نکاتی که در مورد تحلیل بنیادی فلوله باید به آن توجه کنید

شرکت لوله و ماشین سازی ایران یکی از شرکت‌های تولیدی قدیمی در ایران است که سهام آن در بورس با نماد فلوله حضور فعال دارد. فلوله آن جوجه اردک زشت در سال‌های قبل، میتواند به قوی زیبایی در قرن جدید تبدیل شود که البته در این مسیر چالش‌های زیادی دارد. در این مقاله ضمن معرفی اجمالی شرکت لوله و ماشین سازی ایران به نکاتی که در تحلیل بنیادی سهم فلوله اهمیت بیشتری دارد خواهیم پرداخت. همچنین با پتانسیل‌ها و تهدید‌های شرکت لوله و ماشین سازی ایران آشنا خواهیم شد و رفتارشناسی سهم را نیز بررسی خواهیم کرد. مجموعه این مطالب را که اولین بار به صورت اختصاصی در این سایت منتشر میشود، با عنوان سهم شناسی در بورس یاد می‌کنیم و اعتقاد داریم همه افراد با هر گونه استراتژی معاملاتی برای بازدهی بهتر و یا برای سرمایه گذاری موثرتر در بورس، باید سهم شناسی بدانند. با سهم شناس همراه باشید!

اطلاعات عمومی شرکت لوله و ماشین سازی ایران

  • نام شرکت: لوله و ماشین سازی ایران
  • نماد: فلوله
  • نوع بازار: بورس
  • گروه: فلزات اساسی
  • پایان سال مالی: 30 اسفند
  • وب سایت: lmico.net

تاریخچه شرکت لوله و ماشین سازی ایران

شرکت لوله و ماشین سازی ایران یک شرکت قدیمی است که قبل از انقلاب تاسیس شده است و به مرور در طی این سال‌ها توسعه پیدا کرده است و البته در طی یک دهه با بحران زیادی مواجه بود. در ادامه خوایم دید که در زمینه تولید لوله‌های نشکن سایز بالا در ایران منحصر به فرد است.

درباره شرکت فلوله

شرکت لوله و ماشین سازی ایران که از 58 سال پیش در شهر چهاردانگه از توابع شهرستان اسلامشهر استان تهران مشغول به فعالیت تولیدی بود. این شرکت در سال 1342 تاسیس، در سال 1354 از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل گردید و در اسفند 1372 در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. بنابراین فلوله سابقه حضور نزدیک به 30 سال در بورس تهران دارد و از این نظر یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های بورسی است.

لوکیشن شرکت لوله و ماشین سازی ایران

فعالیت‌های شرکت لوله و ماشین سازی ایران

موضوع فعالیت شرکت تولید لوله و اتصالات چدن نشکن و شیرآلات صنعتی و قطعات ریخته گری و دیگ های چدنی شوفاژ و قالب فولادی و مخزن ضد زلزله و پکیج یونیت در منطقه خاورمیانه و آسیا می باشد. اصلی ترین محصول شرکت لوله‌های چدنی نشکن سایز بالا است. تولید لوله‌های ضدزلزله در سایز 1000 تا 2000 میلی متر در انحصار شرکت است.

نکات بنیادی مرتبط با تولید و فروش شرکت فلوله

در تحلیل بنیادی شرکت های بورسی که ماهیت آنها تولیدی است، توجه به روند تولید و فروش شرکت و به تبع آن روند سودآوری شرکت بسیار مهم است. در تحلیل بنیادی فلوله نیز باید به این امر توجه ویژه کرد.

شرکت دارای 2 سایت است. سایت اول زیرزمینی در چهاردانگه به مساحت 26000 متر مربع و سایت دوم زمینی در شهرک صنعتی شمس آباد به مساحت 203000 متر مربع واقع شده است. مجموع ظرفیت اسمی تولید لوله در این دو سایت 103 هزار تن است که ظرفیت عملی شرکت (میانگین تولید در ۵ سال اخیر) به میزان 37000 تن بوده است. با توجه به شرایط شرکت‌های آب و فاضلاب و عدم توانایی تامین بودجه از طرف دولت جهت طرح‌های جاری و عمرانی، تولیدات شرکت طی سال‌های اخیر کاهش قابل توجهی داشته است. با توجه به رکود بازارهای داخلی در سال 98 شرکت تصمیم به تمرکز بیشتر بر فروش نقدی و همچنین صادرات به کشورهای همسایه گرفته است، به گونه‌ای که از خرداد ماه سال 98 واحد صادرات به عنوان یک مدیریت مستقل تحت عنوان دپارتمان صادرات شروع به فعالیت برای بازاریابی و فروش در بازارهای صادارتی نمود (عمدا به قطر، عراق، سوریه، لبنان، اسپانیا و عمان).

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

مقاله زیر را حتما مطالعه کنید:
نمونه تحلیل بنیادی یک شرکت تولیدی

تاثیر قیمت دلار بر فروش فلوله

بررسی عملکردی رشد سهام فلوله نشان دهنده آن است، که شرکت با توجه به محصول و نحوه فروش آن از ثبات دلار و ارز بیشتر منتفع می شود، تا رشد و عدم ثبات بازار ارز. بنابراین با شرایط پیش آمده و پروژه های حوزه آب که در دو سال آینده بصورت تصاعدی افزایش خواهد داشت و همچنین ثبات نرخ ارز، میتوان انتظار داشت، فلوله جز یکی از سهام پربازده بازار سرمایه شود. این اتفاق دور از دسترس و انتظار نخواهد بود.

پتانسیل‌ها و ریسک‌ها در تحلیل بنیادی فلوله

در تحلیل بنیادی فلوله باید به ریسک‌ها و تهدیدهای شرکت نیز توجه کرد. محصولات این شرکت در گذشته نه چندان دور (قبل از سال 92) بازار خوبی داشت و تا 80 هزار تن در سال تولید و فروش داشت. اما در یک برهه‌ای وارد چالش شد و تا مرز زیاندهی پیش رفت.

با توجه به انباشت پروژه های آب‌رسانی در کشور، شرکت پتانسیل دارد به فروش سال های طلایی خود برسد. در صورت رسیدن به فروش 100 هزار تن در سال و افزایش نرخ لوله به هر تن 20 میلیون تومان، سود عملیاتی شرکت میتواند رشد بالای 10 برابری داشته باشد (به تاریخ نگارش این مقاله توجه کنید).

یکی از پتانسیل‌های مهم این شرکت ابر پروژه آبرسانی کویر ایران از دریای عمان و خلیج فارس است. احتمالا چیزی‌هایی درباره این پروژه شنیده‌اید.

آبرسانی فلوله در پروژه انتقال آب به کویر ایران از دریای عمان و خلیج فارس
 یکی از چند مسیر بزرگ آبرسانی به مرکز کشور را در عکس فوق مشاهده می کنید. برای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت باید سهامی را در سبد نگهداری کرد. فلوله از جمله سهامی است که در حال حاضر هر سه دید سرمایه گذاری را برآورده خواهد کرد. جاماندگی آن و اینکه آب در پنج سال آینده بعنوان استراتژیک ترین مبحث در سطح کلان مطرح خواهد شد، باعث می شود که این شرکت منحصر بفرد مورد شناخت بیشتر اهالی بازار سرمایه قرار بگیرد.
تحلیل بنیادی سهم فلوله

در تصویر بالا خبر بازدید افراد کلیدی در ابر پروژه آبرسانی از دریای عمان و خلیج فارس به فلات مرکزی از شرکت فلوله را مشاهده میکنید که خبر آن در تاریخ 23 فروردین 1400 روی سایت این شرکت قرار گرفت.

رفتار شناسی سهم فلوله

فلوله با 500 میلیون برگه سهم و ارزش بازاری 1100 میلیارد تومان یک سهم کوچک در بورس محسوب میشود. از آنجا که نقدشوندگی سهم پایین است تحلیل تکنیکال روی نمودار این سهم چندان اعتباری ندارد. در واقع این سهم یک سهم سرمایه‌گذار محور است و برای معامله‌گری چندان مناسب نیست.

حرکت سهم هیچ همبستگی معنی داری با شاخص کل بورس ندارد. در لیست سهامداران عمده سهم سه شخص حقیقی به چشم میخورند و شاید رفتار این سهامداران عمده بتواند سرنخ‌هایی برای حرکت آتی قیمت در اختیار ما قرار دهد. بحث تابلوخوانی نیز می‌تواند در پیدا کردن نقطه ورود مناسب به این سهم راهگشا باشد.

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی