آنها بزنید.

تصویر پایین مربوط به کارخانه کک طبس است. این کارخانه اوضاع چندان بدی ندارد و با یک سرچ ساده متوجه می‌شویم اوضاع آن رو به بهبود است. از طرفی با یک سرچ ساده متوجه میشویم زیرمجموعه های دیگر این سهم حال و روز خوبی ندارند و بعضا زیانده و نیمه تعطیل هستند.

تحلیل بنیادی فلات

به تصویر بالا نگاه کنید. این کارخانه چقدر ارزش دارد؟ ارزش بازاری فلات در حال حاضر (آذر 1400) حدود 390 میلیارد تومان است. گاهی لازم نیست قضیه را خیلی پیچیده کنیم چرا که از پیچیده کردن موضوع نفعی حاصل نمیشود. در تحلیل بنیادی سهام شرکت های بورسی خیلی مواقع کافی است یک دید کلی از یک زاویه درست (و گاها شهودی) به بنیاد شرکت بیاندازیم. همین قدر کافی است.

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

تحلیل بنیادی فلات

قطعا یک شرکت مادر که فقط یکی از زیرمجموعه هایش را در تصویر بالا دیدید خیلی بیشتر از 390 میلیارد تومان ارزش دارد. در واقع این سهم کاملا زیر ارزش ذاتی خودش قرار دارد.

اما این سهم مشکلاتی هم دارد:

  1. نداشتن مدیریت قوی و نبود عزم برای سر و سامان دادن به اوضاع شرکت های فرعی
  2. زیان انباشه برخی از شرکت‌ها و تعطیلی کارخونه مثل سیمان طبس

کک متالوژی چیست؟

کک متالورژی محصول اصلی شرکت کل سازی طبس است که سود و زیان این شرکت تاثیر مستقیمی بر سهم فلات خواهد داشت. کک متالوژی ماده ای متخلخل است و در صنایع متالورژیکی کاربرد دارد. این ماده از ذغال سنگ بدست می آید و به صورت طبیعی هم وجود دارد. در واقع کک متالوژی محصولی تصفیه شده است که از نوع خاص زغال سنگ ساخته میشود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کک متالوژی اینجا کلیک کنید.

برای پیدا کردن دید بهتری از آینده سهم فلات باید به شرکت کک سازی طبس توجه کنید و برای این منظور باید عوامل موثر بر سودسازی این شرکت را زیر نظر بگیرید. این عوامل میتواند میزان تولید و میزان فروش محصول اصلی این شرکت یعنی کک متالوژی و پتانسیل های موجود مانند افزایش نرخ، افزایش یا کاهش هزینه ها و همچنین بازارهای جدید کک متالوژی باشد.

برای آشنایی با گوشه‌ای از تحلیل بنیادی شرکت‌های تولیدی مقاله زیر را مطالعه کنید.
یک نمونه از تحلیل بنیادی سهم تولیدی

نتیجه گیری در مورد تحلیل بنیادی سهم فلات

در این مقاله ما تحلیل بنیادی سهم فلات را ارائه ندادیم (چرا که تحلیل‌ها منقضی می‌شوند)، بلکه تنها با یک نگاه مینیمالیستی متوجه شدیم که در حال حاضر این سهم به علت مشکلات گذشته با ارزش ذاتی خودش فاصله گرفته است. در کل میتوان نتیجه گرفت اوضاع این سهم فعلا چنگی به دل نمیزند، اما در بحث سرمایه گذاری کسی بیشترین سود را میکند که در اواخر اوضاع بد یک شرکت سهام آن شرکت را خریداری کند. شاید در حال حاضر الان اواخر اوضاعِ بدِ شرکت سرمایه گذاری فلات ایرانیان نباشد، ولی از زمانی که اوضاع این شرکت بد شده است مدت زیادی گذشته است. آخرین گزارشات شرکت های زیر مجموعه برای سال 95 است و سهم در بازار پایه قرار دارد و پر ریسک محسوب میشود.

هر چقدر این زمان بیشتر میشود به “اواخر دورانِ ذلتِ فلات” نزدیک تر می‌شویم.

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی