نکات مهم در تحلیل بنیادی سهم واتی

شرکت سرمایه‌گذاری آتیه دماوند یکی از شرکت‌های سرمایه گذار و فعال در بورس ایران است که با نماد واتی در بازار سرمایه حضور دارد. در این مقاله به نکات مهمی که باید در تحلیل بنیادی سهم واتی به آن توجه شود اشاره خواهیم کرد. مسائلی نظیر اینکه یک نحلیلگر بنیادی چگونه باید به این سهم نگاه کند و همچنین رفتارشناسی سهم چگونه است. چیزی که در مجموع به عنوان سهم شناسی از آن یاد میکنیم. با همراه باشید با سهم شناسیِ واتی.

اطلاعات عمومی درباره شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند

  • نام شرکت: سرمایه‌گذاری آتی دماوند
  • نوع بازار: بورس
  • گروه: سرمایه‌گذاری
  • پایان سال مالی: 30 آذر
  • نشانی: تهران، خیابان بخارست
  • وبسایت: adic.ir

تاریخچه شرکت واتی

شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند در سال 1381 به منظور سرمایه گذاری و مشارکت در شرکت های سرمایه پذیر، با تلاش بانک صنعت و معدن تاسیس شد. سهام این شرکت سال 1384 در بورس اوراق بهادار عرضه گردید.

فعالیت‌ها

سرمایه گذاری در بورس و خارج از بورس عمدتا در حوزه خدمات مالی، انرژی های نو، نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع شیمیایی و …

تحلیل بنیادی سهم واتی

واتی یک شرکت سرمایه‌گذاری است و همان طور که احتمالا می‌دانید در تحلیل بنیادی شرکت‌های سرمایه‌گذاری محاسبه ارزش ذاتی آنها اهمیت دارد. برای محاسبه ارزش ذاتی، تحلیلگرها سعی در برآورد NAV یا همان خالص ارزش دارایی‌های شرکت‌ها دارند.

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

برآورد NAV سهم واتی

بنابراین آنچه در ارزش گذاری سهم واتی اهمیت دارد، NAV یا همان ارزش خالص دارایی‌های شرکت است. البته این به معنی آن نیست که EPS سهم اهمیتی نداشته باشد. برای بدست آوردن NAV سهم واتی و شرکت‌های مشابه باید پرتفوی بورسی و غیر بورسی شرکت را بررسی کرد.

برای دیدن پرتفوی بورسی و غیر بورسی شرکت‌ها باید به سایت کدال مراجعه کنید. اگر بررسی این موارد را بلد نیستید مقاله محاسبه انلاین NAV را ببینید. آنجا به صورت تصویری در این خصوص آموزش لازم را داده‌ایم.

در مورد پرتفوی بورسی، در حال حاضر بالای 80 درصد پرتفوی بورسی واتی را سهم شیران تشکیل میدهد. بنابراین روند سودآوری شیران تاثیر زیادی در EPS واتی خواهد داشت. همچنین تقریبا قیمت سهم شیران ارزش پرتفوی بورسی واتی را مشخص میکند. در واقع واتی به نوعی تک سهم شیران است و به نوعی تحلیل بنیادی شیران یعنی تحلیل بنیادی واتی!

تحلیل بنیادی واتی

در بخش پرتفوی غیر بورسی، پرتفوی این شرکت در حال حاضر چنگی به دل نمی‌زند و شرکت در پی واگذاری آنها است. البته زمین‌هایی در شرکت‌های فرعی واتی وجود دارد که در صورت فروش یا تغییر کاربری آنها میتواند سود غیر عملیاتی خوبی را نصیب شرکت کند. تقریبا 35 درصد سرمایه گذاری واتی در خارج از بورس است. در تاریخ نگارش این مطلب شرکت بدهی خاصی ندارد.

رفتار شناسی سهم واتی

این سهم با شاخص کل همبستگی خاصی ندارد (ضریب همبستگی با شاخص در تاریخ نگارش این مقاله 20 درصد) و در کمال تعجب با شیران هم همبستگی بالایی ندارد (ضریب همبستگی با شیران 50 درصد). این موضوع باعث شده چندان حرکات سهم قابل پیش بینی نباشد. بنابراین از جمله سهم‌هایی است که نکات تابلوخوانی میتواند در شناسایی حرکات آن بسیار کمک کننده باشد. سهامداران عمده سهم، بانک صنعت و معدن (65 درصد) و شرکت لیزینگ صنعت و معدن (10 درصد) هستند و نقدشوندگی سهم نسبتا پایین است.

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی