نکات مهم در تحلیل بنیادی سهم شساخت

شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت که با نماد شساخت در بورس ایران حضور دارد یکی از مهم‌ترین شرکت های ایران است! دلیل مهم بودن این شرکت کاری است که انجام میدهد. در این مقاله خواهیم گفت که چرا این شرکت بسیار خاص و پر اهمیت است و همچنین به نکات مهم در تحلیل بنیادی سهم شساخت اشاره خواهیم کرد. البته قرار نیست در اینجا تحلیل بنیادی سهم شساخت را انجام دهیم، چراکه یک تحلیل به سرعت منقضی میشود، بلکه در این سری از مقالات سهم شناس سعی در شناساندن ماهیت شرکت‌های بورسی و مشخص کردن نوع نگاهی است که یک تحلیلگر بنیادی یا سرمایه گذار باید به آن سهم داشته باشد. با ما همراه باشید.

اطلاعات عمومی شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت

نام شرکت: مهندسی و ساختمان صنایع نفت (به‌اختصار: گروه اویک)

نماد در بورس: شساخت

نوع بازار: پایه زرد فرابورس

گروه: استخراج نفت گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف 

پایان سال مالی: 29 اسفند

وبگاه: oiecgroup.com

گروه اویک
لوگوی شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت

تاریخچه شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت

شرکت اویک یا همان شساخت خودمان در سال ۱۳۶۶ توسط شرکت ملی نفت ایران تأسیس شد و هم‌اکنون اکثریت سهام آن متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت می‌باشد.

شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت در سال ۱۳۹۴ در رتبه ۴۸ از صد شرکت برتر ایران، بر پایه میزان درآمد سالیانه، قرار گرفت (با درامد 3 هزار میلیارد تومان). دفتر مرکزی این شرکت در تهران قرار دارد و بخشی از سهام این شرکت در ابتدای سال 1399 در بازار بورس اوراق بهادار تهران با نماد “شساخت” عرضه اولیه شد.

این شرکت با انجام بیش از صدها پروژه که در سال های اخیر اکثر آنها مگا پروژه بوده اند، یکی از مهم‌ترین شرکتها در زمینه خدمات نفت و گاز ایرانی است.

فعالیت‌های گروه اویک

شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت یا گروه اویک یک شرکت خدماتی است که توانایی ارائه طیف عظیمی از خدمات بالادستی و پایین دستی در زمینه توسعه میادین نفت و گاز، ارائه خدمات حفاری، خدمات فنی و مهندسی، مدیریت پروژه و پشتیبانی از عملیات تولید نفت و گاز، فعالیت می‌نماید.

چرا شساخت سهم مهمی است؟

در کل می‌بینیم که زمینه فعالیت این شرکت بسیار خاص هست و از این لحاظ شرکت بسیار مهمی در ایران است. فقط کافی هست مگا پروژه هایی که این شرکت در تکمیل و توسعه آن نقش اصلی را بازی کرده است را مرور کنیم:

  • توسعۀ فازهای ۹ و ۱۰ و ۱۷ و ۱۸ و ۲۰ و ۲۱ میدان گازی پارس جنوبی
  • توسعه میدان نفتی سروش
  • میدان نفتی نوروز و میدان نفتی آذر
  • ساخت کارخانه‌های گاز و گازمایع ۱۲۰۰، ۱۳۰۰ ، ۱۵۰۰ و جزیره سیری در خلیج فارس
  • توسعه پالایشگاه بندرعباس، پالایشگاه اصفهان و پالایشگاه اراک 

نکاتی که باید در تحلیل بنیادی شساخت به آن توجه کرد

آموزش گام به گام تحلیل بنیادی برای انتخاب سهم مناسب

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تحلیل بنیادی روی لینک زیر کلیک کنید.

آیا میخواهید در بورس به موفقیت برسید؟ آیا نمیدانید چگونه یک سهم را از منظر بنیادی تحلیل کنید؟ نبود منبع آموزشی مناسب در زمینه تحلیل بنیادی انگیزه ای شد تا در یک کتاب آموزشی به زبانی کاملا ساده و کاربردی، به کمک تصاویر گویا و آموزش گام به گام، روش انتخاب یک سهم را بر اساس نکات بنیادی آموزش داده ایم. قطعا این روش آموزشی را در هیچ کجا پیدا نخواهید کرد! این کتاب الکترونیکی را به تمام کسانی که می خواهند در بازار بورس به موفقیت مستمر برسند توصیه میکنیم .

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 45 هزار تومان)

در تحلیل بنیادی شساخت باید به روند سود آوری، درآمدها و مجموع دارایی‌های شرکت توجه شود. البته چیزی که شاید بیشتر از بررسی صورتهای مالی مندرج در کدال اهمیت داشته باشد، اخبار و قراردادهای آینده و پروژه‌هایی است که در آینده قرار است توسط این شرکت انجام شود.

ریسک‌ها و پتانسیل‌ها در تحلیل بنیادی شساخت

تحلیل بنیادی شساخت

ایران یک کشور با منابع سرشار نفت و گاز است، بنابراین زمینه فعالیت این شرکت میتواند فرصت‌های بسیار بزرگ و بیشماری را برای ان فراهم کند. در واقع بازار خدمات این شرکت در ایران فراهم است. اما ریسک‌های زیادی میتواند در روند پیشرفت این شرکت پیمانکاری خلل ایجاد کند.

تامین مالی پروژه‌ها گاها به مشکل میخورد که سبب تأخیر در اجرای پروژه‌ها مطابق اهداف برنامه‌ریزی شده آنها می‌شود و این تاخیر هزینه‌های زیادی میتواند در پی داشته باشد. از طرفی ممکن است عدم تامین به موقع و اقتصادی تجهیزات و کالاهای مورد نیاز پروژه باز هم باعث افزایش زمان و هزینه های اجرای پروژه شود که این مشکل در دوران تحریم‌ها قطعا بیشتر خواهد بود. همچنین با زمانبر شدن پروژه و نوسانات قیمت ارز و وجود تورم، افزایش ادعاهای قراردادی پیمانکاران و سازندگان طبیعی خواهد بود که این نیز چالش‌های جدی در اجرای پروژه‌ها است.

به هر حال وجود همین مشکلات عدیده و فائق آمدن بر آنها بوده است که این شرکت را مستحق ستایش قرار داده است که با وجود تحریم و تورم و مشکلات مدیریتی در بدنه دولت‌ها، توانسته است پروژه‌های مهمی را به اتمام برساند.

رفتار شناسی سهم شساخت، مهم‌تر از تحلیل بنیادی!

برخی از سهم‌ها در بورس تهران بیش از انکه نیازمند تحلیل بنیادی باشند، باید به رفتارشناسی آنها توجه کرد. شساخت به علت کوچکی و شناوری کم و البته قرار داشتن در بازار پایه فرابورس، از جمله سهم‌هایی است که رفتار شناسی آن مهم‌تر از تحلیل بنیادی آن است. چیزی که در حال حاضر در تاریخ نگارش این مقاله مشخص است این است که به لحاظ تحلیل بنیادی سهم شساخت کمی گران است (ارزش بازاری روز سهم در تاریخ 3 مرداد 1400 حدود 10 هزار میلیارد تومان است). اما نکاتی در رفتارشناسی سهم وجود دارد که باعث می‌شود نتوانیم از این سهم به سادگی چشم پوشی کنیم.

به طور کلی اگر شما سرمایه‌گذار هستید گزینه‌های بسیار بهتر و کم ریسک تری از شساخت در بازار وجود دارد. اما اگر معامله‌گر هستید حتما این سهم را رصد کنید و در واچ لیست داشته باشید تا در صورتی که سیگنال خرید را دریافت کردید از رشد احتمالی آن بهره‌مند شوند.

اگر تفاوت سرمایه گذاری یا معامله‌گری را نمی‌دانید مقاله زیر را مطالعه کنید.
تفاوت بین تحلیلگری، سرمایه‌گذاری و معامله‌گری

حقوقی‌های گرسنه و شناوری پایین!

با توجه به آنچه در خلال این مقاله گفته شد می‌توان درک کرد که چرا حقوقی‌ها علاقه زیادی دارند تا این سهم را خریداری کنند و به طور کلی رقابت بین حقوقی‌ها برای خرید سهم زیاد است. معمولا هر وقت به تابلوی سهم نگاه کنیم حقوقی خریدار است! دلیل این موضوع هرچه که باشد در حال حاضر (مرداد 1400) شساخت کمتر از 5 درصد شناوری دارد و بیش از 95 درصد آن در اختیار حقوقی‌ها است.

ترکیب سهامداران شساخت

اطلاعات تغییر مالکیت دو سهامدار عمده شساخت را در زیر مشاهده میکنید.

سهامدار عمده شساخت
حقوقی شساخت

بنابراین سهم شساخت باتوجه به شناوری کم و اینکه مورد توجه حقوقی‌ها است میتواند رشد‌های شارپی را تجربه کند. البته همین موضوع باعث شده است که حقوقی به راحتی بتواند این سهم را کنترل کند و در صورت تمایل اجازه ندهد سهم رشد کند. پیشنهاد می‌شود اگر معامله‌گر هستید این سهم را رصد کنید تا چناچه استراتژی معاملاتی شما اجازه داد بتوانید روی این سهم جذاب و مرموز معامله کنید.

همبستگی منفی با شاخص کل

همبستگی شساخت با شاخص کل بورس در تاریخ نگارش این مقاله منفی 40 درصد است.
اگر درمورد ضریب همبستگی اطلاعاتی ندارید مقاله ضریب همبستگی در بورس چیست را مطالعه کنید.

آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته در بورس

برای دانلود کتاب آموزش گام به گام تابلوخوانی پیشرفته روی لینک زیر کلیک کنید.

تابلوخوانی در کنار تحلیل بنیادی و تکنیکال، بعد سوم بورس است. همه چیز در تابلوی معاملات سهم وجود دارد، اطلاعاتی که شاید در نگاه اول کسی متوجه آنها نشود اما با یادگیری تکنیک های تابلو خوانی و بازار خوانی می توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید و بر این اساس معاملات پر سودتری داشته باشید. در کتاب آموزش تابلو خوانی پیشرفته به مطالبی خواهیم پرداخت که در هیچ کلاس یا کتابی به شما آموزش نمی دهند. تکنیک هایی که حاصل سالها تجربه در بازار سرمایه است.

خرید و دانلود کتاب (قیمت با تخفیف: 39 هزار تومان)

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را نیز بخوانید

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پکیج آموزش معاملات 90 درصدی

برای مشاهده توضیحات بیشتر، خرید و دانلود پکیج، روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده پکیج آموزشی