نکاتی که در تحلیل بنیادی سهم زکوثر باید به آن توجه کنید

در این مقاله به نکات مهمی اشاره خواهیم کرد که باید در تحلیل بنیادی سهم زکوثر به آنها توجه کنید. شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر که با نماد زکوثر در بورس حضور دارد یک شرکت سرمایه‌گذاری است و تحلیل آن نیازمند برآورد ارزش ذاتی آن است. در این مقاله ضمن معرفی این شرکت مادر و سهم شناسیِ این سهم در بازار، نوع نگاه یک تحلیلگر بنیادی به این سهم را بیان خواهیم کرد و موشکافانه به شما نشان خواهیم داد که در صورتهای مالی این شرکت باید به دنبال چه چیزهایی باشید. حتما ویدئویی که در خلال مقاله آورده شده است را مشاهده کنید که حاوی نکات آموزشی بسیار ارزشمندی است.

اطلاعات عمومی شرکت سرمایه گذاری کوثر

 • نماد: زکوثر
 • نام شرکت: سرمایه گذاری کشاورزی کوثر
 • نوع بازار: بازار دوم بورس
 • گروه: زراعت و خدمات وابسته
 • پایان سال مالی: 29 اسفند
 • وب سایت: kaico.ir

تاریخچه شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر

تحلیل بنیادی سهم زکوثر

وقتی به وبسایت شرکت مراجعه کنید (کلا سعی کنید به وبسایت شرکتهایی که قصد تحلیل آنها را دارید یک سری بزنید)، در قسمت “درباره ما” اینچنین آورده شده است:

“شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر در سال 1362 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده و به عنوان یکی از شرکت‌های سرمایه گذاری مادر وابسته به سازمان اقتصادی کوثر مشغول به فعالیت است”.

همان طور که مشاهده میکنید این شرکت زیر مجموعه سازمان اقتصادی کوثر یا همان بنیاد کوثر است. این سازمان یک سازمان دولتی بزرگ است که وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران است. سازمان کوثر یک سازمان کاملا اقتصادی است و در حال حاضر مالکیت بیش از ۴۰ شرکت را در اختیار دارد، که این شرکت‌ها در زمینه‌های دامپروری و کشاورزی، بازار سرمایه، صنایع نفت و گاز، بهداشت و درمان، برق و الکترونیک، عمران و ساختمان، خدمات مالی و بازرگانی فعالیت می‌کنند.

زکوثر یکی از این 40 شرکت است که در بخش دامپروری و کشاورزی فعالیت میکند و خودش یک شرکت مادر محسوب میشود که زیر مجموعه‌های زیادی دارد و در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت. این شرکت در سال 98 در بورس تهران عرضه اولیه شد.

زمینه فعالیت شرکت

همان طور که ذکر شد موضوع فعالیت اصلی شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر که با نماد زکوثر در بورس حضور دارد در حوزه دام و طیور و کشاورزی است. عمده سرمایه گذاری و فعالیت شرکت در حوزه مشارکت در طرح‌های تولیدی کشاورزی و دامپروری، مرغداری، پرورش و صید آبزیان، خوراک دام و طیور و صنایع تولید و فراوری مواد اولیه محصولات واسطه به این حوزه‌ها می‌باشد که توسط 24 شرکت زیر مجموعه صورت می‌گیرد.

بعدا نشان خواهیم داد که سرمایه گذاری این شرکت بسیار هوشمندانه بوده است چراکه هم در تولید خوراک دام و طیور فعالیت میکند هم در تولید خود دام و طور. این دو حوزه منافع متضادی با یکدیگر دارند و از این نظر یک تعادلی بین آنها بر قرار کرده است.

در قسمت “درباره ما” وبسایت شرکت به این موضوع اشاره شده است که این شرکت در حال حاضر حدود 80 درصد جوجه یکروزه مرغ مادر گوشتی، بیش از 50 درصد جوجه یکروزه مرغ مادر تخم گذار، تولید صدها هزار تن خوراک دام و طیور و آبزیان و بیش از 50 درصد جوجه یکروزه تخم گذار تجارتی و نیز ادوات، تجهیزات و ماشین آلات موردنیاز صنعت دام، طیور و آبزیان مورد نیاز کشور را تأمین می‌کند و همچنین به محصولات صادرات اشاره کرده است. تمامی اینها نشان دهنده بزرگی این شرکت است که نمی‌توان از آن به راحتی عبور کرد.

پتانسیل‌ها و ریسک‌های زکوثر

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

زکوثر ریسک‌های زیادی ندارد. چراکه هم در زمینه تولید دام و طیور فعالیت دارد و هم در زمینه تولید خوراک دام و طیور. بسیاری از شرکت های تولید دام و محصولات دامی زمانی که خوراک دام افزایش قیمت پیدا کند دچار مشکل می‌شوند. اما این شرکت توانسته است با ایجاد تعادل در این زمینه ریسک خود را تا حد زیادی کاهش دهد.

پتانسیل شرکت نیز تولید محصولاتی است که نیاز روز جامعه است و از دسته کالاهای استراتژیک محسوب می‌شود که همواره بازار خود را دارد.

پتانسیل‌ها در تحلیل بنیادی سهم زکوثر

پتانسیل‌های سهام زکوثر در واقع دو شرکت اجداد زربال و مرغک هستن که احتمال دارد در بورس عرضه شوند و NAV سهم زکوثر را به طور چشمگیری افزایش بدهند. در قسمت بعدی که در مورد تحلیل بنیادی سهم زکوثر صحبت کرده‌ایم بیشتر به این موضوع اشاره خواهیم کرد. همچنین امکان افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها یکی دیگر از پتانسیل‌های بنیادی زکوثر است.

تحلیل بنیادی سهم زکوثر

در این قسمت به صورت ویدئویی به تحلیل بنیادی زکوثر پرداخته‌ایم. شما در این آموزش نحوه نگاه سرمایه‌گذار و تحلیلگر بنیادی را به این سهم فرا خواهید گرفت و باید هر ماه تحلیل خود را آپدیت کنید. توجه کنید تحلیلگری، سرمایه گذاری و معامله‌گر مقوله‌های جداگانه هستند و نباید آنها را با یکدیگر اشتباه بگیرید. برای این منظور حتما مقاله زیر را ببینید.
تفاوت تحلیلگری، سرمایه‌گذاری و معامله‌گری

برآورد ارزش ذاتی سهم زکوثر (ویدئویی)

در تحلیل بنیادی سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هولدینگ‌ها باید به ارزش ذاتی انها توجه کنید و آن را با ارزش بازاری شرکت مقایسه کنید تا بتوانید به ارزنده بودن یا نبودن آن سهم پی ببرید. در ویدئویی زیر این موضوع را برای سهم زکوثر بررسی کرده‌ایم که حاوی نکات اموزشی بسیاری است.

رفتار شناسی سهم زکوثر

سهامدار عمده سهم زکوثر سازمان اقتصادی کوثر هست که مالک 77 درصدی زکوثر است و معمولا از سهم حمایت می‌کند. درصد شناوری سهم 18 درصد است، بنابراین سهم شناوری چندان بالایی ندارد و میتواند حرکات شارپ از خود نشان دهد. سهم از دسته سهم‌های متوسط بازار است و باتوجه به شناوری نسبتا کم نقدشوندگی خیلی بالایی ندارد. همچنین همبستگی زیادی با شاخص کل ندارد.

نتیجه‌گیری

باتوجه به آنچه در مورد ماهیت شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر و همچنین مسائلی که در تحلیل بنیادی زکوثر بیان شد، می‌توان نتیجه گرفت که این سهم باتوجه به جمیع مطالب یکی از شرکت‌های ارزنده بورس تهران است و در تاریخ نگارش این مقاله زیر ارزش ذاتی خود قرار دارد (2000 تومان) و میتواند برای سرمایه گذاری بلند مدت مناسب باشد. به یاد داشته باشید تحلیل بنیادی باید هر ماه از سوی تحلیلگر آپدیت بشود.

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید
2 نظرات
 1. عزیز می گوید

  سلام
  از این که آموزشی توضیح دادید و بابت مطالبی که یاد گرفتم و برای بقیه سرمایه گذاری ها هم به کار میاد، بسیار سپاس گزارم

  1. مصطفی دهقان می گوید

   سلام
   خواهش میکنم، خوشحالیم که مفید بوده براتون

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی